Şifalı BitkilerBilim DünyasıGelecek

Liseli gencin kanser araştırması, “Journal of Drug Delivery Science and Technology”de yayımlandı

İstanbul Nazmi Arıkan Fen Lisesi 11. sınıf öğrencisi Emir Ersel Karakuş’un nano-teknoloji alanındaki kanser araştırması uluslararası bilimsel dergi “Journal of Drug Delivery Science and Technology”de yayımlandı. Asya kültürlerine ilgi duyan ve bu vesileyle Asya’da bolca tüketilen Oolong çayının şifalı etkilerini öğrenen Karakuş, bu çayın kanser tedavisinde etkili nano-ilaçların geliştirilmesinde kullanılabileceğini düşündü. Bilim insanı olan annesi Doç. Dr. Selcan Karakuş’un da desteğiyle Oolong çayı ve elde edildiği Camellia sinensis bitkisinden yararlanarak “nano-tanecikler” geliştiren Karakuş’un buluşunun kolon kanseri ve göğüs kanseri hücrelerinin oluşumunu yavaşlattığı, zararlı hücrelerin kendi kendini yok etme sürecini hızlandırdığı kanıtlandı. Ulaştığı bulguları “Journal of Drug Delivery Science and Technology” dergisinde makale olarak yayımlayan 16 yaşındaki Karakuş, bu alanda çalışan en genç bilim insanlarından biri olarak tarihe geçti.

Liseli genç kanser makalesi yazdı

Söz konusu bilimsel çalışmayı yürütürken en büyük motivasyonunun insanlığa fayda sağlamak olduğunu belirten Karakuş, “Ailemin ve öğretmenlerimin de destekleri sayesinde bilime olan merakım, ülkeme hizmet etme arzumla birleşti. Mevcut bilgi ve birikimim ile özgün bir çalışma ortaya koymaktan gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Oolong çayının faydaları nelerdir?

oolong tea

Oolong çayı yarı oksidasyona sahip olduğundan bu, siyah çayda bulunan thearubiginler ve theaflavinler gibi antioksidanların yanı sıra yeşil çayda bulunan kateşinlere de sahip olduğu anlamına gelir. Çin’de yapılan bir araştırma , otuz farklı çayı incelerken, oolong çayının, bazı durumlarda yeşil çay da dahil olmak üzere diğer çaylardan daha yüksek bir antioksidan sayısına sahip olduğunu buldu.

Obeziteyle ilgili sağlık sorunlarıyla uğraşanlar ve vücut ağırlığını azaltmanın sağlıklı ve doğal yollarını arayanlar için oolong çayı tam bir çözüm olabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma, Oolong çayı ekstraktının, yüksek yağlı bir diyetle beslenen hayvanlarda bile daha az karın ağırlığına yol açtığını gösterdi.

Oolong çayını yudumlamak kan şekeri seviyeleri üzerinde bir etkiye sahip olmayabilir ancak tip 2 diyabet riskini azaltma konusunda olumlu bir rol oynayabilir. Japonya’da yapılan bir araştırma, otuz gün boyunca her gün oolong çayı içmenin katılımcılardaki glikoz seviyelerini %30 oranında azalttığını buldu.

Oolong çayının tadına aşık olarak bağışıklık sisteminize büyük bir destek verin. Oolong çayında bulunan flavonoidler bağışıklık sistemi için harikadır ve vücutta olmaması gereken her şeyle savaşmaya devam eden antibakteriyel proteinlerin artmasıyla birlikte hücresel hasarın önlenmesine bile yardımcı olabilir. Soğuk algınlığı ve grip mevsimi söz konusu olduğunda, oolong çayı size kesinlikle bir mücadele şansı verebilir, ancak aynı zamanda kanserden felce ve artrite kadar her şeye neden olabilecek serbest radikalleri savuşturmaya da yardımcı olabilir.

Oolong çayı, bir kişisel bakım rutininden çok daha fazlasını kanıtlıyor; aynı zamanda kalp sağlığını iyileştirmeye ve kardiyovasküler hastalıkları azaltmaya da yardımcı oluyor. Bol miktarda kateşin ve polifenol sayesinde, oolong çayı kolesterol düzeylerini ve kan basıncını azaltabilir; bunların her ikisi de, sayacınızı en iyi durumda tutmanıza katkıda bulunur. Çalışmalar , oolong çayı içenlerin, içmeyenlere göre LDL kolesterol düzeyinin (kötü tür) daha düşük olduğunu göstermiştir .

Sağlığınıza kavuşmak için oolong çayını yudumlayarak pul pul dökülen cildinize veda edin. Oolong çayı iç kısımdaki kıvrımları gidermeye çalışırken, aynı zamanda dış vücuda da, özellikle de cilde, sağlıklı olma bereketini de beraberinde getirir. Serbest radikalleri ezme yeteneği, bu çay tarzına yüklenen tüm antioksidanların kesin bir yan etkisidir. Sadece ciltteki hassasiyeti ve alerjik reaksiyonları azaltmakla kalmaz , aynı zamanda antioksidan seviyeleri yaşlanmanın fiziksel belirtilerini azaltmaya ve size genç ve taze bir cilt kazandırmaya da yardımcı olabilir.

Oolong çayında bulunan L-theanine ve GABA karışımının daha derin, daha rüya gibi, daha uzun süreli uykuya katkıda bulunduğu bulunmuştur. Oolong çayı kafeinsiz olmasa da, bu güzel demleme doğal olarak uykuyu iyileştirebilir . L-theanine , beyninizdeki alfa dalgalarını uyararak vücudun daha dinlendirici bir duruma yerleşmesine yardımcı olduğu ve aynı zamanda stres seviyelerini azalttığı için dinlenme ve rahatlama ile ilişkili bir amino asittir . Yatma vakti içeceği olarak mükemmel bir seçim olmasa da, öğleden sonra tüketmek genel olarak daha iyi uykuya katkıda bulunacaktır.

Oolong çayını yudumlamanın bir diğer faydası da tüm kalsiyum ve florür sayesinde elde ettiğiniz güçlü inci gibi gülümsemedir. Oolong yaprağındaki doğal florür ilavesi diş çürümesine karşı savaşmaya, diş minesini güçlendirmeye ve çürükleri önlemeye yardımcı olur

Oolong, beyaz çaydaki kafeinin yarısını içerse de, yine de vücudunuza ve zihninize ihtiyaç duyduğu desteği vermeye yeterlidir. L-theanine amino asidinin doğal ilavesi aynı zamanda beyne zihinsel berraklık ve uyanıklık sağlar, ancak bunu tamamen rahatlatıcı bir şekilde yapar. Polifenoller ayrıca vücudunuzun daha hızlı metabolize olmasına yardımcı olarak (bu daha fazla enerji verir) sizi bir çöküşten çıkarır ve serbest radikaller ve toksinlerle savaşarak genel sağlığınızın artacağından emin olabilirsiniz.

National Türk öneriyor: Melan Kökü ve Balgam Söktürücü Çaylar

Cilt kanserini işaret eden belirtiler! Vücudumuz kimi zaman ağrılar kimi zaman da normalin dışında tepkilerle yardım çağrısında bulunur. Cilt kanserinde de bazı küçük belirtiler hayati önem taşıyabiliyor. Bu sebeple cildinizdeki en ufak değişikliği yakından takip etmenizde fayda var.

 

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu