Sağlık Haberleri

Prof. Dr. Emrah Düzel: Mobil uygulama ile Alzheimer teşhisi mümkün

Akıllı telefonlarda uygulanan özel hafıza testleri, Alzheimer hastalığı belirtilerini tespit edebiliyor. Çalışmanın baş yazarı Emrah Düzel, Alzheimer tedavisinde erken teşhisin önemini vurguluyor.

Akıllı telefon uygulaması kullanılarak yapılan kendi kendine test Alzheimer belirtilerini tespit edebilir.

Yeni geliştirilen bir akıllı telefon uygulaması, Alzheimer belirtilerini yüksek güvenilirlikle tespit edebiliyor.

Akıllı telefon, hastalıkların teşhisi, izlenmesi ve tedavisi için tamamen yeni olanaklar sunuyor. Özel bir uygulamayla yapılan kendi kendine test, Alzheimer belirtilerini yüksek güvenilirlikle tespit edebiliyor ve bu da erken tedaviye olanak sağlıyor.

ABD’deki Alman Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi (DZNE), Otto von Guericke Üniversitesi Magdeburg ve Wisconsin-Madison Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, “hafif bilişsel bozuklukları” Alzheimer hastalığının potansiyel habercisi olarak tanımlayan bir uygulamayı başarıyla test etti.

İlgili çalışma sonuçları “npj Digital Medicine” dergisinde yayınlandı.

Sitikolin demans ve alzheimer etkilerini azaltıyor

Mobil uygulama ile Alzheimer teşhisi mümkün mü?

Bellek bozukluğu Alzheimer hastalığının tipik bir özelliğidir. Bu tür hafıza sorunlarının ciddiyeti ve zamansal gelişimi, hastalığın teşhisinde ve aynı zamanda Alzheimer araştırmalarında da merkezi bir rol oynamaktadır.

Ancak bu tür testler şimdiye kadar nispeten karmaşıktı ve anlamlı sonuçlar elde etmek için bir tıp uzmanının talimatlarını gerektiriyordu.

Bunu bağımsız olarak gerçekleştirmek henüz mümkün olmadı.

Bu durum, çalışmanın yazarı Prof. Dr. Emrah Düzel’in “Baş Sağlık Görevlisi” olarak görev yaptığı Magdeburg merkezli start-up “neotiv” tarafından geliştirilen yeni bir uygulamayla değişmeye hazırlanıyor.

Uygulama, profesyonel denetime ihtiyaç duymadan bağımsız hafıza testlerine olanak tanıyor.

Yüksek doğruluklu uygulama

Mevcut çalışmalarında araştırmacılar, 60 yaş üstü 199 katılımcıyla uygulamanın “hafif bilişsel bozuklukları” yüksek doğrulukla tespit ettiğini gösterebildiler.

Bu tür bozukluklar Alzheimer hastalığı riskinin arttığının erken uyarı işaretleri olarak kabul edilir.

Araştırmacılara göre uygulama, akıllı telefon ve tabletlerde çalışıyor ve hâlihazırda Alzheimer araştırmalarında kullanılıyor ve artık doktorların hafif bilişsel bozuklukların erken teşhisine yönelik uygulamalarında bir teşhis aracı olarak da sunuluyor.

Bağımsız testin avantajları

Kıdemli nörobilimci ve aynı zamanda tıp teknolojisi girişimcisi olan Prof. Emrah Düzel, yeni bir yaklaşımı savunuyor:

“Bu tür testleri kendiniz yapabiliyorsanız ve sonuçları değerlendirmek için önce bir muayenehaneye gitmeniz gerekiyorsa bunun avantajları vardır.

Denetimsiz testler, klinik olarak anlamlı hafıza bozukluklarının daha erken bir aşamada tespit edilmesine ve hastalığın ilerlemesinin şu anda mümkün olandan daha yakından izlenmesine yardımcı olacaktır.

Alzheimer tedavisindeki gelişmeler ve yeni tedavi seçenekleriyle erken teşhis giderek önem kazanıyor.

Bu teknolojinin, doktorlara, bir hasta kliniği ziyaret ettiğinde belirlenemeyecek bilgileri sağlama konusunda muazzam bir potansiyeli var.”

Uzmanlara göre uygulama etkileşimli ve her biri Alzheimer hastalığının farklı aşamalarında etkilenebilecek beynin farklı bölgelerini hedef alan üç tür hafıza görevi içeriyor.

Temel olarak testler görüntüleri hatırlamak veya görüntüler arasındaki farkları tanımakla ilgilidir.

Profesör Düzel şöyle özetliyor:

“Çalışmamız, bu dijital prosedür kullanılarak hafıza sorunlarının anlamlı bir şekilde değerlendirilebileceğini gösteriyor.

Test sonucunun anormal olması durumunda klinik muayeneye başlanabilir ve sonuç yaşa özel normal aralıkta ise şimdilik netlik verilebilir.”

Araştırma ekibine göre, uygulamanın Alzheimer hastalığının gelişimini daha uzun bir süre boyunca takip etmek için kullanılıp kullanılamayacağının da açıklığa kavuşturulması gerekiyor.

Alzheimer ilacı Donanemab’ın FDA onayı ertelendi!
Nattokinaz Alzheimer için de umut olabilir

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu