Kadın Sağlık

Endometriozis İçin Hormonsuz Tedavi Gündemde

Kadınların büyük çoğunluğu için ağrı, adet döngüsünün parçasıdır. Dayanılmaz haldeki ağrıların sebebi ise çoğunlukla Endometriozis hastalığıdır.

Bazı durumlarda kadınlardaki adet ağrısı neredeyse dayanılmaz hale gelir. Bu genellikle tespit edilemeyen endometriozis hastalığından kaynaklanır.

Gelecekte kadınlara daha hızlı yardımcı olabilmek için jinekolojik araştırmalar çeşitli tedavi yöntemleri geliştirmekte. Hormonsuz tedavi olasılığı bile var.

Son zamanlarda endometriozisi erken tespit etmek için bir tükürük testi kullanıma sunuldu, ancak bu şimdilik çok pahalı bir yöntem.

Mevcut tedavi yöntemlerinde halen hormonal tedavi hakimdir ancak orada da önemli gelişmeler yaşanıyor.

Hastalar jinekoloji profesörü Pauline Wimberger’i görmeye geldiklerinde genellikle arkalarında şiddetli ağrıların olduğu zor bir dönemi tanımlıyor.

Dresden Üniversite Hastanesi’ndeki kadın kliniğinin müdürü, endometriozisin tanısı, genellikle kadınların çocuk sahibi olamadıklarında hastaneye başvurmalarıyla konuluyor.

T-Online’da yer alan habere göre Almanya’da birçok jinekolog endometriozisi çok geç fark ediyor.

Wimberger, hastalığı bukalemun diye tanımlarken “Endometriozisli tüm hastaların aynı semptomlara sahip olması söz konusu değil. Bu yüzden konuyu hızla ele almak mümkün olmuyor” diyor.

Wimberger, günlük pratikte uzun konuşmalar için neredeyse hiç zaman olmadığından şikayet ediyor.

Bu, erken teşhisi daha da önemli hale getiriyor: Artık bunun için bir tükürük testi var. Ancak Wimberger yüksek maliyetlere dikkat çekiyor: Testin maliyeti 800 avronun biraz altında, sağlık sigortası bunu karşılamıyor.

Wimberger bunu bireysel durumlarda hayal edebiliyor. Örneğin çok genç bir kız çocuğunda laparoskopi hemen bir seçenek olmayabilir.

Berlin Charité’deki Endometriozis Merkezi başkanı Sylvia Mechsner, hastalığın rahim dışında büyüme oluşmadan önce tespit edilmesi gerektiğini söylüyor. Bu nedenle araştırma ekibi şu anda çok genç kadınlar için bir tarama sistemi geliştiriyor.

Mechsner ekibi, kullanıcıların regl ağrıları ve şikayetleri hakkında detaylı bilgi verebilecekleri bir uygulama geliştiriyor.

Mechsner, bilgilerin bir hastalığa işaret etmesi durumunda etkilenenlerin muayeneye ve multimodal terapi ve tavsiye almaya davet edildiğini açıklıyor. Amaç belki de bir noktada hastalığı tamamen durdurmak olmalı.

Endometriozis için bir numaralı tedavi yöntemi: Hormon tedavisi

Uzman şöyle devam ediyor:

“Diğer bir nokta da endometriozisi daha iyi anlamak için ultrasonda çok ilerleme kaydettik. Bu da her jinekoloğun erişebileceği bir şey. Ancak şu anda tedavi seçenekleri sınırlı. Son 20 yılda pek bir şey değişmedi, hâlâ hormonal tedaviler var.”

Yapay menopoz ilaç kullanılarak da başlatılabilir. Bunun için de yeni bir yöntem var.

Mechsner, hayvan deneylerinde yardımcı olan aktif içeriklerle ilgili başarı raporlarını eleştiriyor: Bunlar her zaman umut verici görünüyor, ancak sonuçlar nadiren insanlara aktarılabiliyor.

Klinik çalışmalar iyimser

Ancak Mechsner’e göre bir umut ışığı var: “Hormonal olmayan tedavileri test eden bazı çalışmalar var ve biz de bir dopamin agonisti için değerlendirmeyi bekliyoruz. Bu zaten bilinen bir ilaç, ayrıca mevcut. Piyasa bu durumu iyi tolere ediyor.”

Mechsner, insanlar üzerinde bu tür klinik çalışmaların şu anda özel antikorlar ve antiinflamatuar ilaçlarla yürütüldüğünü ekliyor. Hormonal olmayan tedavilerin yakın zamanda uygulanabilmesi için bu araştırma önemli.

Hashimoto daha çok kadınlarda görülüyor
Menopoz döneminde bunlara dikkat edin

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu