TIPBeslenme ve DiyetYaşam Tarzı

Kilo ve uyku problemleri arasındaki ilişki

Kilo sorunu yaşayan kişilerin çoğu uykuyla, kilo arasında bir bağlantı olup olmadığını merak ediyor. İşte, uyku ve kilo sorunları arasındaki o bağlantı...

Dinç bir beden için yeterli uyku son derece önemlidir. Yapılan pek çok bilimsel çalışma uyku ve kilo arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koymuştur. İşte, uyku ve kilo arasındaki bağlantı hakkında her şey…

Neden uyuruz?

Uyku günlük rutininizin önemli bir parçasıdır; zamanınızın yaklaşık üçte birini buna harcarsınız. Kaliteli uyku ve doğru zamanlarda yeterli miktarda uyku almak, hayatta kalmak için yiyecek ve su kadar önemlidir. Uyku olmadan beyninizde öğrenmenizi ve yeni anılar oluşturmanızı sağlayan yolları oluşturamaz veya koruyamazsınız ve konsantre olmak ve hızlı tepki vermek daha zordur.

Uyku, sinir hücrelerinin (nöronların) birbirleriyle nasıl iletişim kurduğu da dahil olmak üzere birçok beyin fonksiyonu için önemlidir. Aslında, beyniniz ve vücudunuz uyurken oldukça aktif kalır. Son bulgular, uykunun uyanıkken beyninizde biriken toksinleri temizleyen bir ev düzenleme rolü oynadığını göstermektedir.

Herkesin uykuya ihtiyacı vardır, ancak uykunun biyolojik amacı hala bir gizemdir. Uyku, beyinden kalbe ve akciğerlere, metabolizmaya, bağışıklık fonksiyonuna, ruh haline ve hastalık direncine kadar vücuttaki hemen hemen her doku ve sistemi etkiler. Araştırmalar, kronik uyku eksikliğinin veya kalitesiz uyku almanın yüksek tansiyon, kardiyovasküler hastalık, diyabet, depresyon ve obezite gibi rahatsızlıkların riskini artırdığını göstermektedir.

Uyku, bilim insanlarının artık anlamaya başladığı şekillerde işlev görme şeklinizi etkileyen karmaşık ve dinamik bir süreçtir.

Ne kadar uykuya ihtiyacımız var?

uyku

Yaşlandıkça uyku ihtiyacınız ve uyku düzeniniz değişir, ancak bu aynı yaştaki bireyler arasında önemli ölçüde farklılık gösterir. Aynı yaştaki herkes için işe yarayan sihirli bir “uyku saati sayısı” yoktur. Bebekler başlangıçta günde 16 ila 18 saat kadar uyurlar, bu da büyümeyi ve gelişimi (özellikle beynin) artırabilir. Okul çağındaki çocuklar ve gençler ortalama olarak gece yaklaşık 9,5 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Çoğu yetişkinin gece 7-9 saat uykuya ihtiyacı vardır, ancak 60 yaşından sonra gece uykusu daha kısa, daha hafif olma eğilimindedir ve birden fazla uyanma ile bölünür. Yaşlı insanların ayrıca uykuyu engelleyen ilaçlar alma olasılığı daha yüksektir.

Genel olarak, insanlar daha uzun çalışma saatleri ve 7/24 eğlence ve diğer aktivitelerin varlığı nedeniyle ihtiyaç duyduklarından daha az uyuyorlar.

Birçok kişi hafta sonu kaçırdığı uykuyu telafi edebileceğini düşünüyor ancak ne kadar uyku eksikliği çektiğine bağlı olarak hafta sonları daha uzun süre uyumak yeterli olmayabilir.

Uyku ile kilo arasındaki ilişki nedir?

Birkaç nedenden ötürü aşırı kilolu veya obezseniz ihtiyacınız olan dinlenmeyi almakta zorluk çekebilirsiniz . Uzmanlar, başlangıç ​​olarak, fazla vücut yağının uyku-uyanıklık döngülerini ve metabolizmayı etkileyebileceğini söylüyor . Ve aşırı vücut yağı, özellikle uzandığınızda boynunuza baskı yapabilir. Aşırı kilolu bazı kişilerde hava yolunda yumuşak dokuda artış olur ve bu da horlama ve obstrüktif uyku apnesi (OSA) gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Obez olan kişilerde uykusuzluk olma olasılığı daha yüksektir , bu da uykuya dalamayacağınız veya uykuyu sürdüremeyeceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, gecenin ortasında uyanmak gibi uyku sorunlarını hiç fark etmemiş olsalar bile, gündüzleri uykulu ve bitkin olma olasılıkları daha yüksektir.

Obez kişilerde, hava yolunuzun kısmen veya tamamen tıkanmasına neden olan bir uyku bozukluğu olan OSA’ya yakalanma olasılığı yedi kat daha fazladır. Bu, horlamanıza ve geçici olarak nefes almayı bırakmanıza neden olabilir. OSA, gece boyunca uyuduğunuzu düşünseniz bile, gün içinde kendinizi bitkin hissetmenize neden olabilir. Ve kalp hastalığı gibi diğer ciddi rahatsızlıklara yakalanma olasılığınızı artırır .

Ayrıca , aşırı kilolu veya obezseniz gastroözofageal reflü hastalığına ( GERD ) yakalanma olasılığınız daha yüksektir . GERD , yiyecek ve mide asidinin yemek borunuza geri sızmasıdır. Geceleri de dahil olmak üzere mide ekşimesine neden olabilir ve bu da uykunuzu bozabilir.

Aşırı kilolu olmak, osteoartrit (eklem koruyucu kıkırdağın aşınıp ağrıya neden olması ) ve astım (hava yollarınızın iltihaplanıp nefes almayı zorlaştırması) gibi uykuyu bozan diğer sağlık sorunlarına yakalanma olasılığınızı artırır .

Stres uyku kalitesini nasıl etkiler?

Az uyumak kilo aldırır mı?

Kilomuzu kontrol eden temel faktörleri düşündüğümüzde, çoğumuz muhtemelen  diyet  ve  egzersizi düşünürüz . Hepimiz sağlıklı beslenmeye çalışmamız gerektiğini ve kilomuzu kontrol altında tutmak istiyorsak düzenli egzersiz yapmanın önemli olduğunu biliyoruz. Ancak, aynı derecede önemli ve sıklıkla göz ardı edilen üçüncü bir faktörün daha olduğunu öğrenmek ilginç olabilir:  uyku .

Kilo düzenlemesinde kaliteli uyku almak, beslenme ve egzersiz kadar önemlidir.

Kötü uyku hayatımızın tüm yönlerini olumsuz etkileyebilir ancak kilomuz, etkilendiğini fark etmediğimiz bir alandır. Yine de uyku eksikliğinin kilo alımı ve obezite için bir risk faktörü olduğu iyi bilinmektedir.

Hepimiz zaman zaman kötü uyuruz ve hepimiz kötü bir gece uykusunun ayrılmaz bir parçası olan yorgunluk hissini anlayabiliriz. Bu nedenle, iyi niyetler genellikle ertesi sabah pencereden dışarı atılabilir.

obezite

Daha az uyuyun, daha çok kilo alın

Çok sayıda çalışma uyku ve kilo arasındaki bağlantıyı incelemiştir. Genel olarak, sonuçlar  ihtiyacımızdan daha az uyuduğumuzda kilomuzun artma eğiliminde olduğunu göstermektedir

Yakın zamanda yapılan bir klinik araştırma, insanların uykusuz kaldığında:

Önemli ölçüde daha fazla kalori tükettiler.

Yağlı yiyeceklere karşı bir tercihleri ​​vardı.

Enerji harcamaları değişmedi

Katılımcıların uyku eksikliği yaşadıklarında günde ortalama 300 kalori fazladan aldıkları ve bu fazladan alımın çoğunun yağlardan kaynaklandığı görüldü.

Başka bir araştırmada, kısmi uyku eksikliğine maruz bırakılan 170’ten fazla katılımcının verileri toplandı ve sonuçlar, sadece tek bir gecelik yetersiz uykunun, ertesi gün ortalama 385 kalori fazladan tüketilmesine yol açtığını gösterdi.

Yine de, katılımcılar uyku mahrumiyetinde ekstra kalori alırken, ekstra enerji harcamadılar. Bu kalıp birkaç gün devam ettiğinde, net sonuç kilo alımıdır. Aslında, günde sadece 200 ekstra kalori almak bile anlamlı kilo alımına yol açabilir.

Bunu perspektife koymak için, bir pound yağ 3.500 kaloriye eşdeğerdir. Yani 10 günden az uyku eksikliği, uyku eksikliği çeken birinin yediği şekilde yerseniz bir pound kilo almanıza yol açabilir.  Bu, yılda yaklaşık üç taşlık potansiyel bir kazanımdır!

Ne zaman yediğimiz de önemli görünüyor. Başka bir çalışma, aktiviteleri günün geç saatlerinde zirveye ulaşan ve çoğu kişiden çok daha geç yatan ‘gece kuşu’ olarak kabul edilebilecek kişilerin de kilo alma riskinin daha yüksek olduğunu buldu. Geç uyuyanların ‘normal’ uyuyanlardan yaklaşık 250 kalori daha fazla tükettiği bulundu. Ayrıca daha fazla fast food ve daha az meyve ve sebze tükettiler.

Kadınların pek çoğu adet yani regl öncesinde Uykusuzluk sorunu yaşar. Peki, adet öncesi uykusuzluğun sebebi nedir?

National Türk öneriyor: Araştırma: Kanser hücreleri uyku haline geçerek kemoterapiden kaçabilir

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu