Bilim Dünyası

Saf meyve suyu çocuklar için tehlikeli mi?

Kanada'da yapılan bir bilimsel araştırma çocuklarda saf meyve suyu tüketiminin vücut kitle indeksinde artışa yol açabileceğini ortaya koydu.

Kanada’dan araştırmacıların yürüttükleri sistematik inceleme ve meta analiz sonucu, çocuklar için günlük miktarın üzerinde saf meyve suyu tüketiminin, vücut kitle indeksinde artışa neden olabileceğini ortaya koydu.

Saf meyve suyunun çocuklar üzerindeki etkisi

Toronto Üniversitesi Beslenme Bilimleri bölümünden Vasanti Malik ve çalışma arkadaşları, günlük tüketilene ek saf meyve suyu içen çocuklar ve yetişkinlerle ilgili verilerin bulunduğu 42 çalışmayı inceledi.

Çocukların zayıf olması tehlikeli mi?

Araştırmacılar, çalışmaların sistematik incelemesi ve meta analizi sonucunda günlük miktarın üzerinde ek saf meyve suyu tüketen çocukların vücut kitle indeksinin 0,03 daha fazla değişime neden olduğunu belirtti.

İnceleme sonucu 11 yaşından küçük çocuklarda fazladan içtikleri her 8 oz (yaklaşık 240 mililitre) meyve suyunun, vücut kitle indeksinde daha çok farka yol açtığı gözlemlendi.

Yetişkinlerin şeker ilavesiz saf meyve suyu tüketimiyle kilo artışı arasında da bağlantı olduğunu ortaya koyan araştırmacılar, “Bulgularımız, aşırı kilo ve obeziteyi önlemek için yüzde 100 meyve suyu tüketimini kısıtlamaya yönelik halk sağlığı kılavuzunu destekler nitelikte.” ifadesini kullandı.

Yetişkinlerle ilgili bir bulgu yok

Malik, “Günde bir porsiyon yüzde 100 meyve suyunun çocuklarda BMI artışıyla ilişkili olduğunu bulduk. Yetişkinlerde elde edilen bulgular, toplam enerjiye göre ayarlanmayan çalışmalar arasında anlamlı bir ilişki buldu; bu da kalorilerin potansiyel aracılık ettiğini öne sürüyor. Yetişkinlerde yapılan denemelerin analizi, %100 meyve suyu tüketimi ile vücut ağırlığı arasında anlamlı bir ilişki bulamadı. Bulgularımız aşırı kalori alımını ve kilo alımını önlemek için meyve suyu tüketimini sınırlamaya yönelik rehberliği destekliyor” dedi.

Araştırma, “Jama Pediatrics” dergisinde yayınlandı.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu