Vitaminler ve Takviyeler

Güneşten yeterince D vitamini alıyor muyuz?

D vitamini güçlü ve sağlıklı bir beden için olmazsa olmazlardandır. D vitaminin en önemli kaynağı güneş olarak biliniyor. Peki, güneşten yeterli miktarda D vitamini almak mümkün mü?

D vitamini sağlıklı bir beden için çok önemli. Bu sebeple güneşlenerek vücudun ürettiği D vitamininin ne kadar yeterli olduğu merak ediliyor.

D vitamini nedir ne işe yarar?

D vitamini vücudunuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olur . Kalsiyum kemiğin ana yapı taşlarından biridir. D vitamini ayrıca sinir, kas ve bağışıklık sistemlerinizde de rol oynar.

D vitaminini üç şekilde alabilirsiniz: cildinizden, beslenmenizden ve takviyelerden. Vücudunuz güneşe maruz kaldıktan sonra doğal olarak D vitamini üretir. Ancak çok fazla güneşe maruz kalmak cilt yaşlanmasına ve cilt kanserine yol açabilir, bu nedenle birçok kişi D vitaminini başka kaynaklardan almaya çalışır.

D vitamini eksikliği nedir?

d vitamini

D vitamini eksikliği, vücudunuzun sağlıklı kalmak için yeterli D vitamini alamadığı anlamına gelir.

Vücut günlük ne kadar D vitaminine ihtiyaç duyar?

Her gün ihtiyaç duyduğunuz D vitamini miktarı yaşınıza bağlıdır. Uluslararası birimler (IU) cinsinden önerilen miktarlar şunlardır:

Doğumdan 12 aya kadar: 400 IU

1-13 yaş arası çocuklar: 600 IU

14-18 yaş arası gençler: 600 IU

19-70 yaş arası yetişkinler: 600 IU

71 yaş ve üzeri yetişkinler: 800 IU

Hamile ve emziren kadınlar: 600 IU

D vitamini eksikliği riski yüksek olan kişilerin daha fazlasına ihtiyacı olabilir. Ne kadar ihtiyacınız olduğunu sağlık uzmanınıza danışın.

D vitamini eksikliğine ne sebep olur?

Çeşitli nedenlerle D vitamini eksikliği yaşayabilirsiniz:

Beslenmenizde yeterli D vitamini almıyorsunuz

Yiyeceklerden yeterli miktarda D vitamini emmiyorsunuz (bir emilim bozukluğu sorunu )

Güneş ışığına yeterince maruz kalmıyorsunuz

Karaciğeriniz veya böbrekleriniz D vitaminini vücuttaki aktif formuna dönüştüremez

Vücudunuzun D vitaminini dönüştürme veya emme yeteneğini etkileyen ilaçlar alıyorsunuz

Doğumdan itibaren yaşlara göre D vitamini dozu ne olmalı?

D vitamini eksikliği riski kimlerde görülür?

Bazı kişilerde D vitamini eksikliği riski daha yüksektir:

Emzirilen bebekler, çünkü insan sütü D vitamini açısından zayıf bir kaynaktır. Emziriyorsanız , bebeğinize her gün 400 IU D vitamini takviyesi verin.

Yaşlı yetişkinlerde, cildiniz güneşe maruz kaldığında gençlik yıllarınızda olduğu kadar verimli bir şekilde D vitamini üretemez ve böbrekleriniz D vitaminini aktif formuna dönüştürme konusunda daha az yeteneklidir.

Güneşten D vitamini üretme yeteneği az olan koyu tenli kişiler.

Crohn hastalığı , ülseratif kolit ve çölyak hastalığı gibi besinlerden besin emilimini zorlaştıran rahatsızlıkları olan kişiler .

Obezite sorunu yaşayan kişilerde , vücut yağları D vitamininin bir kısmına bağlanarak kana karışmasını engeller.

İnce bağırsağın bir kısmını bypass eden bir kilo verme ameliyatı türü olan gastrik bypass ameliyatı geçirmiş kişiler . D vitamini orada emildiği için, bir kısmını bypass etmek yeterli D vitamini emilimini zorlaştırır.

Kronik böbrek veya karaciğer hastalığı olan kişiler , bu durum D vitaminini vücudunuzun kullanabileceği bir forma dönüştürme yeteneğinizi etkileyebilir.

Kolesterol , anti-nöbet ilaçları, steroid ve kilo verme ilaçları da dahil olmak üzere D vitamini seviyelerini etkileyen ilaçlar kullanan kişiler .

D vitamini eksikliği riskiniz varsa sağlayıcınızla görüşün. Vücudunuzdaki D vitamini miktarını ölçebilen bir kan testi vardır.

D vitamini eksikliği hangi sorunlara yol açar?

D vitamini eksikliği kemik yoğunluğunun azalmasına yol açabilir , bu da osteoporoz ve kırıklara (kemik erimesi) neden olabilir .

Ciddi D vitamini eksikliği başka hastalıklara da yol açabilir:

Çocuklarda raşitizme neden olabilir . Raşitizm, kemiklerin yumuşamasına ve bükülmesine neden olan nadir bir hastalıktır. Afrika kökenli Amerikalı bebekler ve çocuklar raşitizme yakalanma açısından daha yüksek risk altındadır.

Yetişkinlerde şiddetli D vitamini eksikliği osteomalaziye yol açar. Osteomalazi zayıf kemiklere, kemik ağrısına ve kas güçsüzlüğüne neden olur.

Hangi besinlerden D vitamini alınır?

Doğal olarak D vitamini içeren birkaç yiyecek vardır:

  • Somon, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar
  • Sığır ciğeri
  • Peynir
  • Mantarlar
  • Yumurta sarısı

D vitaminini güçlendirilmiş gıdalardan da alabilirsiniz. Bir gıdanın D vitamini içerip içermediğini öğrenmek için gıda etiketlerini kontrol edebilirsiniz . Genellikle D vitamini eklenmiş gıdalar şunlardır:

  • Süt
  • Kahvaltılık gevrekler
  • Portakal suyu
  • Yoğurt gibi diğer süt ürünleri
  • Soya içecekleri

D vitamini birçok multivitaminde bulunur. Ayrıca bebekler için hap ve sıvı olarak D vitamini takviyeleri de vardır.

D vitamini eksikliğiniz varsa, tedavi takviyelerle yapılır. Ne kadar almanız gerektiği, ne sıklıkta almanız gerektiği ve ne kadar süre almanız gerektiği doktorunuzla konuşmanız önemli.

D vitamininin fazlası zararlı mıdır?

Çok fazla D vitamini almak (D vitamini toksisitesi olarak bilinir) zararlı olabilir. Toksisite belirtileri arasında mide bulantısı ve kusma , iştahsızlık, kabızlık , halsizlik ve kilo kaybı bulunur.

Çok yüksek D vitamini seviyeleri böbreklere zarar verebilir. Ayrıca kanınızdaki kalsiyum seviyesini de yükseltir. Yüksek kan kalsiyum seviyeleri (hiperkalsemi) kafa karışıklığına, böbrek yetmezliğine ve düzensiz kalp atışına (aritmi) neden olabilir.

D vitamini toksisitesinin çoğu vakası, birinin D vitamini takviyelerini aşırı kullanması durumunda meydana gelir. Güneşe maruz kalmaktan çok fazla D vitamini alamazsınız çünkü cilt ürettiği D vitamini miktarını sınırlar.

Güneşten yeterince D vitamihi alıyor muyuz?

vitamini gunes

Vücudunuz çıplak teniniz güneşe maruz kaldığında D vitamini üretir. Çoğu insan bu şekilde en azından biraz D vitamini alır. Ancak bulutlar, duman, yaşlılık ve koyu renkli cilde sahip olmak cildinizin ürettiği D vitamini miktarını azaltır. Ayrıca cildiniz bir pencereden gelen güneş ışığından D vitamini üretmez.

Güneşten gelen ultraviyole radyasyon cilt kanserine neden olabilir , bu nedenle güneşte geçirdiğiniz zamanı sınırlamak önemlidir. Güneş kremi D vitamini üretimini sınırlasa da, sağlık uzmanları birkaç dakikadan fazla güneşte kaldığınızda 15 veya daha fazla güneş koruma faktörüne ( SPF ) sahip güneş kremi kullanmanızı öneriyor.

Bu sebeple çoğu kişinin D vitamini eksikilği mevcuttur, bu sebeple doktorunuzun önereceği takviye ürünleri kullanabilirsiniz.

D vitamini eksikliği çocuklarda çeşitli gelişim sorunlarına yol açabilir. İşte, D vitamini eksikliği hakkında merak edilenler…

National Türk öneriyor: D vitamini eksikliği belirtileri neler?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu