Vitaminler ve TakviyelerKalp ve DamarSağlık Haberleri

Dudak seğirmesi neden olur, nasıl geçer?

Dudağınızın seğirmesine ne sebep olur? Dudak seğirmesi neden olur, nasıl geçer sorularına yanıt veriyoruz.

Dudağı seğiren bir kişi, dudaklarında hızlı ve istemsiz hareketler veya titreme hissi yaşayacaktır. Peki dudak seğirmesi neden olur?

Yüksek kafein alımı, potasyum eksikliği ve diğer nedenlerden kaynaklanabilir.

Dudak seğirmesi, dudak siniri ile kontrol ettiği kaslar arasındaki yanlış iletişimin sonucudur. Bunun nedeni çok fazla kafein gibi günlük şeyler olabilir. Ancak daha ciddi bir şeyin işareti de mümkündür.

Tedavi büyük ölçüde ara sıra gerçekleşen dudak hareketinin nedenine dayanmaktadır.

Bu yazımızda dudak seğirmesi neden olur, nasıl tedavi edilir, ne zaman doktora başvurmak gerekir gibi sorulara yanıtlar veriyoruz.

Dudak seğirmesi nedir?

Dudak seğirmesi, dudaktaki kasların istemsiz hareketidir.
Yüz ve dudaktaki kaslar fasiyal sinir tarafından kontrol edilir.
Seğirmeler abartılı ve fark edilirse utanç verici hissedilebilir.

Dudak seğirmesi neden olur?

Dudak seğirmesinin birçok nedeni vardır; bunlardan bazıları basit günlük alışkanlıklardır.

Dudaklar birbirinden bağımsız olduğundan seğirmeler genellikle üst veya alt dudakta ayrı ayrı meydana gelir.

Dudak seğirmesinin olası nedenleri arasında çok fazla kafein alımı, potasyum eksikliği, bazı ilaçlara veya ilaçlara verilen reaksiyonlar ve çeşitli tıbbi durumlar yer alır.

Stres veya yorgunluktan bile kaynaklanabilir.

Aşağıda dudak seğirmesinin on iki olası nedeni tartışılmaktadır.

Kafein zehirlenmesi

Kafein, kahve ve çayda, alkolsüz içeceklerde ve bazı atıştırmalıklarda bulunan yaygın bir maddedir. Çok fazla kafein titremeye, aşırı enerjiye ve kas seğirmesine neden olabilir.

Kafein zehirlenmesi aşağıdakiler de dahil olmak üzere semptomlara neden olabilir:

  • Anormal kalp atışı
  • Tahriş
  • Artan idrara çıkma
  • Heyecanlanmak
  • Huzursuz eller veya ayaklar
  • Sinirlilik
  • Mide rahatsızlığı veya mide bulantısı
  • Uykusuzluk hastalığı

Kafein zehirlenmesinin tedavisi basittir; yalnızca kişinin her gün aldığı kafein miktarını azaltması veya ortadan kaldırması yeterlidir.

Potasyum eksikliği

Vücuttaki sinir sinyallerini düzgün bir şekilde taşımak için potasyum gereklidir.

Eksikliği kasları olumsuz etkileyerek dudaklar dahil hemen hemen her yerde spazmlara ve kramplara neden olabilir.

Potasyum eksikliğinin tedavisi, potasyum seviyelerini düşürebilecek yiyeceklerden veya ilaçlardan kaçınmayı içerir.

Ayrıca insanlar potasyum açısından zengin bir diyet yemeli veya potasyum takviyesi almalıdır.

Bazı ilaçlar

Bazı ilaçlar kas seğirmesine neden olabilir.

Steroidler ve östrojenler gibi ilaçlar seğirmeye neden olabilir, ancak fasikülasyonu bir yan etki olarak listeleyen herhangi bir reçeteli veya reçetesiz ilaç dudaklarda bu hissin oluşmasına neden olabilir.

İlaç kaynaklı seğirmenin en kolay tedavisi farklı bir ilaca geçmektir. Herhangi bir yan etki veya başka komplikasyonları önlemek için bu işlemin doktor gözetiminde yapılması gerekir.

Stres ve yorgunluk

Stres, kaygı ve aşırı yorgunluk da dudak seğirmesine neden olabilir.

Sürekli stres altındaki bir vücut, savaş ya da uçuş tepkisine kilitlenebilir ve bu da yüzdeki kasların zorunlu olarak gerilmesine neden olabilir.

Yoga, meditasyon ve tam bir gece uykusu gibi stres giderme teknikleri, kişinin rahatlamasını sağlayacak kadar stres veya yorgunluk düzeylerini azaltabilir.

İlaç titremeleri

Alkol ve uyuşturucu içeren ilaçlar da yüz seğirmesine neden olabilir.

Seğirmeler bu ilaçların neden olduğu sinir tahrişinin bir işareti olabilir. Onlardan ciddi yoksunluk belirtileri de olabilir.

Bu titremelerin tedavisi, ilaçların ortadan kaldırılmasını ve semptomlar için vitamin takviyeleri veya reçeteli ilaçların alınmasını içerebilir.

Yüz felci

Bell felci yüz kaslarında zayıflığa veya felce neden olur.

Semptomlar farklı şekilde kendini gösterebilir. Bell felci olan bazı kişilerin dudakları seğirebilir, bazıları ise yüz kaslarını kontrol etmekte zorluk yaşayabilir.

Bell felcinin kesin nedeni bilinmiyor ancak doktorlar bunun ağızdaki herpes virüsüyle bağlantılı olduğuna inanıyor.

Bell felcinin tedavisi, kişinin yaşadığı semptomlara dayanır ve fizik tedaviyi veya steroidler gibi ilaçları içerebilir.

Hemifasiyal spazm

Hemifasiyal spazmlar yüzün bir tarafında meydana gelen kas spazmlarıdır. Bu duruma yüz kaslarını kontrol eden sinirin tahrişi neden olabilir.

Ayrıca bir kan damarı veya sinire baskı yapan bir tümörden de kaynaklanabilir. Bu durum nadirdir ve görüntüleme testleri ve nörolojik muayeneler kullanılarak teşhis edilebilir.

Hemifasiyal spazmın tedavisi bazı durumlarda ameliyatı gerektirebilir. Seğirmeyi durdurmak için etkilenen kasları dondurmak amacıyla düzenli Botoks enjeksiyonları da kullanılabilir.

Travma

Dudak seğirmesi geçmişte yaşanan bir travmadan da kaynaklanabilir. Beyin sapındaki bir yaralanma yüz sinirine zarar vermiş olabilir ve bu da yüz kaslarının seğirmesine neden olabilir.

Yüz kaslarının yaralanması sinirlere de zarar verebilir, bu da beyinde karışık sinyallere ve çevrede seğirmelere yol açabilir.

Hormon eksikliği

Yaşla birlikte ya da hipoparatiroidizm gibi durumlara bağlı olarak ortaya çıkabilen hormonal dengesizlik, dudak seğirmesi olarak kendini gösterebilir.

Hipoparatiroidizmli kişilerde paratiroid hormonu üretimi düşüktür. Bu, yüz seğirmesi, saç dökülmesi ve kas güçsüzlüğü gibi semptomlara yol açabilir.

Tedavi genellikle vücuttaki paratiroid hormonunun yenilenmesini ve düzenli kalsiyum ve D vitamini takviyelerinin alınmasını içeren semptomları yönetmektir.

Tourette sendromu

Tourette sendromu hem motor hem de konuşma tiklerine neden olan bir durumdur. Tikler utanç verici olabilir ve günlük yaşamı zorlaştırabilir.

Bozukluğun kesin nedeni bilinmemekle birlikte genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu olduğuna inanılmaktadır.

Tourette sendromunun bilinen bir tedavisi yoktur ve tedavi genellikle semptomların mümkün olan en iyi şekilde tedavi edilmesini içerir.

Tedaviler arasında dudak seğirmesi gibi motor tikleri durdurmaya yardımcı olan Botox enjeksiyonlarının yanı sıra diğer kimyasal ilaçlar, danışmanlık veya davranış terapisi yer alabilir.

Parkinson hastalığı

Alt dudak seğirmesi, ellerde veya bacaklarda titremeyle birlikte Parkinson hastalığının erken bir belirtisi olabilir. Hastalık zamanla kötüleşir ve bilinen bir tedavisi yoktur.

Parkinson tedavisi genellikle sinirlerdeki daha fazla bozulmanın durdurulmasını ve beyindeki dopamin ve sinir güçlendirici vitaminlerin yenilenmesini içerir.

Erken tanı, Parkinson hastalığı olan bir kişiye mümkün olduğu kadar çok işlevi sürdürme şansı verir.

Amyotrofik lateral skleroz (ALS)

ALS veya Lou Gehrig hastalığı, esas olarak istemli kasları kontrol eden sinirleri etkileyen bir durumdur.

Beyinden gelen mesajlar bu sinirler aracılığıyla kaslara iletilir. ALS’li bir kişide sinirler ölmeye başlar.

Bu, kas güçsüzlüğüne ve seğirmenin yanı sıra geveleyerek konuşmaya neden olabilir. Hastalık zamanla kötüleşir ve ölümcül bir durum olarak kabul edilir.

ALS’nin tedavisi yoktur, ancak edaravone (Radicava) gibi yeni ilaçlar yakın zamanda Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmıştır.

Bunların ALS hastalarının tedavisine yardımcı olabileceği ve günlük işleyişindeki dejenerasyonu yavaşlatabileceği umulmaktadır.

Dudak seğirmesi neden olur? Ne zaman doktora başvurmalı?

Dudak seğirmesi neden olur sorusuna verdiğimiz yanıtların ardından sıra diğer bir kritik soruda. Ne zaman doktora başvurmalıyız?

Dudak seğirmesi en iyi ihtimalle sinir bozucu olabilir ve bazı insanlar bu semptomdan endişe duyabilir.

Dudak seğirmesi başka semptomlarla birlikte ortaya çıkıyorsa veya kafeini kesip stresi azalttıktan sonra geçmiyorsa, bir doktora görünmek en iyisi olabilir.

Bir doktor genellikle fiziksel bir muayene yapacak ve bireyin yaşam tarzı ve beslenme tercihleri hakkında sorular soracaktır.

Başka fiziksel belirtiler yoksa doktor teşhis sürecine devam etmek için görüntüleme, kan veya idrar testleri yapabilir.

Dudak seğirmesi normalde zararsızdır ancak aynı zamanda altta yatan bir durumun işareti de olabilir. Semptomun birkaç farklı nedeni vardır ve bu nedenle çeşitli tedaviler vardır.

Dudak seğirmesi yaşayan kişiler, potasyum açısından zengin yiyecekler yemekle veya diyette alkol veya kafeini azaltmakla rahatlayabilirler, ancak kapsamlı bir teşhis ve tedavi önerilir.

Erken teşhis önemli olabilir ve dudak seğirmesine neyin sebep olduğunu bulmak için bir doktorla birlikte çalışmak en iyisidir. Erken teşhis tedavi etmenin en iyi yolu olabilir.

Kahve Telvesi Alzheimer ve Parkinson’u Önleyebilir mi?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu