Yiyecekler ve İçeceklerVitaminler ve Takviyeler

Probiyotik takviyeleri kimler için uygundur?

Mide ve bağırsak sorunu yaşayan pek çok kişi probiyotik kullanımı hakkında araştırma yapıyor. Peki, kimler probiyotik kullanmalı? Probiyotik hangi sorunların tedavisinde işe yarıyor?

Herkes sağlıklı bir bedene sahip olmak ister. Bu sebeple takviye ürünler kullananların sayısı her geçen gün artıyor. En çok tercih edilen takviyelerden biri de probiyotikler. Peki, probiyotik nedir ve niçin kullanılır?

Probiyotik nedir?

Probiyotikler, özellikle sindirim sisteminiz için iyi olan canlı bakteri ve mayalardır. Bunları genellikle hastalıklara neden olan mikroplar olarak düşünürüz. Ancak vücudunuz hem iyi hem de kötü bakterilerle doludur. Probiyotikler genellikle “iyi” veya “yararlı” bakteriler olarak adlandırılır çünkü bağırsaklarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olurlar. Probiyotikleri takviyelerde ve yoğurt gibi bazı yiyeceklerde bulabilirsiniz.

Probiyotik ne için kullanılır?

Probiyotikler, bağırsaklarınızdaki ve başka yerlerdeki popülasyonlara canlı, faydalı mikroplar katarak bu toplulukları güçlendiren gıda ve sağlık ürünleridir. Bunlar, mikrobiyomunuzdaki faydalı mikropların dengesizliği veya eksikliği olan disbiyozu önlemek ve tedavi etmek içindir. Mikroplar işe yaradıklarında vücudunuza yerleşirler ve halihazırda orada yaşayan nüfusa katkıda bulunurlar.

Bağırsak ve sindirim sorunlarının çözümü için probiyotikler kullanılır.

Probiyotik faydaları nelerdir?

Sindirim sisteminizi düzenler

Probiyotiklerin , dengeli bir bağırsak mikrobiyal dengesini yeniden sağlayarak, bağırsak iltihabını baskılayarak ve bağırsak bariyerinin sağlığını iyileştirerek sağlıklı bir bağırsak ortamını oluşturur.

Araştırmalar, probiyotik takviyeleri almanın IBS, ülseratif kolit ve çölyak hastalığı gibi mide-bağırsak ile ilgili tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler için yararlı olabileceğini göstermektedir .

Şişkinlik için hangi probiyotikler kullanılır?

Kabızlık sorunuyla vedalaşabilirsiniz

Bazı probiyotik türlerinin desteklenmesi ishal ve kabızlığın azaltılmasına yardımcı olabilir .

Probiyotiklerin çocuklarda ve yetişkinlerde enfeksiyonlardan ve antibiyotik kullanımından kaynaklanan ishali iyileştirdiği gösterilmiştir. Probiyotik takviyesi yapmak, faydalı bağırsak bakteri popülasyonlarını çoğaltıp sürdürerek ve disbiyozu (dengesiz bağırsak bakterileri) düzelterek ishali tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olabilir.

Kilo vermeye yardımcı olur

Kilo kaybı çeşitli faktörlerden etkilenebilse de, bazı araştırmalar probiyotik takviyelerinin aşırı kilolu ve obeziteli kişilerde kilo kaybını teşvik etmede yararlı olabileceğini öne sürüyor.

Obeziteli kişiler, obezitesi olmayan kişilere kıyasla farklı bağırsak bakteri bileşimlerine sahiptir ve disbiyoz hastası olma olasılıkları daha yüksektir. Bazı araştırmalar, probiyotik takviyelerinin yararlı bakteri düzeylerini artırmaya, iltihabı azaltmaya, iştahı ve metabolizmayı etkilemeye, insülin duyarlılığını artırmaya ve yağ birikimini azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Bu faktörler gastrointestinal sağlığı geliştirebilir ve obezitesi olan kişilerde vücut ağırlığını olumlu yönde etkileyebilir.

Depresyonla vedalaşabilirsiniz

Probiyotikler, sindirim sistemi ile merkezi sinir sistemi arasında bir sinyal yolu olan bağırsak-beyin ekseni yoluyla bazı zihinsel sağlık bozukluklarının semptomlarının iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Bu, bağırsağın nörotransmitter düzeylerini etkilemesine ve beyin iltihabını düzenlemesine olanak tanır.

Probiyotiklerin yan etkileri var mı?

Kim probiyotik kullanmalı?

Sindirim sisteminizde veya başka bir yerde disbiyoz semptomlarınız varsa doktorunuz ikrobiyomunuzu tekrar dengeye getirmeye yardımcı olması için probiyotik önerebilir. Yakın zamanda mikrobiyomunuzu zayıflatan bir hastalık veya tedavi gördüyseniz, doktorunuz mikrobiyomunuzu yeniden yapılandırmanıza yardımcı olacak probiyotikler önerebilir. Örneğin, bir antibiyotik kürünü bitirdikten sonra probiyotik almayı veya kullanmayı önerebilirler .

Bazı insanlar genel sağlıklarını korumak için günlük probiyotik takviyesi alırlar. Bağırsak sağlığı sorunlarına yatkınsanız ve bunun yardımcı olduğunu fark ederseniz bunu yapmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomu genel bağışıklığınızı artırabilir, iltihabı azaltabilir ve bağırsaklarınızı düzenli tutmanıza yardımcı olabilir. Stres ve yiyecek seçimleri gibi günlük şeyler bağırsak mikrobiyomunuzu azaltabilir ve probiyotikler onu iyileştirmenin bir yoludur.

Doğal probiyotikler nelerdir?

  • Yoğurt
  • Lahana turşusu
  • Salatalık turşusu
  • Tarhana
  • Boza
  • Kimchi
  • Miso çorbası (Japonya’da genellikle kahvaltılarda tüketilen fermenke soya fasulyesinden yapılan bir tür yemek.)
  • Peynir
  • Kefir
  • Ekşi mayalı ekmek

En güçlü probiyotikler hangileri? Eczaneden probiyotik alınır mı?

Probiyotik takviyeleri, bakteri ve mayalar gibi büyük dozlarda probiyotik mikroorganizmalar içerir ve tek bir probiyotik türü veya birden fazla tür sağlayabilir.Takviyelerde kullanılan çok sayıda probiyotik türü vardır; en yaygın olanları Lactobacillus ve Bifidobacterium’dur . Bu türler insan sindirim sistemindeki baskın probiyotiklerdir.Belirli dozlarda ve probiyotik türlerinin alınması bazı kişilerin sağlığına fayda sağlayabilir ve bazı tıbbi durumların semptomlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Sizin için en doğru probiyotik takviyesini hekiminize danışarak öğrenebilirsiniz. Probiyotik takviye ürünleri eczanelerden temin edebilirsiniz.

Probiyotik takviyesi kullanmanın zararları var mı?

Probiyotiklerin güvenliği konusunda çok az spesifik araştırma olmasına rağmen, sağlıklı insanların alması güvenli görünmektedir. Halk arasında yaygın ve düzenli kullanımları uzun bir geçmişe sahiptir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için küçük bir olumsuz yan etki riski vardır. Buna bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar alan kişiler, kritik hastalıkları olan kişiler ve erken doğmuş bebekler de dahildir .

Risk, bir probiyotik ürünün yararlı türlerin yanı sıra zararlı türde bir mikrop da içerebilmesidir. Mikroplar çok küçüktür, dolayısıyla bir ürün titizlikle test edilmezse yanlış türün gözden kaçması mümkündür. Bu nadirdir ve çoğu insan için ciddi bir risk değildir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi sahtekarlığı kolaylıkla ortadan kaldıracaktır. Ancak zayıflamış bir bağışıklık sisteminde ciddi bir enfeksiyona neden olabilir.

Probiyotikler ishal, kabızlık veya mide ağrısına neden olabilir mi?

Birçok kişi ishal, kabızlık veya mide ağrısını hafifletmek için probiyotik alır. Uzun vadede probiyotikler, bağırsak düzenliliğiniz ve sindiriminiz de dahil olmak üzere genel bağırsak sağlığınızı iyileştirmeli ve rahatsızlığı azaltmalıdır. Ancak kısa vadede, özellikle yüksek dozda alıyorsanız veya bağırsaklarınız genel olarak hassassa, yeni probiyotiklerin de benzer semptomları tetiklemesi mümkündür.

Birçok probiyotik, bağırsaklarınızda kısa zincirli yağ asitleri adı verilen bir yan ürün üretir. Bu yan ürünlerin bağırsak sağlığınıza pek çok faydası vardır, ancak bunların aniden ortaya çıkması geçici ishale neden olabilir. Diğer probiyotikler bağırsaklarınızda yan ürün olarak gaz üretir. Aniden normalden daha fazla sayıda ortaya çıkarsa, sindirim sırasında şişkinliğin ve gazın arttığını fark edebilirsiniz. Bu belirtiler birkaç gün içinde düzelmelidir.

Probiyotikler ve prebiyotikler

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu