Bilim DünyasıKalp ve Damar

Cep telefonunu kalbe yakın tutmak ritim bozukluğu yapar mı?

Cep telefonları hayatlarımızın ayrılmaz bin parçası oldu. Sürekli olarak ellerde olan telefonların kalbe zararları merak ediliyor. Peki, cep telefonu kalp sağlığını olumsuz etkiler mi?

Son 20 yılda cep telefonları hayatlarımızın ayrılmaz bir parçası oldu. Küçücük çocukların dahi ellerinde olan telefonlar aslında sağlığımıza zararlar da veriyor. İşte, cep telefonunun kalp sağlığına zararları…

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte farklı toplumlarda cep telefonlarına erişim ve kullanım oranları önemli ölçüde arttı. Cep telefonları elektromanyetik dalgalar yayar ve bu nedenle aşırı kullanımı fiziksel ve ruhsal sağlığa, özellikle de kalp-damar sistemine zararlı etkiler yaratabilir.

Cep telefonları baz istasyonlarıyla radyofrekans (RF) radyasyonunu kullanarak iletişim kurar. RF radyasyonu yeterince yüksekse ‘termal’ bir etkiye sahiptir, bu da vücut ısısını yükselttiği anlamına gelir. Cep telefonlarının yaydığı düşük düzeydeki RF radyasyonunun baş ağrısı veya beyin tümörleri gibi sağlık sorunlarına neden olabileceğine dair endişeler var.

Cep telefonları kalp düzensizliklerine neden olabilir mi?

İnsanlarda, dijital cep telefonları tarafından yayılan radyofrekans dalgaları, sağlıklı kişilerde kalbin otonomik kardiyak modülasyonu üzerinde anlamlı bir etki göstermedi, yani kalp atış hızı değişkenliği anlamlı değişiklikler göstermedi.

Sadece yaşlılar mı kalp hastası olur?

Cep telefonları ve sağlık riskleri üzerine araştırma

Yoğun uluslararası araştırmalar, cep telefonlarının kısa veya uzun vadede sağlığa zarar verdiğine dair kesin veya ikna edici bir kanıt bulamadı. Bununla birlikte, Mayıs 2011’de Dünya Sağlık Örgütü (WHO), RF radyasyonunu ‘bir tür beyin kanseri olan glioma riskinin artması nedeniyle insanlar için muhtemelen kanserojen’ olarak sınıflandırdı.

Bu DSÖ açıklamasının yayınlanması, birçok kişinin cep telefonu kullanımına ‘ihtiyati yaklaşım’ çağrısında bulunmasına neden oldu. Araştırma devam ediyor.

Cep telefonu kullanımına bağlı radyasyon

Radyasyon, uzayda ışık hızında hareket eden elektrik ve manyetik enerjinin birleşimidir. Elektromanyetik radyasyon (EMR) olarak da adlandırılır.

Radyasyon iki geniş gruba ayrılır:

İyonlaştırıcı radyasyon (IR) – vücuttaki atomlarda veya moleküllerde kanser gibi doku hasarına yol açabilecek değişikliklere neden olma kapasitesine sahiptir. IR örnekleri arasında x ışınları ve gama ışınları bulunur

İyonlaştırıcı olmayan radyasyon (NIR) – bu değişikliklere neden olmaz ancak moleküllerin titreşmesine neden olabilir. Bu, sıcaklıkta artışlara ve diğer etkilere yol açabilir. NIR örnekleri arasında güneş ışığındaki ultraviyole radyasyon, görünür ışık, ampuller, kızılötesi radyasyon, mikrodalga enerjisi ve radyofrekans enerjisi yer alır.

Cep telefonu sistemi nasıl çalışır?

cep telefonu

Cep telefonu sistemi iki yönlü bir telsiz gibi çalışır ve bireysel ahizeyi ve baz istasyonlarını içerir. Baz istasyonu antenleri, en geniş kapsama alanını elde etmek için yerden yükseğe (bir kuleye veya çatıya) monte edilir. Cep telefonunun bir radyo alıcısı ve bir vericisi vardır.

Arama yaptığınızda, telefonunuz yakındaki bir baz istasyonuyla ‘konuşmak’ için anteni aracılığıyla radyofrekans (RF) radyasyonunu kullanır. Baz istasyonu sinyalinizi aldıktan sonra çağrınız sabit hatlı telefon sistemi üzerinden yönlendirilir.

Cep telefonu baz istasyonları nispeten sabit seviyelerde RF radyasyonu yayar. El cihazları üç şeye bağlı olarak değişen seviyelerde RF radyasyonu yayar:

Telefonu ne kadar süre kullanıyorsun

Telefonu vücudunuza ne kadar yakın tutuyorsunuz

Baz istasyonuna ne kadar yakınsınız. Baz istasyonuna olan bağlantı zayıfsa, telefon bunu telafi etmek için radyasyon seviyesini artırır.

Başınızın maruz kaldığı el cihazından gelen RF radyasyonunun seviyeleri, baz istasyonlarından gelen maruziyetten yaklaşık 100 ila 1000 kat daha yoğundur.

Cep telefonu kullanımı ile yüksek tansiyon arasındaki ilişki nedir?

Yapılan bir bilimsel çalışma cep telefonu kullanımı ve yüksek tansiyon ilişkinisi inceledi. Bazı çalışmalarda cep telefonlarından yayılan düşük seviyeli radyofrekans dalgalarının kan basıncını yükselttiği gösterilmiştir.

3 Mayıs 2023’te European Heart Journal – Digital Health’te yayınlanan yeni bir araştırmaya göre , cep telefonu görüşmeleriniz haftada 30 dakika veya daha fazla sürüyorsa, yüksek tansiyon riskinizi artırıyor olabilirsiniz .

Araştırmacılar, haftada yarım saat veya daha fazla cep telefonuyla konuşmanın, 30 dakikadan az konuşmaya kıyasla hipertansiyon (yüksek tansiyon için kullanılan tıbbi terim) riskinin yüzde 12 oranında artmasıyla bağlantılı olduğunu buldu.

Çin’in Guangzhou şehrindeki Güney Tıp Üniversitesi’nde profesör olan araştırma yazarı Xianhui Qin, MD , “İnsanların cep telefonuyla konuştuğu dakika sayısı kalp sağlığı açısından önemli görünüyor; daha fazla dakika daha fazla riske yol açıyor” diyor. Ancak uzun süreli cep telefonu kullanımının, insanların haftada 30 dakikadan fazla konuşmaması durumunda hipertansiyon riskini etkilemeyebileceğini söylüyor.

Hipertansiyon riskini yüzde 25 arttırıyor

cep telefonu kullanimi

Araştırmacılar, cep telefonu araması yapma ve alma ile yeni başlayan hipertansiyon arasındaki ilişkiyi inceledi.

Çalışmaya sadece hipertansiyonu olmayan kişiler dahil edildi. Deneklerin yaşları 37 ila 73 arasındaydı ve yaş ortalaması 54’tü. Birleşik Krallık Biobank’ın yüzde 95’i beyaz ve katılımcıların yüzde 62’si kadındı; Yüzde 88’i cep telefonu kullanıcısıydı.

Arama yapmak ve almak için cep telefonu kullanımına ilişkin bilgiler, kullanım yılı, haftalık saat ve ahizesiz kullanım cihazı veya hoparlör kullanımı da dahil olmak üzere başlangıçta kişisel olarak bildirilen dokunmatik ekran anketi aracılığıyla toplandı.

Araştırmacılar, cep telefonu kullanımı ve hipertansiyonun etkisine odaklanmaya çalışmak için yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi , ırk, sosyoekonomik faktörler, ailede hipertansiyon öyküsü, eğitim, sigara içme durumu , kan basıncı, kan lipitleri , inflamasyon, kan parametrelerini kontrol etti. şeker , böbrek fonksiyonu ve kolesterol veya kan şekeri düzeylerini düşüren ilaçların kullanımı.

Araştırmacılar katılımcıları ortalama 12 yıl boyunca takip etti ve bu süre zarfında yaklaşık 14 kişiden 1’inde veya yüzde 7’sinde hipertansiyon gelişti.

Cep telefonu kullananların hipertansiyon riski, kullanmayanlara göre yüzde 7 daha fazlaydı.

Haftada 30 dakika veya daha fazla cep telefonuyla konuşan kişilerin yeni başlayan yüksek tansiyona yakalanma olasılığı, telefon görüşmelerine 30 dakikadan az zaman harcayan katılımcılara göre yüzde 12 daha fazlaydı ve sonuçlar kadınlar ve erkekler için benzerdi.

Cep telefonu aramaları yapmak veya almak için haftada beş dakikadan az zaman harcayan katılımcılarla karşılaştırıldığında, bu miktardaki haftalık telefon görüşmesi kullanımı, hipertansiyon gelişiminde aşağıdaki artan risklerle ilişkilendirilmiştir:

30 ila 59 dakika arasında risk yüzde 8 arttı

1 ila 3 saat arasında risk yüzde 13 arttı

4 ila 6 saat arasında risk yüzde 16 arttı

6 saatten fazla risk yüzde 25 arttı

Uzmanlar, insanların kaç yıldır cep telefonu kullandıklarının ve eller serbest cihazı veya hoparlör kullanıp kullanmamalarının yüksek tansiyon riskini etkilemediğini söylüyor.

Kalp hastalarının beslenmelerine özen göstermeleri son derece önemlidir. Bu sebeple kırmızı et ve yumurtanın kalp sağlığını nasıl etkilediği merak ediliyor.

National Türk öneriyor: DSÖ’den ‘M çiçeği’ vakalarına karşı açıklama geldi

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu