Vitaminler ve Takviyeler

Elementel magnezyum ne anlama geliyor?

Sağlıklı bir beden için magnezyuma ihtiyaç duyarız. Peki, elementer magnezyum nedir?

Sağlıklı bir beden için olmazsa olmazlardan biridir magnezyum. Peki, magnezyum takviyelerinde yazan elementel magnezyum ifadesi ne anlama geliyor?

Magnezyum nedir?

magnezyum

Magnezyum, sağlıklı kaslar, sinirler, kemikler ve kan şekeri seviyeleri için gerekli olan bir mineraldir.

Magnezyum eksikliği nedir?

Magnezyum eksikliği, vücudunuzun normal şekilde çalışması için yeterli magnezyumu diyetinizden alamamanız durumudur .

Çocuklarda magnezyum kullanımı neden önemli?

Magnezyum eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Magnezyum eksikliği şu durumlara neden olabilir:

  • Düşük iştah,
  • Mide bulantısı ve kusma,
  • Yorgunluk ve halsizlik,
  • Kas spazmları veya titremeler,
  • Anormal kalp ritimleri.

Magnezyum eksikliğine ne sebep olur?

Sağlıklı kişilerde magnezyum eksikliği nadir görülür.

Bazı kişilerde şu nedenlerden kaynaklanabilir:

Yeterli magnezyum kaynağı içermeyen bir diyet (özellikle yaşlılarda veya yeterli beslenemeyenlerde )

Tip 2 diyabet

Sindirim sorunları — Crohn hastalığı gibi

Uzun süreli kusma veya ishal

Böbrek sorunları

Bazı ilaçların uzun süreli kullanımı — diüretikler veya reflü ilaçları gibi

Alkolizm

Magnezyum eksikliği nasıl tedavi edilir?

Magnezyum eksikliği genellikle magnezyum takviyeleriyle tedavi edilir. Bazen bunlar ishal olmanıza neden olabilir, bu nedenle doktorunuzun dozunuzu ayarlaması gerekebilir. Seviyeleriniz çok düşükse, hastanede intravenöz (IV) damla yoluyla magnezyuma ihtiyacınız olabilir.

Magnezyum takviyesi almayı düşünüyorsanız, bunun sizin için uygun olup olmadığından emin olmak için öncelikle doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Magnezyum eksikliğinin komplikasyonları nelerdir?

Magnezyum eksikliğine bağlı sağlık sorunları nadirdir. Magnezyum seviyeleriniz uzun süre düşükse, daha büyük risk altında olabilirsiniz. Bunun nedeni alkolizm gibi sağlık sorunları veya belirli ilaçlar kullanmanız olabilir.

Kısa vadede şiddetli magnezyum eksikliği şunlara yol açabilir:

Kas spazmları

Anormal kalp ritimleri ( aritmiler )

Aalp durması

Uzun süreli magnezyum eksikliği, aşağıdakiler de dahil olmak üzere sağlık sorunları geliştirme şansınızı artırabilir:

Yüksek tansiyon ve kalp hastalığı

Diyabet

Osteoporoz

Migren baş ağrıları

Magnezyum alımınızı nasıl artırabilirsiniz?

besin

Beslenme:

Beslenmenize  daha fazla magnezyum eklemek, magnezyum eksikliğinin semptomlarını aşmak için iyi bir ilk adımdır. Magnezyum açısından zengin besinler şunlardır:

Yeşillik,

Kuru fasulye,

Fındık,

Tohumlar,

Tam tahıllar.

Bu basit mango, avokado ve siyah fasulye salatası magnezyum seviyelerinizi sağlıklı bir şekilde artırmanın lezzetli bir yoludur. Hem avokado hem de siyah fasulye magnezyum açısından zengindir.

Magnezyum takviyeleri:

Magnezyum eksikliği yaşıyorsanız; hekiminiz sizin için en uygun takviyeyi ve dozu belirleyecektir.

Magnezyum fazlalığının zararları nelerdir?

Bazı kişilerde magnezyum oranı çok yüksektir. Aşağıdaki belirtiler magnezyum aşırı dozunun uyarı işaretleridir. Magnezyumun yardımcı olması amaçlanan organlarda birçok belirti meydana geldiğini fark edebilirsiniz. Örneğin, kabızlık için çok fazla magnezyum alırsanız, ishal olabilirsiniz . Benzer şekilde, bu mineral düşük dozlarda kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir, ancak çok yüksek dozlarda kalp krizine neden olabilir .

Mide sorunları:  Magnezyumun müshil etkisi olduğunu unutmayın. Çok fazla magnezyumun ilk yan etkisi muhtemelen ishal olacaktır, mide bulantısı veya hatta kusma .

Ruh hali sorunları:  Bu mineralin aşırı dozu ruh halinizi biraz fazla etkileyebilir. Uygun dozlarda rahatlamanıza ve uyku kalitenizi iyileştirmenize yardımcı olabilir. Yüksek dozlarda depresyona neden olabilir .

Zayıflık:  Magnezyum doğal bir kas gevşeticidir. Magnezyum toksisitesi durumunda, kaslarınız zayıf hissedebilir ve uyanık kalmakta zorluk çekebilirsiniz.

Kalp ve dolaşım sorunları:  Birçok kişi kalp sağlığı için magnezyum alır, ancak çok fazlası kalbinizi hasta edebilir. Aşırı doz kalp krizi , kalp ritmi anormallikleri ve düşük tansiyona neden olabilir .Vitamin ve mineral alımınızı artırmak her zaman “önce gıda” yaklaşımıyla başlamalıdır. Ancak diyetiniz tek başına işe yaramazsa, magnezyum takviyesi yardımcı olabilir. Bir dizi magnezyum takviyesi mevcuttur. Magnezyum sitrat en yaygın olanlardan biridir. Ayrıca eczanenizde ve çevrimiçi olarak magnezyum oksit, magnezyum klorür, magnezyum laktat ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Magnezyum takviyesi konusunda kararsızsanız, hangi formülün sizin için daha iyi olabileceği konusunda bir sağlık uzmanıyla görüşün.

Elementel magnezyum ne demek?

Farklı Magnezyum takviyelerine bakarsanız, etiketlenme biçimleri hakkında ilginç bir şey fark edeceksiniz. Bazıları toplam Magnezyum içeriğinden bahsederken, diğerleri yalnızca “elemental Magnezyum”dan bahseder. İşte ikisi arasındaki farkı bilmenin neden önemli olduğu.

Öncelikle, Magnezyumun doğal olarak kendi başına var olmadığını anlayın. Bunun yerine, örneğin bir takviye etiketinde göreceğiniz Magnezyum oksit gibi diğer maddelerle “tuz” oluşturur. “Elemental Magnezyum” daha sonra her tuzdaki gerçek Magnezyum miktarıdır.

Örneğin, Magnezyum oksit yaklaşık %60 Magnezyumdur, bu da 400 mg Magnezyum oksitin yalnızca 241 mg gerçek element Magnezyum sağladığı anlamına gelir. Diğer tuzlar daha da düşük yüzdeler sağlar.

Yani takviyenizde ne kadar Magnezyum olduğunu bilmek istiyorsanız, içerdiği elementel Magnezyum miktarını bilmeniz gerekir.

Hem yetişkinler hem de çocuklar için Magnezyum önemli bir minareldir. Çocuklarda görülen magnezyum eksikliğinde hangi takviyelerin ne kadar hangi dozda verileceği merak ediliyor. İşte, çocuklar için magnezyum seçerken dikkat etmeniz gerekenler…

National Türk öneriyor: Kimler magnezyum ve B6 vitaminini birlikte kullanabilir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu