Vitaminler ve Takviyeler

Metilkobalamin mi Siyanokobalamin mi? Fark Nedir?

Metilkobalamin ve siyanokobalamin en basit ifadeyle B12 vitamini formlarıdır. En bariz ayrım ise metilkobalaminin doğal, siyanokobalaminin sentetik olmasıdır.

Hem siyanokobalamin hem de metilkobalamin, B12 vitamininin formlarıdır. Siyanokobalamin sentetik, metilkobalamin ise doğaldır.

Kobalamin nedir?

Kobalamin olarak da bilinen B12 Vitamini, kırmızı kan hücresi üretimi, beyin sağlığı ve DNA sentezinde rol oynayan suda çözünen önemli bir vitamindir.

Bu önemli vitaminin eksikliği yorgunluk, sinir hasarı, sindirim sorunları, depresyon ve hafıza kaybı gibi nörolojik problemler gibi ciddi semptomlara neden olabilir.

Bu nedenle birçok kişi ihtiyaçlarını karşılamak ve eksikliği önlemek için B12 vitamini takviyelerine yöneliyor.

Bu makalede, takviyelerde bulunan en yaygın B12 vitamini kaynaklarından ikisi olan metilkobalamin ve siyanokobalamin arasındaki temel farklılıkları inceliyoruz.

Metilkobalamin Siyanokobalamin farkı

B12 vitamini takviyeleri tipik olarak iki kaynaktan türetilir: Siyanokobalamin veya Metilkobalamin.

Her ikisi de bir korrin halkasıyla çevrelenmiş bir kobalt iyonu içerir.

Ancak her birinin kobalt iyonuna bağlı farklı bir molekülü vardır. Metilkobalamin bir metil grubu içerirken, siyanokobalamin bir siyanür molekülü içerir.

Siyanokobalamin, B12 vitamininin doğada bulunmayan sentetik bir şeklidir. Diğer B12 vitamini formlarına göre daha uygun maliyetli olduğu düşünüldüğü için takviyelerde daha sık kullanılan siyanokobalamin sentetiktir.

Metilkobalamin doğaldır

Siyanokobalaminin aksine metilkobalamin, B12 vitamininin doğal olarak oluşan bir formudur ve takviyelerin yanı sıra balık, et, yumurta ve süt gibi gıda kaynaklarından elde edilebilir.

Siyanokobalamin, yalnızca takviyelerde bulunan B12 vitamininin sentetik bir formudur; metilkobalamin ise gıda kaynaklarından veya takviyelerden alabileceğiniz doğal olarak oluşan bir formdur.

Farklı şekilde emilebilir ve tutulabilir

Metilkobalamin ve siyanokobalamin arasındaki bir diğer önemli fark, bunların vücudunuzda emilme ve tutulma şeklidir.

Bazı çalışmalar vücudunuzun siyanokobalamini metilkobalaminden biraz daha iyi emebileceğini öne sürüyor.

Ancak başka önemli bir çalışma ise vücudun idrar yoluyla siyanokobalamini metilkobalaminden üç kat daha fazla attığını ortaya çıkardı.

Yani metilkobalamin insan vücudunda daha iyi tutunabiliyor.

Siyanokobalaminin vücut tarafından daha fazla emildiği, fakat vücut tarafından daha çabuk atıldığı birtakım araştırmalarla ortaya konmasına rağmen bilim dünyası bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuyor.

Bu belirsizlik ise insanları kobalaminin doğal formu olan metilkobalamin kullanmaya yönlendiriyor.

Hem metilkobalamin hem de siyanokobalamin, B12 vitamininin diğer formlarına dönüştürülebilir.

Siyanokobalamin yutulduğunda, B12 vitamininin her iki aktif formuna, metilkobalamin ve adenosilkobalamin’e dönüştürülebilir.

Metilkobalamin gibi, adenosilkobalamin de sağlığınızın birçok yönü için gereklidir.

Yağların ve amino asitlerin metabolizmasının yanı sıra sinir hücrelerinizin etrafında koruyucu bir kılıf oluşturan miyelin oluşumunda rol oynar.

B12 vitamininin her iki formundaki eksiklikler nörolojik sorun ve olumsuz yan etki riskinizi artırabilir.

B12 vitamini eksikliği belirtileri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Her iki formun da sağlık açısından faydaları vardır

Metilkobalamin ve siyanokobalamin arasında belirgin farklılıklar olsa da her ikisinin de sağlık üzerinde faydalı etkileri vardır ve B12 eksikliklerini önleyebilir.

Aslında bir çalışma, B12 eksikliği olan yedi kişiyi oral metilkobalaminle tedavi etmenin, kanlarındaki B12 vitamini seviyelerini sadece 2 ay içinde normalleştirdiğini buldu.

Benzer şekilde başka bir çalışma, 3 ay boyunca siyanokobalamin kapsülleri almanın, B12 emiliminin bozulmasından kaynaklanan bir durum olan pernisiyöz anemisi olan 10 kişide B12 vitamini düzeylerini de artırdığını gösterdi.

Yedi çalışmanın bir incelemesi, hem metilkobalaminin hem de siyanokobalamin içeren bir B kompleksinin, diyabetin sinir hasarına yol açan bir komplikasyonu olan diyabetik nöropati semptomlarını azaltmada etkili olduğunu gösterdi.

Ek olarak, çeşitli hayvan çalışmaları her formun nöroprotektif etkilere sahip olabileceğini ve sinir sisteminizi etkileyen durumların tedavisinde faydalı olabileceğini bulmuştur.

B12 vitamini eksikliğiniz olabileceğini düşünüyorsanız en iyi tedavi yöntemini belirlemek için doktorunuzla konuşun.

Sonuç olarak her iki form da B12 eksikliğini önleyebilir ancak en iyi sonuçlar için metilkobalaminin adenosilkobalamin ile kombine edilmesi gerekir.

Hangi B12 vitamini formunu seçerseniz seçin, beslenme ihtiyaçlarınızı karşılamak ve sağlığınızı optimize etmek için onu sağlıklı, dengeli bir beslenmeyle birleştirdiğinizden emin olun.

B12 Formları

Metilkobalamin: Bu, B12 Vitamininin biyoyararlılığı en yüksek formudur. Metil grubuna (CH3) sahip olması nedeniyle diğerlerinden ayrılır.
Siyanokobalamin: Bu, takviyelerde en çok kullanılan formdur çünkü en ucuzudur. Cyano- grubuna (CN) sahip olmasıyla diğerlerinden farklılaşıyor, bu yapay form siyanür molekülü içerir.
Hidroksikobalamin: Hidroksi grubuna (OH) sahip olması nedeniyle diğerlerinden ayrılır. Bu form bakteriler tarafından oluşturulur ve gıda kaynaklarında bulunur.
Adenosilkobalamin: Koenzim B12 olarak da bilinir. Bu, enerji döngüsünde kullanılan formdur ve genellikle tablet formunda kullanılmaz.

B9 Vitamini: Sadece Hamileler Değil Herkes İçin Önemli

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu