Vitaminler ve Takviyeler

Nattokinaz nedir ne işe yarar?

Nattokinaz fibrinolitik bir enzimdir, yani kanın pıhtılaşmasında rol oynayan bir protein olan fibrini parçalayarak kan pıhtılarını çözme yeteneğine sahiptir.

Nattokinaz, fermente soya fasulyesinden elde edilen bir enzimdir. Besin takviyesi olarak kullanıldığında kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu etkileri vardır.

Nattokinaz nedir?

Nattokinaz, doğanın bir gücü, soya fasulyesi fermente edildiğinde oluşan bir enzim (Natto). Bu enzimin ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalıklara karşı önlemede büyük potansiyeli vardır.

Nattokinaz nasıl elde edilir?

Natto, fermente soya fasulyesinden yapılan geleneksel bir Japon yemeğidir.

Natto nedir? Japon mucizesi hakkında tüm bilgiler

Natto yapmak için önce soya fasulyesinin pişirilmesi gerekir. Daha sonra fermantasyonu başlatmak için Bacillus subtilis eklenir. Fasulyeler daha sonra fermantasyonun tamamlanması için sıcak bir ortamda saklanır.

Natto’nun fermantasyonu bittiğinde, nattokinazın çıkarılması için suya batırılır. Enzim aktivitesinin etkilenmemesi için suyun sıcaklığının 40-45°C olması gerekmektedir.

Islatma genellikle birkaç saat sürer. Islatma suyu daha sonra filtrasyon yoluyla soya fasulyesinden ayrılır.

Nattokinaz içeren sıvı daha sonra safsızlıkları gidermek ve enzimi konsantre etmek için daha da saflaştırılır. Konsantre enzim daha sonra kurutulur ve ince bir toz halinde öğütülür veya kapsüller veya tabletler haline getirilir.

Natto 1000 yılı aşkın bir süredir bilinmektedir ve hala Japonya’daki birçok evde ve restoranda yapılmaktadır ve oradaki beslenmenin ayrılmaz bir parçasıdır.

Natto nedir?

Natto’nun ilk kez Heian döneminde (MS 794-1185) kuzeydoğu Japonya’da üretildiğine inanılıyor.

Ancak natto’nun kesin kökenleri belirsizdir. Bir teoriye göre natto, iyi bir protein kaynağı olması ve uzun raf ömrü nedeniyle nakliyeye çok uygun olması nedeniyle ilk kez 12. yüzyılda samuray savaşçıları tarafından bir besin kaynağı olarak keşfedilmiştir.

Edo döneminde (MS 1603-1868), natto Japon mutfağının temel öğesi haline geldi ve sıklıkla pirinç ve diğer garnitürlerle servis edildi.

Natto sağlığa faydalı mı?

Son yıllarda natto, özellikle sağlık yararları ve yüksek nattokinaz konsantrasyonu nedeniyle ABD, İngiltere ve Avustralya gibi gelişmiş ülkelerde de giderek daha popüler hale geldi.

Bununla birlikte, natto ve nattokinaz hala en popüler olanlardır ve Japonya’da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Japonlar, natto’yu dünyadaki en sağlıklı yiyeceklerden biri olarak görüyor ve bunun aynı zamanda birçok Japon insanının yaşlılığını da teşvik ettiği söyleniyor.

Natto’nun sindirimi kolaydır, protein ve vitamin açısından zengindir ve soya izoflavonları ve probiyotik bakterileri içerir.

Nattokinaz ne işe yarar?

Nattokinaz fibrinolitik bir enzimdir, yani kanın pıhtılaşmasında rol oynayan bir protein olan fibrini parçalayarak kan pıhtılarını çözme yeteneğine sahiptir.

Sonuç olarak, nattokinaz kan akışını iyileştirmeye ve tıkalı kan damarlarının tıkanıklığını açmaya yardımcı olur.

Nattokinaz, vücuttaki kan pıhtılarını çözerek, her şeyden önce felç, kalp krizi ve derin damar trombozu gibi tromboembolik olayların riskini azaltabilir.

Nattokinase ayrıca kan basıncını artıran bir hormon olan anjiyotensin II’nin aktivitesini azaltarak kan basıncını düşürebilir.

Bu enzim aynı zamanda antiinflamatuar özelliklere sahiptir ve bu nedenle vücuttaki inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olabilir.

Nattokinaz, özellikle derin ven trombozu, felç ve kalp krizi gibi kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde potansiyel sağlık yararları açısından kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. En önemli çalışmalardan bazıları şunlardır:

2015 yılında yapılan randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma, ameliyat geçiren 94 hastada nattokinazın venöz trombozun önlenmesi üzerindeki etkisini inceledi.

Çalışma, nattokinazın, plasebo grubuna kıyasla venöz tromboz riskini önemli ölçüde azalttığını buldu.

2004 yılında yapılan randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma, 86 sağlıklı gönüllüde nattokinazın kan pıhtılaşması ve endotel fonksiyonu üzerindeki etkilerini inceledi.

Çalışma, nattokinazın plasebo grubuna kıyasla kan pıhtılaşmasını ve endotel fonksiyonunu önemli ölçüde iyileştirdiğini buldu.

2008 yılında yapılan bir çalışmada, kontrolsüz hipertansiyonu olan 86 hastada nattokinazın kan basıncı üzerindeki etkileri incelendi. Çalışma, nattokinazın sistolik kan basıncını plasebo grubuna kıyasla önemli ölçüde azalttığını buldu.

2017’de heyecan verici bir olay yaşandı. 35 yaş üstü yaklaşık 30 bin denek ile yapılan çalışma natto yeme alışkanlıklarını belgeledi ve en yüksek natto tüketimine sahip grubun en az felç ve iskemik kalp hastalığına sahip olan grup olduğu, yani ölüm riskinin en düşük olduğu sonucuna varıldı!

2002 yılında New York’tan Londra’ya giden bir uçuşta 204 yolcuya plasebo veya nattokinaz ve piknogenol (Fransız deniz çamı kabuğu ekstresi) karışımı verildi.

Uçuşun ardından ultrason kullanılarak bacaklar muayene edildi. Takviye grubunda herhangi bir derin ven trombozu vakasına rastlanmazken plasebo grubunda beş vakada derin ven trombozu ve iki vakada yüzeysel kan pıhtısı tanısı konuldu.

Ayrıca bacak şişmesi uçuştan önce ve sonra ölçüldü. Bacak şişmesi uçuştan sonra plasebo grubunda +%12 artarken, takviye edilen nattokinase-pycnogenol grubunda -%15 azaldı!

Bir insan çalışması nattokinazın pıhtılaşma belirteçlerini iyileştirdiğini gösterdi.

Biri sağlıklı kişilerden, biri kalp-damar hastalığı olanlardan ve biri diyaliz hastalarından olmak üzere üç grup oluşturuldu.

Bu gruplardaki katılımcılar, iki ay boyunca her biri 2000 FU içeren iki enzim kapsülü aldılar.

Her üç grupta da prokoagülasyon faktörleri VII ve VIII ile fibrinojende başlangıca kıyasla önemli düşüşler gelişti; Bu, nattokinazın normal ve bozulmuş endotelyal ve pıhtılaşma fonksiyonu olan kişilerde eşit derecede iyi çalıştığını gösteriyor. Hiçbir grupta yan etki gözlenmedi!

Nattokinase (Nattokinaz) nasıl kullanılır?

Nattokinaz genellikle kapsül, tablet veya toz formunda ağızdan alınan bir besin takviyesi olarak kullanılır.

Önerilen dozaj, ürüne ve kullanım amacına bağlı olarak değişebilir, ancak tipik dozaj günde 1 kapsül 2000 FU’dur (fibrinolitik ünite = enzim aktivitesinin ölçüsü). 2 x 2 kapsül 2000 FU gibi daha yüksek dozajlar da güvenlidir.

2022’deki yeni bir çalışma yüksek dozda nattokinazın bile güvenli olabileceğini ve olumsuz bir yan etkiye yol açmadığını ortaya koydu.

Yiyecek veya diğer besin takviyeleri nattokinazın etkisini bozabileceğinden, enzimi aç karnına alırsanız daha iyi bir etki elde edilir.

Dikkat: Nattokinazın kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte alınmaması özellikle önemlidir. Nattokinaz, kan inceltici ilaçların etkilerini artırabilir ve bu da istenmeyen yan etkilere yol açabilir.

Nattokinase bir besin takviyesi olarak görülebilir ve profilaktik kullanım için mükemmeldir. Nattokinaz kullanmadan önce bir doktora danışmalısınız.

Nattokinaz enzimi nedir? İşte detaylar
Uzmanların gündemindeki mucize enzim: Nattokinaz

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu