Çocuk SağlıkVitaminler ve Takviyeler

Çocuklara magnezyum takviyesi verilir mi?

Hem yetişkinler hem de çocuklar için magnezyum önemli bir minareldir. Çocuklarda görülen magnezyum eksikliğinde hangi takviyelerin ne kadar hangi dozda verileceği merak ediliyor. İşte, çocuklar için magnezyum seçerken dikkat etmeniz gerekenler...

Sağlıklı bir beden için magnezyum olmazsa olmazdır. Çocuklarda eksikliğinde uyku sorunları, sinirlilik, yorgunluk gibi belirtileri olan magnezyumun hangi yaş grubunda nasıl kullanılması gerektiği merak ediliyor. İşte, çocuklarda magnezyum kullanımına ilişkin tüm merak ettikleriniz…

Magnezyum Nedir?

Magnezyum vücudun işlevi için çok önemli olan bir mineraldir. Magnezyum kan basıncını normal tutmaya, kemikleri güçlü tutmaya ve kalp ritmini sabit tutmaya yardımcı olur.

Magnezyumun Faydaları nelerdir?

Önerilen miktardan daha az magnezyum alan yetişkinlerde inflamasyon belirteçlerinin yüksek olma olasılığı daha yüksektir. Enflamasyon ise kalp KAl ve bazı kanserler gibi önemli sağlık durumlarıyla ilişkilendirilmiştir . Ayrıca düşük magnezyumun osteoporoz için bir risk faktörü olduğu görülmektedir.

Magnezyum ve diğer mineraller açısından zengin yiyecekler yemenin , ön hipertansiyonu olan kişilerde yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var .

Hamilelik sırasında eklampsi ve şiddetli astım atakları gibi diğer durumların tedavisinde intravenöz veya enjekte edilen magnezyum kullanılır . Magnezyum aynı zamanda birçok antiasit ve müshil ilacının da ana maddesidir .

Ciddi magnezyum eksiklikleri nadirdir. Aşağıdaki kişilerde daha olasıdırlar:

 • Böbrek hastalığınız varsa
 • Crohn hastalığınız veya sindirimi etkileyen başka rahatsızlıklarınız varsa
 • Paratiroid sorunlarınız varsa
 • Diyabet ve kanser için bazı ilaçları alın
 • İleri yaşlı bireyler
 • Aşırı alkol kullananlar

Çocuğunuzun ne kadar magnezyuma ihtiyacı var?

1 ila 3 yaş arası: günlük 80 miligram (mg)

4 ila 8 yaş arası: günlük 130 mg

Çocuğum çok fazla magnezyum alabilir mi?

magnezyum 1

Takviyelerden evet. Tek başına diyetle çok fazla magnezyum almak pek olası değildir, ancak diyet takviyelerinde magnezyumun aşırı yüklenmesi mümkündür.

Takviye formunda çok fazla magnezyum almak ishal ve mide krampları gibi sorunlara neden olabilir. Çok büyük dozlarda magnezyum toksik olabilir.

Takviye formundaki magnezyumun tolere edilebilir üst alım seviyesi, 1 ila 3 yaş arası çocuklar için günde 65 mg ve 4 ila 8 yaş arası çocuklar için günde 110 mg’dır. Bu, normal bir günlük diyete eklenen maksimum magnezyum miktarıdır.

Yiyeceklerden aldığınız magnezyumun üst alım seviyesi yoktur.

Çocuklarda düşük magnezyum belirtileri nelerdir?

Genel olarak çocuklarda magnezyum eksikliğinin belirtileri iki kategoriye ayrılabilir: davranışsal ve fizyolojik.

Magnezyum eksikliğini maskeleyebilecek davranışsal belirtiler şunlardır:

 • Karamsarlık ve sinirlilik
 • Hiperaktivite
 • Uykusuzluk ve uykuyu sürdürmede zorluk
 • Uyuma zorluğu
 • Kaygı ve aşırı endişe

Ayrıca çocuklarda eksikliğin fiziksel belirtileri şu şekilde ortaya çıkabilir:

 • İştahsızlık
 • Tükenmişlik
 • Mide bulantısı
 • Karın krampları
 • Diş taşlama
 • Göz seğirmesi
 • Gürültü hassasiyeti
 • Büyüyen ağrıları
 • Kabızlık

Elbette yukarıdakilerin hepsi altta yatan diğer durumların, özelliklerin veya sağlık sorunlarının işaretleri de olabilir.

Bu nedenle, özellikle küçük çocuklarda, yalnızca bu semptomların bir veya daha fazlasının ortaya çıkışına dayanarak magnezyum eksikliğini teşhis etmek zordur . Her zaman açık fikirli olmaya ve elbette herhangi bir endişeniz hakkında bir uzmanla görüşmenizde fayda var.

Çocuklar neden magnezyuma ihtiyaç duyar?

Magnezyum , vücutta bir dizi temel süreçte yaygın olması nedeniyle çocuklarda sağlığın korunması ve gelişimin desteklenmesi açısından çok önemlidir .

Mineral , 300’den fazla kimyasal reaksiyonda gereklidir ve ayrıca bir dizi önemli sistemi ve vücut fonksiyonunu etkiler. Bunlar arasında hem kas hem de sinir işlevleri, kan şekerinin düzenlenmesi, kemik büyümesi ve gelişimi ile DNA ve RNA sentezi yer alır.

Esasen, magnezyumun varlığı bir bütün olarak hücresel aktivite için çok önemlidir.

Özellikle çocuklarda, magnezyum ruh halini düzenlemede ve uykuyu desteklemede önemli bir rol oynar . Optimum magnezyum seviyeleri olmadan çocukların dengeli bir ruh halini sürdürmeleri zorlaşır, bu da sinirlilik ve DEHB’ye benzer semptomlara (özellikle kaygı ve hiperaktivite) yol açar.

Bir dizi çalışma, otizm ve DEHB de dahil olmak üzere bir dizi durumun belirtilerini azaltmaya yardımcı olmak için çocuklarda magnezyum kullanımını desteklemektedir.

Çocuklarda magnezyum nasıl kullanılır?

Çocuklar için en iyi magnezyum takviyeleri nasıl seçilir?

Herhangi bir takviye türünü seçerken göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda faktör vardır, ancak çocuklara verirken  yüksek kaliteli bir ürünü dikkatli bir şekilde seçmek her zaman özellikle önemlidir .

Çocuğunuza magnezyum takviyesi vermeyi düşünüyorsanız bir tıp uzmanıyla konuşmanızı da öneririz. Size en iyi magnezyum türü, uygun dozajlar ve güvenli kullanım için rehberlik konusunda rehberlik sağlayacaklardır.

Ancak bir takviye seçerken dikkate alınması gereken başka unsurlar da vardır:

Yüksek derecede emilebilir bir magnezyum formu seçin

Magnezyum sitrat, magnezyum glisinat ve magnezyum L-treonat bu anlamda mükemmel seçimlerdir. Biyoyararlanımı iyi olan bir magnezyum formunun seçilmesi, vücuda ve kan dolaşımına mümkün olan maksimum miktarda mineralin girmesi anlamına gelecektir.

İyi araştırılmış bir magnezyum türü seçin

Magnezyum sitrat, magnezyumun en iyi araştırılmış şeklidir ve magnezyum ve çocuklar üzerinde yapılan çalışmalarda düzenli olarak yer almaktadır. Bu nedenle çocuğunuza iyi bir güvenlik profiline sahip bir tür magnezyum verdiğinizi bilerek kendinizi güvende hissedebilirsiniz .

magnezyum takviye 1

Tüketim nedenini düşünün

Tedaviyi tamamlamak veya her ikisi de nörolojik durumlar olan DEHB veya otizm semptomlarını iyileştirmek için çocuğunuza magnezyum vermeyi düşünüyorsanız, magnezyum L-treonat gibi bir magnezyum formunu seçmek iyi bir seçenek olabilir.

Bunun nedeni magnezyum L-treonatın kan-beyin bariyerini geçme konusundaki eşsiz yeteneğidir. Bu, beyindeki magnezyum seviyelerini etkili bir şekilde artırabilen tek magnezyum şekli olduğu anlamına gelir.

Magnezyumun her zaman yüksek kalitede olduğundan emin olun

Mümkün olduğunca, ağır metaller, gereksiz toksin ve kimyasallar içermeyen organik bir form seçin . Her zaman bir markanın ürünü için bir laboratuvar raporu içerdiğinden emin olun . Bu, kaynağının ve güvenlik profilinin tamamının kullanımınıza sunulmasını sağlayacaktır.

 

Çocukların gelişiminde magnezyum önemli minarellerden biridir. Peki, çocuklar için Magnezyum takviyeleri ne gibi faydalar sağlıyor.

National Türk öneriyor: Botoks deyip geçmeyin yoğun bakımlık olabilirsiniz!

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu