Vitaminler ve Takviyeler

Mk7 K2 vitamini nedir?

Sağlıklı bir beden için gıda takviyeleri son derece önemlidir. Son zamanlarda pek çok kişi Mk7 K2 vitamini içeren takviyeleri araştırıyor. Peki, nedir bu Mk7 K2 vitamini?

Sağlıklı bir beden için beslenme kadar gıda takviyeleri kullanmak da önemlidir. Kalpten beyin sağlığına kadar pek çok konuda faydalı olduğu söylenen Mk7 K2 vitaminini gelin daha yakından tanıyalım…

Mk7 K2 vitamini nedir?

Menakinon-7 (MK-7) olarak da bilinen K2-7 Vitamini, osteoporoz, kardiyovasküler hastalık, inflamasyon, kanser, Alzheimer hastalığı, diyabet ve periferik nöropatide sağlığa faydalı etkileri olan bir K vitamini formudur. K1 vitamini (filokinon) ile karşılaştırıldığında, K2-7 daha kolay emilir ve biyoyararlanımı daha yüksektir. Klinik çalışmalar, K2-7 vitamini takviyesinin periferik nöropatiyi iyileştirmede, kemik kırılma riskini azaltmada ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirmede faydasını kesin olarak göstermiştir. K2-7 kemik kaybının yönetilmesinde faydalıdır çünkü RANK ligandı (RANKL) için tuzak bir reseptör olan osteoprotegerini yukarı regüle eder ve böylece kemik emilimini engeller. Ayrıca K2-7’nin diyabet, periferik nöropati ve Alzheimer hastalığında sağlığa yararlı sonuçlarına ilişkin kanıtlar da mevcuttur.

K2 vitamini nedir?

K vitaminini sağlığınızda benzer rol oynayan bir vitamin koleksiyonu olarak düşünün. Bu sınıf, K1 vitamininin yanı sıra K2 vitamini ve K2 vitamininin MK-4 ila MK-13 olarak bilinen 10 alt tipinden oluşur.

Narenciye meyvelerinin bir meyve sınıfı olması gibi, K vitamini de bir vitamin sınıfıdır. Portakalları, greyfurtları, limonları ve limonları düşünün. Farklı ağaçlarda büyüyebilirler ve farklı tatlara sahip olabilirler, ancak günün sonunda hepsi narenciyedir. Pek çok ortak özelliği paylaştıkları için bir arada gruplandırılmaları mantıklıdır.

Aynı şey K vitamini için de geçerlidir. K vitaminleri yağda çözünür , yani katı ve sıvı yağlarda çözünürler. Kan pıhtılaşmasında, kemik sağlığında ve kalp sağlığında da önemli rol oynarlar.

K vitamini bu bakımdan benzersiz değildir. Pek çok vitamin tek harfle isimlendirilse de çeşitli alt türleri vardır. Örneğin B vitaminleri sekiz alt türe ayrılır.

K2 vitamininin faydaları nelerdir?

k2 vitamin

K2 vitamini ile ilgili heyecan verici şeyin vücudunuz tarafından K1 vitamininden daha yavaş emilmesidir. K1 vitamini kanınızdan hızla filtrelenirken (çoğunlukla birkaç saat içinde), K2 vitamininin daha uzun ömürlü olma potansiyeli vardır. Bu, vücudunuzda daha uzun süre (hatta birkaç gün) kalacağı ve işini yapmak için daha fazla zamana sahip olacağı anlamına gelir.K1 vitamininin emilimi yapısı gereği oldukça düşüktür. Daha kısa bir zincir olduğundan karaciğerinizden daha hızlı süzülür.

K2 vitamini vücudunuz üzerinde daha fazla etkiye sahip olma potansiyeline sahiptir çünkü daha uzun bir zincirdir, dolayısıyla vücudunuz onu emip sindirmede daha yavaştır.

K1 vitamini ile K2 vitamini arasındaki farklar hakkında hala anlaşılması gereken çok şey var ve araştırmalar devam ediyor.

Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur

Kan pıhtıları kulağa kötü bir şey gibi gelebilir ve öyle de olabilir. Sonuçta kan pıhtıları beyninize gidebilir ve felce neden olabilir. Ve atardamarlarınızdaki pıhtılar kalp krizine neden olur.

Ancak kanınızın belirli bir miktardaki pıhtılaşma yeteneği sağlığınız açısından önemlidir. Kanınızın pıhtılaşma yeteneği, bir yaralanma sonrasında kanamanızı engelleyen şeydir. Çok ince kan, daha kolay morarmanıza neden olabilir ve hatta sizi tehlikeli iç kanama riskiyle karşı karşıya bırakabilir.

K vitamini kanınızın çok kalın veya çok ince olmamasına yardımcı olabilir.

Bu noktada araştırmacılar, pıhtılaşmadan K1 vitamini veya K2 vitamininin eşit derecede sorumlu olup olmadığını veya kanın pıhtılaşması konusunda birinin diğerinden daha etkili olup olmadığını henüz belirleyemedi.

Sağlıklı kemikler oluşturur

Güçlü ve sağlıklı kemikleri düşündüğünüzde, kalsiyumun kırıkları ve osteoporozu önleyen temel besin maddesi olduğunu düşünebilirsiniz .

Kalsiyumun kemik sağlığının önemli bir parçası olduğu da doğrudur. Ancak araştırmalar kalsiyumun tek başına hareket etmediğini gösteriyor .

Düşük düzeyde K vitaminine sahip olmak, daha yüksek kemik kırığı riskiyle ilişkilidir.

Kemik sağlığı için kalsiyuma her zaman çok önem verdik. Ama gerçekte D vitamini , K vitamini ve kalsiyumun hepsi aslında birlikte çalışır.

K vitamini, kemikleri oluşturmak için kalsiyuma bağlanan osteokalsin adı verilen bir proteinin aktive edilmesine yardımcı olur. Bu, K vitaminini kemik sağlığının önemli bir bileşeni yapar.

Bazı ilk çalışmalar, K2 vitamini takviyelerinin osteoporozlu kişilerde kırıkları azaltabileceğini ve kemik kalitesini artırabileceğini gösteriyor.

Japonya’da ve Asya’nın diğer bölgelerinde, bir tür K2 vitamini (MK-4), osteoporoz tedavisinde kullanılmaktadır.

Kalp sağlığını iyileştirir

K vitamini, kanın pıhtılaşması ve güçlü kemikler üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra kalbinizin sağlıklı kalmasına da yardımcı olur. Bunun nedeni, kan damarlarınızdaki kalsiyumu temizleme şeklidir.

Kalsiyum vücudunuzda biriktiğinde dokularınızın, organlarınızın ve kan damarlarınızın sertleşmesine (veya kireçlenmesine ) yol açabilir. Atardamarlarınızdaki kalsiyum birikintileri yüksek tansiyona , böbrek hastalığına ve daha fazlasına yol açabilir.

K vitamininin, kalsiyumun atardamarlarınızda birikmesini önlemeye yardımcı olan bir proteinin etkinleştirilmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.Kalsiyum birikintileri plak gelişimine katkıda bulunur, bu nedenle K vitamini kalp sağlığınıza pek çok fayda sağlar.

Bazı erken araştırmalar, K2 vitamininin kalsiyumun temizlenmesinde K1 vitamininden daha etkili olabileceğini göstermiştir.

Bir çalışma, diyetlerinde günde en az 32 mikrogram K2 vitamini alan kişilerin, sertleşmiş arterlere bağlı kalp hastalığından ölme olasılığının %50 daha az olduğunu buldu . Bu çalışmadaki insanlar herhangi bir K1 vitamini tüketmediler.

Diğer araştırmalar, K2 vitamini açısından zengin gıdaları (ancak K1 vitaminini değil) yüksek miktarda tüketen kadınların ve doğumda kadın olarak atanan kişilerin (AFAB) kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler olaylar yaşama olasılığının daha düşük olduğunu gösterdi. Günde tükettikleri her 10 mikrogram K2 vitamini için kalp hastalığı riski %9 azaldı.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, K vitamini için bir sağlık iddiasını onayladı ve “K vitamininin diyetle alınması ile normal kemiğin korunması arasında bir neden-sonuç ilişkisi kurulduğunu” belirtti.

vitamin takviye scaled

K2 Vitamininin diğer faydaları şöyle:

K2 Vitamini  kemiklerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.  Kalsiyumun uygun şekilde emilmesi için gereklidir ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olur.

K2 Vitamini ayrıca kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Arteriyel kalsifikasyon ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

K2 vitamininin kansere, özellikle de kolon ve prostat kanserlerine karşı koruma sağladığı gösterilmiştir.

K2 vitamini beyin sağlığı için de gereklidir. Alzheimer hastalığının ve demansın önlenmesine yardımcı olur.

K2 vitamini uygun kan pıhtılaşması için gereklidir. Yeterli K2 vitamini olmadan kolayca kanama veya morarma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

K2 Vitamini ayrıca diş eti hastalıklarını ve diş çürümelerini önlemeye yardımcı olur.

K2 Vitamini böbrek taşlarına ve idrar yolu enfeksiyonlarına (İYE) karşı koruma sağlar.

K2 Vitamini anksiyete ve depresyon gibi stresle ilişkili semptomlarla savaşmaya yardımcı olur.

En iyi K2 takviyeleri nasıl seçilir?

Bugünlerde piyasada pek çok farklı K2 takviyesi var. Peki hangisinin sizin için en iyisi olduğunu nasıl anlarsınız? K2 takviyesi seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç şey:

K2 vitamininin MK-7 formunu içeren bir takviye arayın  .

Kalitesi ve saflığı bağımsız olarak test edilmiş bir besin takviyesi seçin.

İhtiyaçlarınız için doğru miktarda K2 vitamini aldığınızdan emin olmak için dozajı kontrol edin.

Ne aldığınızı ve diğer ilaçlar veya takviyelerle nasıl etkileşime girebileceğini anlamak için etiketi dikkatlice okuyun.

Japonların geleneksel yemeği Natto’dan elde edilen Nattokinaz sağlık için son derece faydalı bir takviye. Damar sağılığını koruyan Nattokinaz, yaşlanmayı da geciktiriyor. İşte, Nattokinaz hakkında tüm merak edilenler…

National Türk öneriyor: D3 K2 Vitamini fiyatı, faydaları

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu