Kalp ve DamarSağlık HaberleriTansiyon HastalıklarıYiyecekler ve İçecekler

Bitter çikolata tansiyonu düşürür mü? Yeni araştırma sonuçları

Bitter çikolatanın tansiyonu düşürücü etkisi olabilir mi? Yeni bir araştırma "Bitter çikolata tansiyonu düşürür mü" sorusuna yanıt aradı.

Yüksek tansiyon kalp-damar sağlığı için tehlikeli olabilir. Peki bitter çikolatanın gerçekten tansiyonu düşürücü etkisi var mı?

Yüksek tansiyonun önlenmesi ve yönetimi, birçok olumlu sağlık sonucunun elde edilmesine yardımcı olabilir ancak araştırmacılar hala yüksek tansiyonu önlemenin en iyi yöntemlerini anlamaya çalışıyor.

Nature Scientific Reports’ta yayınlanan yeni bir araştırma, bitter çikolata alımının esansiyel hipertansiyon (yüksek tansiyon) riskini azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğini inceledi.

Sonuçlar ayrıca bitter çikolata tüketmenin kan pıhtılaşması riskini azaltabileceğini öne sürüyor ancak araştırmacılar nedensel bir ilişki kuramadı.

Sonuçlar, bu gıdanın potansiyel faydalarına ve potansiyel sağlık yararları konusunda gelecekte yapılacak araştırmalara ihtiyaç olduğuna işaret ediyor.

Hipertansiyonun tehlikeleri ve bitter çikolatanın faydaları

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, kanın vücuttaki arterlere uyguladığı kuvvetin çok yükselmesidir.

Esansiyel hipertansiyon veya yüksek tansiyon, bilinen bir nedeni olmayan yüksek tansiyonu içerir.

Damar tıkanıklığı nasıl temizlenir? Nattokinaz’ı deneyin

Çalışmanın yazarlarından kardiyolog Dr. Rigved Tadwalkar araştırma ile ilgili şunları söylüyor;

“Esansiyel hipertansiyon, altta yatan belirgin bir neden olmaksızın yüksek kan basıncı seviyeleriyle karakterize, oldukça yaygın bir tıbbi durumdur.

Dünya çapında hipertansiyonun en yaygın nedenidir.

Esansiyel hipertansiyon, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği ve felç dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklara en çok katkıda bulunan faktör olarak öne çıkıyor.”

Yüksek tansiyon, yaşam tarzı değişiklikleri ve bazı ilaçlar yoluyla yönetilebilir.

Genel olarak sağlıklı beslenmek, sağlıklı kiloyu korumak ve egzersiz yapmak yardımcı olabilir.

Ancak araştırmacılar aynı zamanda belirli gıdaları yemenin yüksek tansiyonun önlenmesine nasıl yardımcı olabileceğini de araştırıyor.

Bunun gibi araştırmalar insanların daha spesifik sağlıklı gıda seçimleri yapmasına yol açabilir.

Bitter çikolata, araştırmacıların incelemek istediği birçok potansiyel sağlık faydasına sahip bir gıdadır.

Çalışmada yer almayan beslenme uzmanı Karen Z. Berg ise şunları söyledi:

“Çikolatanın ‘bitter çikolata’ olarak kabul edilebilmesi için en az %50 kakao katıları içermesi gerekir ve birçok bitter çikolata %70, hatta %90 kakaodan oluşur, bu da şeker gibi diğer katkı maddelerine çok daha az yer bırakır.

Bitter çikolatanın sütlü çikolata çeşitlerine göre daha acı olmasının nedeni budur.

Kakao flavanoller açısından zengindir, dolayısıyla çikolatanızdaki kakao yüzdesi ne kadar yüksek olursa, sağlık açısından faydası da o kadar fazladır.

Bitter çikolata aynı zamanda iyi bir lif, demir, magnezyum, fosfor ve çinko kaynağıdır.

En fazla faydayı elde etmek için kakaonun daha doğal formlarını seçmek önemlidir.

Şunu da unutmamak gerekir ki, sahip olduğunuz kakao yüzdesi ne kadar yüksekse, o kadar fazla kafein içerecektir.”

Bitter çikolata esansiyel hipertansiyon riskini nasıl azaltır?

Araştırmacılar, bitter çikolatanın çeşitli kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek istedi.

Araştırmacıların olası nedenselliği de inceleyebilmesinin bir yolu Mendel rastgeleleştirmesi adı verilen bir tekniği kullanmaktır.

Bu yöntem, belirli bir müdahalenin nedensel bir etkiye sahip olduğuna ve ters nedensellik riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olduğuna dair kanıt sağlamak için genetik farklılıklara bakmayı içerir.

Mükemmel bir kanıt olmasa da, etik kaygılar nedeniyle diğer çalışmalarda her zaman mümkün olmayan güvenlik ve veri toplama olanağı sağlar.

Bu çalışmanın araştırmacıları, halka açık genom çapında ilişkilendirme çalışmalarından elde edilen verileri kullanabildiler.

Bitter çikolata alımını ve esansiyel hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği, felç, damarlarda başlayan kan pıhtıları ve kalp krizi dahil olmak üzere çeşitli kardiyovasküler hastalık risklerini incelediler.

Analiz sonuçları, bitter çikolata alımının olumlu sonuçları açısından umut vericiydi.

Araştırmacılar genetik olarak öngörülen bitter çikolata alımının esansiyel hipertansiyon riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Veriler ayrıca bitter çikolata alımı ile esansiyel hipertansiyon riskinin azalması arasında olası bir nedensel ilişkiye işaret ediyor.

Ayrıca, bitter çikolata alımı ile toplardamarda kan pıhtısı oluşması anlamına gelen venöz tromboembolizm riskinin azalması arasında olası bir ilişki buldular.

Hipertansiyon çikolata ilişkisi

Dr. Tadwalkar, çalışmanın sınırlamalarına rağmen sonuçların umut verici olduğunu belirtti:

“Çalışmanın bulguları esansiyel hipertansiyonun önlenmesi konusunda önemli umut vaat ediyor.

Gelecekteki araştırmalar nedensel ilişkiyi doğrularsa, bu sadece diyet önerilerinin değil aynı zamanda esansiyel hipertansiyonun önlenmesi veya yönetimi için yeni tedavilerin geliştirilmesinde bitter çikolatadan türetilen biyoaktif bileşiklerin veya ekstraktların da önünü açabilir.

Sonuçta bu çalışma, temel hipertansiyonun önlenmesinin geleceği için heyecan verici olanaklar sunuyor.”

Araştırmacılar bitter çikolata alımı ile diğer kardiyovasküler hastalıklar arasında herhangi bir ilişki bulamadılar.

Daha fazla çikolata yemek kalp sağlığımı iyileştirir mi?

Bu araştırma aynı zamanda belirli zorluklar ve sınırlamalar da sunmaktadır.

İlk olarak, örneklem büyüklüğüne maruz kalma verileri küçüktü ve bu da sonuçları etkilemiş olabilir.

İkincisi, felç ve kalp yetmezliğine ilişkin özet düzeyindeki tek nükleotid polimorfizmi verilerinin bazılarını kaybettiler; bu da sonuçları etkileyebilirdi.

Araştırma aynı zamanda Avrupa kökenli verilerden de yararlandı, bu da sonuçların diğer popülasyonlara genellenemeyeceği anlamına geliyor.

Araştırmaları, bitter çikolata alımının miktarına veya yaş veya cinsiyet gibi faktörlere dayalı kardiyovasküler hastalık riskine bakmak gibi belirli analizlere izin vermedi.

Örnek örtüşmesi nedeniyle bazı potansiyel önyargılar da vardı. Son olarak, koroner kalp hastalığı verileriyle ilgili kafa karıştırıcı olma riski olabilir.

Genel olarak sonuçlar, esansiyel hipertansiyonun önlenmesinde bitter çikolatanın potansiyel faydalarına işaret etmektedir.

Ayrıca bu alanda gelecekte yapılacak araştırmalara da kapı açmaktadır.

Dr. Tadwalkar şunları kaydetti:

“Bunun gibi çalışmaların ardından birçok heyecan verici araştırma yolu açılıyor.

Sonraki adımlar, bitter çikolata tüketiminin kardiyovasküler sağlığı etkilediği kesin mekanizmaların çözülmesini içeriyor.

Bu, bitter çikolata alımının kardiyovasküler sağlıkla ilgili gen ekspresyon modellerini nasıl etkileyebileceğini anlamak için ileri genetik tekniklerin kullanılmasını içerebilir.

Ayrıca daha fazla araştırma, bitter çikolatanın aterosklerotik plak oluşumu ve ilerlemesi, kalp fonksiyonu ve yeniden şekillenmesinin yanı sıra kan pıhtılaşması ve fibrinoliz gibi diğer kardiyovasküler son noktalar üzerindeki potansiyel etkisini de ortaya çıkarabilir.”

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? 18 Süper Gıda

Bitter çikolatanın faydaları; Doç. Dr. Muhammed Keskin anlatıyor;

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu