Doktor TavsiyeleriHekimlerSağlık HaberleriVitaminler ve Takviyeler

Sitikolin ne işe yarar? Beyin dostu hakkında tüm bilgiler

Sitikolin vücutta doğal olarak bulunan ve beyin sağlığında rol oynadığı görülen bir kimyasaldır. Sitikolin hakkında bilgiler makalemizde;

Sitikolin bazı ülkelerde takviye olarak bulunurken bazılarında ilaç olarak satılmaktadır. Serebral dolaşım sorunu yaşayan kişilerde zihinsel yeteneklerin geliştirilmesi amacıyla kullanılır.

Sitikolin nedir?

Sitikolin (sitidin-5-difosfokolin veya CDP-kolin), fosfatidilkolin gibi fosfolipidlerin üretimi için önemlidir.

Bu moleküller vücutta hücre zarlarını ve sinirlerin koruyucu örtüsünü oluşturur. Sitikolin, kolin veya alfa-GPC’den daha karmaşık bir moleküldür ancak beynin doğal olarak ürettiğiyle aynıdır.

Karışıklığı önlemek için bilim insanları, bu madde tedavi amaçlı kullanıldığında sitikolin adını kullanmayı ve vücut tarafından doğal olarak üretilen maddeye atıfta bulunurken CDP-kolin terimini kullanmayı seçtiler.

Tüketildikten sonra sitikolin iki bileşiği serbest bırakır: sitidin ve kolin.

Kan-beyin bariyerini geçtikten sonra beyindeki nöronlar bu bileşikleri sitikolin ve diğer fosfolipitleri üretmek için kullanır.

Kolin, sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan asetilkolin ve diğer nörotransmitterlerin düzeylerini artırır.

Vücut sitikolin’i bir dizi başka faydalı bileşiğe dönüştürür. Bu nedenle sitikolin normalden daha fazla faydaya ve daha iyi bir yan etki profiline sahip olabilir.

Sitikolin nasıl çalışır?

Sitikolin, nörotransmitterlerin ve hücresel yapı taşlarının üretimini arttırır.

Asetilkolin üretimini artırmanın yanı sıra beyindeki norepinefrin ve dopamin üretimini de arttırır.

Ayrıca beyne giden kan akışını iyileştirir ve daha fazla enerji üretmek için mitokondri üretimini uyarır.

Yeterli düzeyde CDP-kolin, miyelin adı verilen sinirlerin etrafındaki koruyucu kaplamayı oluşturan fosfatidilkolin ve sfingomyelini korur.

Ayrıca sitikolin, inflamatuar enzim fosfolipaz A2’yi inhibe eder ve glutatyon adı verilen en önemli antioksidanın düzeylerini artırır.

Genel olarak sitikolin, nörotransmitter dengesini destekleyerek ve sinir sistemini oksidatif ve yaşa bağlı hasarlardan korur.

Sitikolin faydaları

1. Sitikolin bilişsel performansı artırabilir

Sitikolin yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi önleyebilir. Kolin seviyeleri, beyne giden zayıf kan akışı ve diğer nedenlerden dolayı yaşla birlikte düşme eğilimindedir.

14 klinik çalışmanın gözden geçirilmesi, CDP-kolinin beyne zayıf kan akışı da dahil olmak üzere hafif ila orta dereceli bozuklukları olan kişilerde hafızayı ve davranışı iyileştirebileceği sonucuna varmıştır.

2800’den fazla yaşlı hastadan elde edilen verilere göre, sitikolin tedavisinden sonra hafıza sorunları vakaların %21’inde ortadan kalktı ve vakaların %45’inde azaldı.

Ancak bu çalışmada kontrol grubu yoktu. Hafif bilişsel bozukluğu olan 350 yaşlı hastada 9 ay boyunca günde 900 mg dozunda sitikolin şu şekilde fayda sağladı:

 • Sinir zarını güçlendirdi
 • Norepinefrin ve dopamin düzeylerinde artış
 • Oksidatif hasarı önledi

Sitikolin nedir? Faydaları, etkisi…

Demanslı ve beyne kan akışı zayıf olan 210 hastayı kapsayan üç çalışmada sitikolin hafızayı, reaksiyon süresini ve davranışı iyileştirmiştir.

Daha yüksek dozlarda sitikolin (2000 mg) daha iyi sonuçlar vermiştir.

Sitikolin nootropik etkilere sahip olabilir

Birçok kullanıcı zihinlerini keskinleştirmek, hafızayı geliştirmek ve bilişsel gerilemeyi önlemek için sitikolin kullanıyor.

135 sağlıklı yetişkin üzerinde yapılan iki klinik çalışmada sitikolin (250 ila 500 mg) odaklanmayı ve zihinsel berraklığı iyileştirmiştir.

60 denek üzerinde yapılan başka bir çalışmada, sitikolin ve kafein içeren bir içeceğin bilişi iyileştirebildiği ve reaksiyon süresini iyileştirebildiği görüldü. Kafeinin uyarıcı olduğu biliniyor ve muhtemelen sonuçlara katkıda bulunuyor.

24 sağlıklı yetişkinde, daha yüksek dozlarda sitikolin (500 veya 1000 mg), bir dizi bilişsel belirteci (işleme hızı, çalışma belleği, sözel bellek ve yürütme hızı) iyileştirdi, ancak yalnızca bilişsel performansı zayıf olan kişilerde.

Aynı çalışmada, takviyenin ortalama zihinsel performansa sahip denekler üzerinde hiçbir etkisi olmadığı ve hatta yüksek bilişsel performansa sahip deneklerde bilişsel performansta hafif bir bozulma olduğu görüldü.

Esrarın kötüye kullanılması bilişi bozabilir. Kronik esrar kullanıcıları üzerinde yapılan bir çalışmada, 8 haftalık bir süre boyunca 2000 mg sitikolin, dürtüsel reaksiyonları azaltmış ve bilişi geliştirmiştir.

Deneklerin tümü sigarayı bırakmak istiyordu ve bilim insanları sitikolin etkilerinin deneklerin bu yönde yönlendirilmesine yardımcı olabileceğine inanıyordu.

Özet: Ön araştırmalar, sitikolin’in özellikle zihinsel performansı düşük kişilerde odaklanmayı ve zihinsel berraklığı artırabileceğini öne sürüyor.

Sitikolin felçten sonra iyileşmeye yardımcı olabilir

Beynin belirli bir bölgesine giden kan akışının kesilmesi, nöronları yok edebilir ve büyük beyin hasarına neden olabilir.

Sitikolin sinir zarlarını güçlendirerek ve serbest radikal üretimini engelleyerek yardımcı olabilir.

Toplam 1300+ denekle yapılan 4 klinik çalışmanın meta-analizine göre, felçten sonraki ilk 24 saat içinde alınan 2000 mg sitikolin, tam iyileşme şansını %38 artırmıştır.

4.000’den fazla felç geçirmiş kişiden elde edilen veriler, sitikolin’in iyileşmeyi desteklediğini gösterdi. Daha yüksek dozlar (2000 ila 4000 mg) daha etkili olmuştur.

Ancak kontrol grubunun olmayışı kesin sonuçlara varılmasına izin vermemektedir.

3.000’den fazla hastayı kapsayan diğer iki çalışma, sitikolin’in akut felçte herhangi bir önemli faydasını gözlemleyemedi.

Akut felç tedavisinde kan pıhtılarını çözen ilaçlar ilk tercih olmaya devam ediyor.

Nattokinaz fiyat bilgisi: Nasıl satın alınabilir?

Bununla birlikte, iki kapsamlı çalışma incelemesi, sitikolin’in ek faydalar sağlayabileceği veya birinci basamak tedavi alamayan hastalara yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır.

Özet: Sitikolin’in hızlı uygulanması felç sonrası iyileşmeyi iyileştirebilir. Ancak kan pıhtılarını çözen ilaçlar ilk tercih olmaya devam ediyor.

Sitikolin görme sorunlarına yardımcı olabilir

Sitikolin beyin ve omurgadaki sinirleri koruyabildiği gibi optik sinir üzerinde de aynı etkileri gösterebilir.

Artan göz içi basıncı ve diğer faktörler optik sinire zarar verebilir ve glokoma neden olabilir, bu da tam körlüğe yol açabilir.

Glokomlu 80 hastayı kapsayan iki klinik çalışmada, sitikolin ile uzun süreli tedavi, optik sinirdeki hasarı onardı, görüşü iyileştirdi ve hastalığın ilerlemesini yavaşlattı.

Sitikolinli göz damlaları, 68 hastayla yapılan iki klinik çalışmada da aynı etkileri gösterdi.

Ambliyopi: Görme azlığı olarak da bilinen ambliyopi, gözler ve beyin birbiriyle iyi iletişim kuramadığında ortaya çıkar.

Bu, bir gözde bulanık görmeyle sonuçlanır. Oral olarak uygulanan sitikolin, 190 çocuğu kapsayan üç klinik çalışmada standart tedavinin sonuçlarını iyileştirmiştir.

CDP-kolin enjeksiyonları (günde 1000 mg) ambliyopisi olan 10 yetişkinde optik siniri iyileştirdi ve görüşü iyileştirdi. Ancak bu çalışmada kontrol grubu yoktu.

Optik nöropati: Optik nöropati, görmeyi bozabilecek başka bir optik sinir dejenerasyonu şeklidir. Bu duruma sahip 26 hastada sitikolin (2 ay boyunca günde 1600 mg) optik siniri onararak görmeyi iyileştirmiştir.

Sitikolin beyin ve sinir hasarına yardımcı olabilir

Oksidatif stres, otoimmün reaksiyonlar ve çevresel toksinler beyinde ciddi hücre hasarına neden olabilir.

Sitikolin beyni ve omuriliği bu stres faktörlerinden koruyabilir, sinirlerin miyelin kılıfını koruyabilir ve önemli nörotransmiterlerin düzeylerini artırabilir.

Sitikolin Alzheimer hastalığına yardımcı olabilir

Üç klinik çalışmada sitikolin (1 ila 3 ay boyunca günde 1000 mg) Alzheimer hastalığının semptomlarını hafifletmeyi başardı.

 • Geliştirilmiş zihinsel performans
 • Beyne kan akışının iyileştirilmesi
 • Proinflamatuar moleküllerin (histaminler ve IL1B) seviyelerinde azalma

Ancak bu çalışmaların ikisinde plasebo grubu yoktu.

Üçüncü çalışmada, Alzheimer hastalığına genetik yatkınlığı olan (APOE-e4 geni taşıyıcıları) hastalar daha büyük faydalar elde etti.

Bu önemli bir gerçektir çünkü bu genin taşıyıcıları farklı müdahalelere sıklıkla farklı (çoğunlukla daha kötü) yanıt verir.

Sitikolin, 600 hastayla yapılan iki gözlemsel çalışmada Alzheimer tedavisinin etkisini iyileştirmiş ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmıştır.

Alzheimer hastası sıçanlarda sitikolin sinirleri protein mutasyonlarından ve kan akışının azalmasından korudu. Sonuç olarak, sıçanlar daha az bilişsel bozulma yaşadı ve hafıza performansları gelişti.

Parkinson: Parkinson hastalığında dopamin nöronlarının yok edilmesi kas sertliğine, titremeye ve diğer semptomlara neden olur.

Parkinson hastalığı olan sıçanlarda sitikolin, beyindeki dopamin seviyelerini artırarak kas sertliğini hafifletebildi. Aynı zamanda standart tedavinin etkinliğini de arttırdı.

Multipl skleroz: Sinirlerin miyelin kılıfının inflamatuar tahribatı, ciddi fiziksel ve bilişsel bozukluklarla birlikte multipl skleroza neden olabilir.

Bilim adamları, multipl sklerozlu hayvanlarda sitikolin’in miyelin kılıfının yenilenmesini destekleme ve hareketlerin koordinasyonunu iyileştirme potansiyelini gözlemlediler.

Sitikolin zihinsel bozukluklara ve uyuşturucu bağımlılığına yardımcı olabilir

Sitikolin depresyona yardımcı olabilir: Antidepresan sitalopram tedavisine sitikolin eklenmesi, 50 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada depresyon belirtilerini hafifletmiş ve iyileşmeyi hızlandırmıştır.

Sıçanlarda sitikolin, beyindeki hafıza, duygu ve hareket merkezlerindeki norepinefrin, dopamin ve serotonin düzeylerini artırdı.

Citicoline, meth ve kokain bağımlılığına yardımcı olabilir

2 ay boyunca günde 2000 mg dozunda sitikolin, 60 metamfetamin bağımlısında depresyonu azalttı ancak uyuşturucu kullanımını etkilemedi.

31 meth bağımlısı üzerinde yapılan başka bir çalışmada sitikolin beyni korudu ve uyuşturucu kullanımını azalttı.

Bipolar bozukluğu olan 130’dan fazla kokain bağımlısında, 3 ay boyunca günde 500 ila 2000 mg dozlarında sitikolin ruh halini değiştirmedi ancak uyuşturucu kullanımını azalttı.

Ancak 20 ciddi kokain bağımlısı ile yapılan başka bir çalışmada hiçbir etkisi görülmemiştir.

9 çalışmanın gözden geçirilmesi, sitikolin’in ilaç veya uyuşturucu bağımlılığında hafif faydalara sahip olduğu sonucuna varırken, daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır.

Sitikolin şizofrenide faydalı olabilir

Sitikolin, 66 şizofreni hastası üzerinde yapılan bir çalışmada standart tedavinin etkilerini iyileştirmiştir.

Sessiz duygular, zayıf iletişim ve sertlik gibi olumsuz semptomları iyileştirdi.

Bu semptomların geleneksel yöntemlerle tedavi edilmesi zordur. 24 sağlıklı yetişkinde sitikolin, şizofrenide genellikle az aktif olan asetilkolin reseptörlerini uyararak bilişi iyileştirmiştir.

Citicoline ne için kullanılır?

Bazı insanlar hafıza kaybı ve yaşlanmayla birlikte ortaya çıkabilecek zihinsel yeteneklerin azalmasıyla ilgili diğer sorunlar için sitikolin kullanıyor.

Bazı bilimsel araştırmalar da böyle bir uygulamayı desteklemektedir. Çalışmalar, sitikolin takviyelerinin yaşlı insanlarda hafızanın iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Sitikolin’in felç sonrası iyileşmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar bulunmaya devam ediyor.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, sitikolin’in kafa yaralanmalarından sonra hafızanın geri kazanılmasına yardımcı olmadığını gösterdi.

Diğer çalışmalar sitikolin takviyelerinin Alzheimer hastalığı, glokom ve Parkinson hastalığının bazı semptomlarına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ancak emin olmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Sitikolin ne kadar alınmalı?

Şu anda belirli koşulları tedavi etmek için sitikolin için genel bir dozaj önerisi bulunmamaktadır. Bazı çalışmalarda günde 1000 ila 2000 mg’lık dozajlar kullanılmıştır.

Sitikolin’i doğal olarak yiyecek yoluyla alabilir misiniz?

Vücut sitidin ve kolinden sitikolin yapar. Sitikolin düzeylerini gıda yoluyla arttırmanın en iyi yolu, her ikisini de sağlayan gıdaları yeterli miktarda tüketmektir.

Kolin açısından zengin gıdaları dahil edin

 • Sakatat
 • Yumurtalar
 • Kümes hayvanları
 • Balık
 • Tam tahıllı ürünler
 • Fasulye

Bir RNA nükleozidi olan sitidin, en yüksek dozlarda ette (özellikle sakatatta) bulunur. Ayrıca kolostrumda da bulunur.

Riskler ve yan etkiler

Sitikolin ile yapılan birçok klinik çalışma güvenliğini doğrulamıştır. Nadir durumlarda hafif hazımsızlık ve sinir sorunlarına neden olabilir.

Sıçanlarda yapılan bir güvenlik çalışmasında sitikolin çok yüksek dozlarda (vücut ağırlığının kilogramı başına 2000 mg) bile herhangi bir önemli yan etkiye neden olmamıştır.

Yüksek dozların uzun süreli kullanımı, muhtemelen fosfor içeriğinden dolayı kreatinin düzeylerini ve böbrek mineralizasyonunu artırdı.

Sıçanlarda yapılan başka bir çalışmada sitikolin, stres hormonu kortizol üretimini uyaran kandaki ACTH düzeylerini artırdı.

Ancak bilim insanları sitikolin’i doğrudan beyne enjekte ettiler ve oral tüketimin de aynı etkilere sahip olup olmadığı açık değil.

Çocuklar ve hamile veya emziren kadınlar sitikolin kullanmamalıdır çünkü bu popülasyonlarda güvenliği konusunda yeterli bilgi yoktur.

Etkileşimler: İlaç kullanıyorsanız, istenmeyen etkileşimleri ortadan kaldırmak için sitikolin takviyelerinin kullanımını doktorunuzla görüşmelisiniz.

Sitikolin dozajı

Aşağıdaki sitikolin dozajlarının bilimsel araştırmalarda faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Biliş ve hafızanın iyileştirilmesi: Günde 250 ila 1000 mg
Bilişsel yetenekte yaşa bağlı düşüş: 4 veya daha fazla hafta boyunca günde 1000 ila 2000 mg
Alzheimer: 1 ila 3 ay boyunca günde 1000 mg

6 hafta veya daha uzun süre boyunca günde 2000 ila 2500 mg aralığında daha yüksek dozajlar aşağıdaki kullanımlar için etkili olmuştur:

 • Depresyonlar
 • Uyuşturucu bağımlılığı
 • İnme sonrası iyileşme

Çoğu göz hastalığı 800 ila 1600 mg sitikoline yanıt verdi ve tedavi 2 ila 4 ay sürdü. Glokomda 4 ay boyunca günde 3 göz damlası etkili oldu.

Sitikolin nedir? Faydaları, etkisi…

Sitikolin Ne İşe Yarar? Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Anlatıyor;

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu