Vitaminler ve Takviyeler

Gıda takviyelerinde ve vitaminlerde aktif form ne demek? Neden aktif formlar tercih edilmeli?

Vitamin ve minareller sağlıklı bir beden için son derece önemlidir. Peki, vitaminlerde aktif form ne demek?

Aktif form ne demek? Sağlıklı bir beden için vitamin ve minareller önemlidir. Peki, vitamin eksikliği belirtileri nelerdir?

Vitamin ve minarel nedir?

vitamin

Vitaminler ve mineraller, vücudumuzun çeşitli metabolik süreçler için çok küçük miktarlarda kullandığı organik bileşiklerdir. Temel olarak, bizi sağlıklı tutarlar ve vücudumuzun işlev görmesine yardımcı olurlar.

Yediğimiz yiyeceklerden vitamin ve mineral alırız. Çoğumuz için sağlıklı ve çeşitli bir diyet (tüm 5 besin grubunu içeren) sağlıklı kalmak için ihtiyacımız olan tek şeydir. Vitamin ve mineralleri çeşitli sağlıklı rafine edilmemiş yiyecekler yiyerek almak en iyisidir.

Vitamin ve mineraller büyük miktarlarda tüketildiğinde toksisiteye yol açabilir.

Güneşten yeterince D vitamini alıyor muyuz?

Vitamin çeşitleri ve fonksiyonları nelerdir?

Vitaminler ve mineraller, küçük miktarlarda ihtiyaç duyulan bir besin türüdür (mikro besinler olarak adlandırılır). Mikro besinler bize enerji vermese de, karbonhidratlardan , proteinlerden ve yağlardan enerji almamızı sağlayan metabolik süreçlerde rol oynarlar ; bunlara makro besinler de denir.

Farklı vitaminler farklı amaçlara hizmet eder ve farklı vücut işlevlerine katkıda bulunur. Toplamda 13 vitamin vardır ve bunlardan 8’i B grubu vitaminlerden gelir.

Vitamin eksikliği belirtileri nelerdir?

Vitamin eksikliği anemisi genellikle birkaç ay ila yıllar içinde yavaş yavaş gelişir. Belirti ve semptomlar ilk başta belirsiz olabilir ancak genellikle eksiklik kötüleştikçe artar. Bunlar şunları içerebilir:

Tükenmişlik

Nefes darlığı

Baş dönmesi

Soluk veya sarımsı cilt

Düzensiz kalp atışları

Kilo kaybı

Ellerde ve ayaklarda uyuşma veya karıncalanma

Kas Güçsüzlüğü

Kişilik değişiklikleri

Dengesiz hareketler

Zihinsel karışıklık veya unutkanlık

Vitamin ve önemleri

A vitamini:

Bağışıklık sisteminin etkili bir şekilde çalışmasını sağlayarak hastalık ve enfeksiyonlarla savaşmasını sağlar

Cildimizi sağlıklı tutar

Üreme ve büyümeyi destekler

Görmeye yardımcı olur .

B vitamini

B grubu vitaminleri vücudumuzun enerji üreten besinleri (karbonhidratlar, yağ ve protein gibi) yakıt olarak kullanmasına yardımcı olur. Bazı B grubu vitaminleri hücrelerin yeni DNA yaparak çoğalmasına yardımcı olmak için gereklidir.

Karaciğer tarafından depolanan B-12 ve folat dışında, çoğu B grubu vitamini vücut tarafından depolanamaz. Bunlar, çeşitli tam gıdaları ( yağsız et , balık , tam tahıllar , meyve, sebze ve baklagiller gibi) içeren ve alkol ve işlenmiş gıdaların alımını sınırlayan sağlıklı bir diyetle düzenli olarak tüketilmelidir .

B vitamininin 8 çeşidi şunlardır:

tiamin (B1)

riboflavin (B2)

niasin (B3)

pantotenik asit (B5)

piridoksin (B6)

Biyotin (B7)

takviyelere dahil edildiğinde folat veya ‘folik asit’ (B9)

siyanokobalamin (B12).

C vitamini

C vitamininin (yiyecek ve içeceklerden) diyetle alınması önemlidir, çünkü insan vücudu bu vitamini diğer bileşiklerden üretemez. Ayrıca, vücut C vitaminini çok uzun süre depolayamadığı için C vitaminini diyetimizin düzenli bir parçası olarak almamız gerekir.

C vitamini (askorbik asit) birçok metabolik süreç için önemlidir, bunlardan bazıları şunlardır:

Kolajen oluşumu – Kolajen vücutta farklı şekillerde kullanılır. Birincil rolü cildi, kan damarlarını ve kemiği güçlendirmektir. Vücut ayrıca yaraları iyileştirmek için de kolajene güvenir.

Antioksidan işlevi – vücuttaki oksijen metabolizması, hücre zarlarına zarar veren ‘serbest radikaller’ adı verilen moleküler bileşikleri serbest bırakır. Antioksidanlar, serbest radikalleri yok eden maddelerdir ve C vitamini güçlü bir antioksidandır.

Demir emilimi – demir emilimi süreci, özellikle hem olmayan demir (fasulye ve mercimek gibi bitkisel besinlerde bulunur) olmak üzere C vitamini tarafından desteklenir.

Enfeksiyonla mücadele – Bağışıklık sistemi , özellikle lenfosit adı verilen hücreler, düzgün çalışabilmek için C vitaminine ihtiyaç duyar.

Diğer roller – C vitamini vücuttaki beyin kimyasalları (nörotransmitterler) gibi diğer önemli maddelerin üretiminde kullanılır.

D vitamini

D vitamini güçlü kemikler, kaslar ve genel sağlık için önemlidir. Güneşten gelen ultraviyole (UV) radyasyonu ciltte D vitamini üretmek için gereklidir ve D vitamininin en iyi doğal kaynağıdır.

Düzenli fiziksel aktivite aynı zamanda vücudun D vitamini üretmesine de yardımcı olur.

Vücut, D vitaminini çok az miktarda emebilir.

Güneşte çok fazla zaman geçirmek cilt kanseri riskinizi artırabilir. Özellikle UV indeksi seviyelerinin en yüksek olduğu zamanlarda (3 veya üzeri) günlük güneş koruması kullanmayı unutmayın .

E vitamini

E vitamini, vücudunuzu sigara dumanı veya radyasyona maruz kalma gibi serbest radikallerin verdiği hasara karşı korumaya yardımcı olan bir antioksidandır . Ayrıca şunlar için de önemlidir:

görüş

bağışıklık sistemi

deri.

K vitamini

K vitamini şu durumlarda önemlidir:

sağlıklı kemikler

kan pıhtılaşması ve yara iyileşmesi

Yenidoğan bebeklerde yenidoğan hemorajik hastalığı (HDN) adı verilen ciddi bir kanama durumunu önlemek için.

Gıda takviyelerinde ve vitaminlerde aktif form ne demek? Neden aktif formlar tercih edilmeli?

takviye

Aktif vitaminler, en aktif formlarındaki vitaminlerdir, yani sisteminiz tarafından hemen emilmek için daha fazla biyoyararlanıma sahiptirler. Vitaminler inaktif formlarında alındığında, vücut bunları emip kullanabilmeden önce karaciğer ve/veya böbrekler tarafından aktive edilmeleri gerekir.

Aktif formu tüketmek esasen bu adımı atlar, özellikle karaciğer veya böbrek sorunları olanlar için önemlidir, ancak daha fazla anında biyoyararlanım gerektiren birçok başka durum için de önemlidir.

Sağlıklı bir beden için Magnezyum ihtiyaç duyarız. Peki, elementer magnezyum nedir?

National Türk öneriyor: D vitamini eksikliği belirtileri neler?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu