Doktor TavsiyeleriVitaminler ve Takviyeler

Bildiğiniz tüm takviyeleri unutun! Japon mucizesi: Nattokinaz

Japonların geleneksel yemeği Natto’dan elde edilen Nattokinaz sağlık için son derece faydalı bir takviye. Damar sağılığını koruyan Nattokinaz, yaşlanmayı da geciktiriyor. İşte, Nattokinaz hakkında tüm merak edilenler...

Herkes sağlıklı bir bedene sahip olmak ister. Bu sebeple beslenme kadar kullanılan takviyeler de çok önemlidir. Japon yemeği Natto’dan elde edilen Nattokinaz’In sağlığa olan faydaları saymakla bikmiyor. Prof. Dr. Ahmet Taha Alper, bu mucizevi takviyeyle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Prof. Dr. Ahmet Taha Alper: Nattokinaz enteresan özellikleri olan bir takviye

Prof. Dr. Ahmet Taha Alper, “Farklı bir takviyeden bahsetmek istiyorum. Japonların geleneksel yemeği olan Natto’dan elde edilmiş Nattokinaz enziminden… Nattokinaz enteresan özellikleri olan bir takviye… Tansiyonu düşürüyor, vücudumuzdaki iltihabı azaltıyor, damarları genişletiyor ve kan akışını arttırıyor. Yine kolesterol düşürücü etkileri de var. Bu sebeple damar sağlığını korumak için biz belli bir yaştan sonra Nattokinaz’ı öneriyoruz. Özellikle tansiyonu hafif yüksek, kolesterol düzeyleri  hafif yüksek olan hastalardan. Yine vücutta iltihap parametreleri yüksek olan hastalarda Nattokinaz damar sağlığını korumak, yaşlanmayı geciktirmek için kullanılabilecek bir takviye.

 

Nattokinaz nedir?

natto

Nattokinaz, natto adı verilen Japon soya fasulyesi yemeğinde bulunan birçok enzimden biridir.

Soya fasulyesi pişirilir ve daha sonra belirli bir bakteri türünün (Bacillus subtilis natto) yardımıyla fermente edilir.

Soya fasulyesini veya soya proteinini metabolize etmek için bakteriler, 275 amino asitten oluşan bir protein olan nattokinaz enzimini üretir.

Başlangıçta nattokinazın kinazların enzim grubuna ait olduğuna inanılıyordu, dolayısıyla adı da buradan geliyordu.

Ancak daha sonra enzimin proteaz grubuna ait olduğu keşfedildi. Proteazlar proteinleri parçalayarak onları daha küçük yapı taşlarına ayırır.

Nattokinazın fibrinolitik özellikleri vardır, bu da kan pıhtılarını çözebileceği anlamına gelir, yani “kanı inceltici” etkiye sahiptir.

Bu nedenle doğal bir kan inceltici olarak kabul edilir ve özellikle kalp damar hastalıklarını önlemek için besin takviyesi şeklinde alınır.

Neden nattokinaza ihtiyacımız var?

nattokinaz

Nattokinazın vücudunuzdaki kan pıhtılarının parçalanmasına yardımcı olan doku plazminojen aktivatörü (tPA) ve ürokinaz gibi doğal proteinlerin aktivitelerini artırarak kalp sağlığını desteklediğine inanılmaktadır.

Nattokinaz parçalandığında, renin aktivitesini ve anjiyotensin II’yi (Anjiyotensin II kan damarlarınızı daraltır ve kan akışını sınırlar) azaltarak kan basıncını düşürebilen biyoaktif peptitler oluşturur.

Ayrıca kan pıhtılarının önemli bir parçası olan fibrini doğrudan parçalayabilir.

Nattokinazın kalp sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?

Kan pıhtılarını çözebilen, tansiyonu düşürücü etkileri olan, kolesterolü düşüren Nattokinaz kalp sağlığı için en önemli takviyelerden biri.

Nattokinaz kalp krizlerini önlemeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Araştırmalar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere kardiyovasküler faydalar sunduğunu gösteriyor:

Tansiyonu düşürür: Çalışmalar, nattokinazın hipertansiyonu (yüksek tansiyon) olan kişilerde hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Bu etkinin erkeklerde daha belirgin olduğu görülüyor.

Kolesterolü düşürür: Araştırmalar, nattokinazın toplam kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürebileceğini gösteriyor.

Pıhtılaşmayı önlemesi: Nattokinaz kan pıhtılarının oluşmasını önleyebilen ve hatta potansiyel olarak kan pıhtılarını çözebilen fibrinolitik ve antitrombolitik özelliklere sahiptir.

Aterosklerozun yavaşlaması: Nattokinazın, arterleri temizlemeye ve aterosklerozun (sertleşmiş arterler) gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek antiplatelet ve antikoagülan etkileri vardır.

National Türk öneriyor: Uzmanların gündemindeki mucize enzim: Nattokinaz

Geleneksel Japon yemeği Natto’dan üretilen Nattokinaz her geçen gün daha çok gündem olmaya devam ediyor.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu