Doktor TavsiyeleriHekimlerVitaminler ve Takviyeler

Sitikolin sınav döneminde gençlerin dikkatini artırıyor

Beyin sağlığı için hayati önem taşıyan Sitikolin takviyesinin özellikle gençlerde dikkati ve motor beceriyi artırması nedeniyle sınav dönemlerinde sıkça tavsiye ediliyor.

Gençlerde dikkat süresinin kısa ve aktivite seviyelerinin düşük olduğu bir çağda, yeni çalışmalar Sitikolin takviyesinin konsantrasyonu ve motor hızını artırabildiğini gösteriyor. Bu da sınav dönemlerinde sitikolin kullanımına ilgiyi artırıyor.

Utah Üniversitesi Beyin Enstitüsü tarafından yürütülen randomize, çift kör, plasebo kontrollü insan klinik deneyi, Hollywood, Florida’daki Amerikan Klinik Psikofarmakoloji Derneği konferansında sunuldu.

Ergen erkeklerin sitikolin takviyesi sonrasında motor hızında ve dikkatinde artış yaşandığı bulundu.

Araştırma bilişsel güçlendirici bir besin maddesi olan sitikolin’in uygulandığı 28 günlük bir süre boyunca 75 ergen erkeği içeriyordu. Araştırma, sitikolin uygulanan bireylerin, dikkat ve motor hızı ölçümlerini içeren çok sayıda gelişmiş bilişsel alan gösterdiğini bildirdi.

Sitikolin (CDP-kolin), hücresel metabolizmada önemli rol oynayan bir nükleotiddir.

Nöronal membran onarımı için bir fosfolipit öncüsü olması, beta-amiloid birikiminin önlenmesi ve nörotransmitter sistemlerinin desteklenmesi dahil olmak üzere bir dizi varsayılan etki mekanizmasına sahip.

Sitikolin ne işe yarar? Beyin dostu hakkında tüm bilgiler

Ayrıca Sitikolin felç, travmatik beyin hasarı ve yaşlılarda bilişsel işlev bozukluğu için terapötik olarak kullanılıyor.

Sınav dönemi takviyesi: Sitikolin dikkati artırıyor

Araştırmada 75 katılımcı rastgele sitikolin tedavi ve plasebo gruplarına ayrıldı.

Grubu test etmek için araştırmacılar, katılımcıların belirli zaman aralıklarında mekanik bir sayaca bağlı bir kola mümkün olduğunca çok kez basmasının gerekli olduğu bir motor fonksiyon değerlendirmesi olan “Parmak Vurma Testi”ni gerçekleştirdi.

Ek olarak, katılımcıların çeldirici sayı veya harf bloklarına gömülü 2’leri ve 7’leri çizdiği süreli bir iptal görevini test eden “Ruff 2 ve 7 Seçici Dikkat Testi” de uygulandı.

Sitikolin verilenler 28 günlük sürenin ardından her iki testte de daha yüksek puan aldı.

28 günlük sitikolin takviyesi sonrasında, tedavi grubundaki bireyler plasebo grubundaki bireylere kıyasla motor hızında artış sergiledi.

Uygulamanın kişisel olarak bildirilen yan etkileri, plasebo kontrollü gruptaki katılımcılarla karşılaştırıldığında daha fazla değildi.

CogniMax; içeriğindeki sitikolin, çam kabuğu ekstresi, B kompleks vitaminleri ve folate ile sinir sisteminin normal işleyişine katkıda bulunur.
CogniMax; içeriğindeki sitikolin, çam kabuğu ekstresi, B kompleks vitaminleri ve folate ile sinir sisteminin normal işleyişine katkıda bulunur.

Ebeveynler çocukları için arayış içinde

Günümüzde öğrenciler, sınavlarda ve derslerde başarılı olmak için birçok farklı yöntem deniyor.

Son yıllarda sınav başarıları için en önde gelen takviyelerden biri sitikolin.

Beynin yapı taşlarından biri olan sitikolin, özellikle öğrenciler için önemli bir besin takviyesi olarak kabul ediliyor. Düzenli olarak alındığında, sitikolin öğrencilere öğrenme süreçlerinde yardımcı olabilir.

Hafızayı güçlendirme özelliği sayesinde yeni bilgilerin daha etkili bir şekilde öğrenilmesine katkı sağlayabilir.

Ayrıca, konsantrasyonu artırarak ders çalışma süreçlerinde odaklanmayı kolaylaştırabilir.

Stresle başa çıkmada da etkili olan sitikolin, öğrencilerin sınav dönemlerinde daha sakin ve odaklı olmalarına yardımcı olabilir. Beyin sağlığını desteklemesiyle bilinen sitikolin, öğrencilerin bilişsel yeteneklerini artırabilir, bu da ders başarısını olumlu yönde etkileyebilir.

Osman Müftüoğlu: Sitikolin, B12 ve DHA çok önemli…

FOX TV’de konuk olduğu programda gençlerin bilişsel sağlığı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Osman Müftüoğlu şu tavsiyelerde bulunuyor;

“Benim oğlum kızım bu dönemde daha çok performans göstersin, daha yüksek derecelere oynasın, gelecek sınavlarda daha başarılı olsun istiyorsanız püf noktası:

1 – Çocuğunuzun B12 vitamini seviyesi.

2 – Çocuğunuzun D Vitamini seviyesi

3 – Çocuğunuzun folik asit seviyesi

4 – Sizin çocuğunuza kazandırdığınız Omega-3, özellikle DHA miktarı

Çocuğunuza Sitikolin, DHA, B12 içeren destekler verebilirsiniz.

Çocuğunuzun özellikle bunlara ihtiyacı var.”

Sitikolin nedir? Faydaları, etkisi…

Sitikolin Faydaları: Beyin Sağlığı için Önemi

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu