Çocuk SağlıkVitaminler ve Takviyeler

Çocuklarda magnezyum kullanımı neden önemli?

Sağlıklı bir beden için magnezyum olmazsa olmazlardandır. Çocuklarda magnezyum kullanımı pek çok sağlık sorununa karşı son derece önemlidir. Peki, çocuklarda magnezyum kullanımının önemi nedir?

Çocukların gelişimi için magnezyum son derece önemlidir. Beslenmeyle yeterli miktarda magnezyum almayan çocuklara takviye ürünlerin verilip verilmeyeceği merak ediliyor. İşte, çocuklarda magnezyum kullanımının önemi…

Magnezyum nedir?

Magnezyum sağlıklı kaslar, sinirler, kemikler ve kan şekeri düzeyleri için gerekli olan bir mineraldir. Beslenmenizde uzun süre yeterli miktarda magnezyum almazsanız kalp krizi , felç , diyabet veya osteoporoz gibi sağlık sorunlarına yakalanma riskiniz daha yüksek olabilir .

magnezyum fayda

Magnezyum ne işe yarar?

Magnezyum vücutta birçok süreç için gereklidir.

Magnezyum önemlidir:

Kasların ve sinirlerin düzgün çalışması için

Kan şekeri ve kan basıncını doğru seviyede tutmak için

Protein, kemik ve DNA (genetik materyal) yapmak

Çocuklara magnezyum takviyesi verilir mi?

Magnezyum eksikliğinin komplikasyonları nelerdir?

Zamanla düşük magnezyum seviyeleri, kalsiyum ve potasyum da dahil olmak üzere diğer besin maddelerinin vücut hücrelerine girip çıkmasıyla ilgili sorunlara yol açabilir .

Vücudunuzda yeterli miktarda magnezyum yoksa aşağıdaki gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

 • Baş ağrısı
 • İştah kaybı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Yorgunluk ve halsizlik

Şiddetli magnezyum eksikliği aşağıdakilere neden olabilir:

 • Uyuşma veya karıncalanma
 • Kas krampları
 • Nöbetler
 • Anormal kalp ritmi

Magnezyum eksikliği olan kişilerde aşağıdaki gelişme riski daha yüksektir:

 • Yüksek tansiyon
 • Kalp hastalığı
 • Felç
 • 2 tip diyabet
 • Kemik erimesi
 • Migren

Çocuklarda magnezyumun önemi nedir?

Magnezyum vücutta yüzlerce işlemde kullanılan kritik bir mineraldir. Magnezyum sinir iletimi, kas kasılması, kemik gelişimi, kan damarı bütünlüğü, uyku desteği ve stresin azaltılmasında gereklidir . Çocuklarda magnezyum fiziksel ve bilişsel gelişim için çok önemli bir besindir. Magnezyum, yaştan bağımsız olarak insan hücrelerinde en çok bulunan ikinci mineraldir. Düşük magnezyum veya hipomagnezeminin popülasyonun yaklaşık %2’sinde görüldüğü bildirilmektedir. Bu, sinir sistemi, kardiyovasküler sistem, kemikler, kan şekeri regülasyonu, diğer besin dengesizlikleri ve hatta astımda komplikasyonlara yol açabilir. Çocuklar söz konusu olduğunda, magnezyum eksikliği, DEHB ve daha yaygın olarak otizm spektrum bozukluğu ( ASD ) olarak bilinen yaygın gelişimsel bozukluklar ( PDD ) gibi yaygın durumlar da dahil olmak üzere uykularını ve zihinsel durumlarını etkileyebilir .

Çocuklarda Magnezyum ve Uyku Düzeni

Magnezyum durumu ile uyku kalitesi arasında anlamlı bir ilişki vardır. Bir çocuğun aldığı uyku miktarı önemli olsa da, uyku kalitesi küçümsenemez. Magnezyum, vücudu sakinleştiren nörotransmiterleri etkileyerek sinir sisteminin rahatlamasını destekler. Araştırmalar , uyarıcı nörotransmiter glutamatı inhibe ederken aynı zamanda sakinleştirici haberci GABA’nın salınmasını desteklediğini gösteriyor. Magnezyum ayrıca uyku-uyanıklık döngüleri için çok önemli olan bir hormon olan melatonin üretimini de etkiler . Pediyatrik uyku için magnezyum kullanımını doğrudan inceleyen hiçbir çalışma olmasa da, magnezyumun çocukların ve gençlerin karşılaştığı yaygın bir durum olan Huzursuz Bacak Sendromu’na (RLS) yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır. Bir çalışma , Magnezyumun uzuvların gevşemesine neden olabileceğini, dolayısıyla fiziksel rahatlamayı ve uyku kalitesini desteklediğini buldu. Hem fiziksel hem de zihinsel rahatlama özellikleriyle magnezyum, çocuklarda optimum uyku için önemli bir besindir.

magnezyum

Magnezyumun çocukların davranışlarını nasıl etkiler?

Çocuklarda davranışsal düzenlemede magnezyumun rolüne artan bir ilgi vardır.  DEHB’nin üç temel özelliği dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüselliktir; bazı çocuklar üçünü de veya ikisinin birleşimini yaşar. Çalışmalar, vitamin ve mineral eksikliğinin DEHB’nin şiddetini etkileyebileceğini ve DEHB yönetimi için bir araç olabileceğini göstermiştir. Literatürde hücre içi magnezyum eksikliğinin sinir iletimini etkileyebileceği belirtilmektedir . Çalışmalar, magnezyum ve diğer besinlerin sinerjik olarak davranışsal düzenlemeyi, dikkati, ruh halini ve uykuyu nasıl etkileyebileceğini inceledi. Bir örnek , anksiyete, sosyal etkileşimler veya davranış sorunları gibi DEHB semptomlarını iyileştirebilen D Vitamini ile birleştirilmiş magnezyumdur . B6 Vitamini ile eşleştirilmiş magnezyum, DEHB’de sıklıkla görülen dikkatsizlik gibi aşırı uyarılma belirtilerini azaltabilir . Magnezyumun çoklu doymamış yağ asitleri ve çinko ile birleştirilmesi duygusal zorlukları ve uykuya dalma sorunlarını iyileştirebilir.

Çocuklar için magnezyum kaynakları nelerdir?

Magnezyum açısından zengin gıdaların dahil edilmesi günlük odak noktası olmalıdır. Beslenmede magnezyum kaynakları arasında tohumlar, fındıklar, yeşillikler, yoğurt, muz, avokado ve fasulye bulunur. Çocukluk dönemindeki diyetlerle ilgili olarak, nörodavranışsal sorunları olan çocuklarının yeterli vitamin ve mineral aldığından emin olmak ebeveynler için zorlayıcı olabilir. Diyetin DEHB semptomlarını ve uykuyu etkileyebileceğini biliyoruz . İşte magnezyum açısından zengin bazı çocuk dostu yiyecek seçenekleri:

Yapraklı yeşillikler: ıspanak ve lahana. Bunları makarna soslarına, smoothielere veya taze meyve sularına eklemek kolay ve pratik olabilir.

Meyve ve sebzeler: Muz harika bir magnezyum kaynağıdır. Bu hızlı ve kullanışlı yılan seçenekleri, krep tariflerinde kullanılabilir veya smoothie’lere eklenebilir. Avokado aynı zamanda besleyici, yoğun ve magnezyum, lif ve sağlıklı yağlar açısından zengindir. Bu, püre haline getirilebildiği, kızarmış ekmek üzerine konulabildiği veya smoothie’lere kremsi bir doku katabildiği için bebeklere ve küçük çocuklara tanıtmak için harika bir besindir.

Baklagiller: Siyah fasulye, mercimek ve nohut çorbalara ve tacolara kolayca eklenebilir veya sebzeli köfte yapmak için kullanılabilir.

Tam Tahıllar: Magnezyum ekmek, makarna, pirinç, kinoa ve yulafta bulunur. Bunu bir çocuğun diyetine dahil etmek vitamin ve mineral ihtiyaçlarını destekleyebilir.

Süt Ürünleri: Süt, yoğurt ve peynirler magnezyum içerir. Bu günlük porsiyonları yemek, besin açısından yoğun bir diyeti desteklemek için sağlıklı atıştırmalıklar veya tariflerdeki malzemeler olabilir.

Çocuklar magnezyum takviyesi kullanabilir mi?

Beslenme eksiklikleri ve sağlık koşulları magnezyum takviyesini gerektirebilir. Çocuğunuzun kaçınan/kısıtlayıcı gıda alımı bozukluğu ( AFRID ), uyku sorunları veya DEHB ve otizm gibi nörodavranışsal bir durumu varsa , takviye faydalı olabilir. Magnezyum, fonksiyonel kabızlık gibi mide-bağırsak sorunları olan çocuklarda da kullanılabilir . Uygun uygulama ve dozaj konusunda çocuğunuzun doktoruyla görüşmeniz önemli.

Magnezyum sağlıklı bir beden için son derece önemlidir. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar için magnezyum takviyelerinin kullanılıp kullanılmayacağı merak ediliyor. Peki, çocuklar ne kadar magnezyum takviyesi kullanmalı?

National Türk öneriyor: Kimler magnezyum ve B6 vitaminini birlikte kullanabilir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu