Kalp ve DamarVitaminler ve Takviyeler

Çocuklar neden balık yağı kullanmalı?

Ebeveynler çocuklarına balık yağı vermenin doğru olup olmadığını sıklıkla merak eder. Bu sebeple balık yağının ne işe yaradığı, yan etkileri olup olmadığı araştırılıyor. Peki, çocuklar için balık yağı neden önemli?

Toplumumuzda genellikle balık yağının çocuklar için olduğu gibi bir düşünce mevcut. Ancak balık yağı her yaş grubu için uzmanlarca tavsiye edilebilen bir takviyedir. Düzenli balık yağı kullanımı zeka gelişimi, kemiklerin güçlenmesi ve bağışıklık sisteminin düzenlenmesini faydalıdır. Peki, kimler mutlaka balık yağı takviyesi almalıdır?

Balık yağı nedir?

Balık yağı, omega-3 yağ asidi, D vitamini ve DHA açısından zengin bir hayvansal yağdır.

Balık yağı hamsi, somon, sardalya ve alabalık gibi yağlı balıkların dokularından elde edilen yağdır. Balık yağı takviyeleri, dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) gibi omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Bazı yağlar aşırı kilolu olma ve obezite riskini artırır. Buna karşılık yağlı balıklardaki omega-3’ler sağlığın desteklenmesine yardımcı olur.

Balık yağı ne işe yarar?

Bazı uzmanlar, balık yağının kan basıncını ve kolesterolü düşürerek kalp hastalığı riskinizi azaltabileceğini iddia ediyor. Bunun nedeni, balık yağı takviyelerinin , onlarca yıldır üzerinde çalışılan ve kalp sağlığına faydaları kanıtlanmış olan omega-3 yağ asitlerinin hap formu olmasıdır.

Omega-3 yağ asitleri ringa balığı, yabani somon, mavi yüzgeçli ton balığı ve uskumru gibi balıklarda bulunan temel besinlerdir. Vücudunuz bunları kendi başına üretemez; bu nedenle omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balıklar sağlıklı beslenmenin çok önemli bir parçasıdır.Günde 1 ila gram omega-3 tüketmek;

Daha düşük trigliserit,

Düşük kan basıncı,

Kan pıhtılaşması riskinizi azaltır,

Atardamarlarınızda plak oluşumunu önler,

Vücudunuzdaki iltihabın azaltılmasına yardımcı olur.

Reçetesiz (OTC) balık yağı takviyeleri düşük dozda (yaklaşık 1 gram) iki farklı omega-3 yağ asidi içerir: dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA). Reçeteli balık yağı hapları yaklaşık 4 gram DHA/EPA kombinasyonu veya saf EPA içerir.

Probiyotik takviyeleri kimler için uygundur?

Kimler balık yağı kullanmalı?

Sağlıklı bireylerin balık yağı takviyesi yerine haftada 3 gün balık tüketmesi tavsiye ediliyor. Peki, kimler balık yağı takviyesi kullanmalı? Özellikle kalp problemleri olan kişiler, hamileler, menopoz dönemindeki kadınlar, kolesterolü yüksek olan bireyler, depresyon eğilimi olan kişiler, diyabet hastaları, okul çağı ve ergenlik dönemindeki çocukların balık yağı kullanmaları öneriliyor.

Çocuklara balık yağı neden verilir?

Omega-3 beyin gelişimini destekler. Bu sebeple uzmanlar, çocukların beyin gelişimini desteklemek için balık yağı kullanımını tavsiye ediyor.

Yapılan bir bilimsel çalışmada çocuklara 600 mg omega-3 takviyesi verildi. Çalışma sonucunda çocuklarda matematik becerilerinin geliştiği gözlemlendi.

Balık yağı kullanımı, çocuklarda uyku kalitesini düzenler.

Düzenli balık yağı tüketen kişilerde depresyon belirtileri ortaya çıkmaz. Çocukluk dönemi sendromları yaşayan çocuklara bu sebeple balık yağı takviyeleri önerilir.

Balık yağı kullanımı çocuklarda ishal sorununun yaşanmasını en aza indirir.

Çocukların bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi için balık yağı önerilir.

Kemik sağlığı için de balık yağı tavsiye edilir.

Balık yağı takviyeleri gerçekten güvenli mi?

Balık yağının faydaları nedir?

alık yağının kalp yetmezliği olan veya kanda dolaşan, kalp hastalığı ve felç riskini artıran bir yağ türü olan yüksek trigliseritleri olan kişiler için faydalı olabileceği belirtiliyor. Ancak kalp ve damar hastalarının balık yağı takviyesi almadan önce mutlaka hekimlerine danışmaları gerekiyor.

Romatoid artrit için yapılan çalışmalar , balık yağı takviyelerinin hastalığın şiddetini ve ilerlemesini azaltmada fayda sağladığını göstermiştir.

Yapılan bilimsel çalışmalar düzenli balık yağı tüketenlerde demans olasılığının daha az olduğunu ortaya koymuştur.

Balık yağı bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekler.

Balık yağı akciğer sağlığına faydalıdır.

Düzenli balık yağı tüketimi karaciğer yağlanmasını engeller.

Balık yağı takviyeleri regl ağrılarını hafifletir.

Saç dökülmesi sorunu yaşayanların balık yağı takviyesi kullanması önerilir.

Balık yağı kilo aldırır mı?

Balık yağı, kilo aldırıcı bir etkiye sahip değildir ve kilo alımını etkilemez. Ancak, balık yağı tüketimi, düzenli bir diyet ve egzersiz programı ile birlikte yapılması durumunda, kilo kontrolünü destekleyebilir.

Cilt sağlığı için balık yağı ne kadar etkili? Balık yağının 5 faydası

Balık yağı nasıl kullanılır?

Tipik olarak balık yağını kapsül veya sıvı formda takviyelerde bulabilirsiniz.Balık yağı sindirim sorunlarına neden olabilir. Midenizi rahatlatmak için dozunuzu bölerek sabah ve akşam almayı deneyebilirsiniz. Vücudunuzun balık yağını ince bağırsağınıza ulaşana kadar sindirmesini engelleyen “enterik kaplı” markaları arayın. Sindirim enzimi olan lipaz içeren balık yağı vücudunuzun yağları parçalamasına yardımcı olabilir.

Bazen balık yağı son kullanma tarihinden önce oksitlenir. Kapsül kötü kokuyorsa balık yağı almayın. Balık tadından kurtulmak için limon ekleyen markalardan uzak durun. Limon, son kullanma tarihlerinin bozulduğunu gösteren kokuları maskeleyebilir.

Balık yağının diğer ilaçlarla etkileşimi var mı?

Herhangi bir durum için reçeteli ilaç kullanıyorsanız ve tedavinize balık yağı eklemeyi düşünüyorsanız, bunun ilaçlarınızla etkileşime girip girmeyeceğini veya durumunuzu başka şekilde etkileyip etkilemeyeceğini doktorunuzla veya eczacınızla görüşmeniz önemlidir. Balık yağıyla potansiyel olarak etkileşime girebilecek ilaçlar arasında aspirin, warfarin (Coumadin) ve klopidogrel (Plavix) gibi kan sulandırıcılar ve ibuprofen gibi steroidal olmayan antiinflamatuarlar bulunur. Bu ilaçları kullanıyorsanız balık yağı almadan önce doktorunuza danışın.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu