Kalp ve Damar

Kalp hastalığı erkek hastalığı mıdır?

Kalp hastalıkları dünya genelinde ölümlerin en önemli sebebi olarak gösterilir. Pek çok kişi kalp hastalıklarının kadınlardan ziyade erkeklerde görüldüğünü düşünüyor. Peki, kalp hastalıkları yalnızca erkekler için mi tehlikelidir?

Tüm dünyada ölümlerin en önemli sebeplerinden biridir kalp hastalıkları… Toplumda kadınlara oranla erkeklerin daha çok kalp sorunu yaşadığına inanılır. Peki, gerçekten kalp hastalığı erkek hastalığı mıdır?

Kalp krizi belirtileri nelerdir?

kalp

  • Göğüs ağrısı – göğsünüzde baskı, ağırlık, gerginlik veya sıkışma hissi
  • Vücudun diğer bölgelerinde ağrı – ağrının göğsünüzden kollarınıza (genellikle sol kol, ancak her iki kolu da etkileyebilir), çenenize, boynunuza, sırtınıza ve karnınıza yayıldığını hissedebilirsiniz
  • Baş dönmesi veya sersemlik hissi
  • Terlemek
  • Nefes darlığı
  • Hasta hissetmek (bulantı) veya hasta olmak (kusma)
  • Ezici bir endişe hissi (panik atağa benzer)
  • Öksürme veya hırıltı

Göğüs ağrısı genellikle şiddetlidir, ancak bazı kişiler hazımsızlığa benzer şekilde yalnızca küçük bir ağrı yaşayabilir.

En yaygın semptom göğüs ağrısı olsa da, semptomlar kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişilerde nefes darlığı, hasta hissetme veya olma ve göğüs ağrısı olmadan sırt veya çene ağrısı gibi başka semptomlar da olabilir.

Koroner Arter Hastalığı Nedir?

Koroner arter hastalığı (CAD), kalbe hayati oksijen ve besin sağlayan arterlerin aterosklerozu veya sertleşmesidir.

Anormal Kalp Ritimleri Nelerdir?

Kalp muhteşem bir organdır. Dakikada yaklaşık 60 ila 100 kez sabit ve eşit bir ritimle atar. (Bu her gün yaklaşık 100.000 defadır!) Ancak bazen kalbinizin ritmi bozulur. Düzensiz veya anormal kalp atışına aritmi denir . Bir aritmi (aynı zamanda disritmi olarak da adlandırılır), düzensiz bir kalp atışına neden olan ritimde bir değişiklik veya çok yavaş veya çok hızlı bir kalp atışına neden olan hızda bir değişiklik içerebilir.

Kalp Yetmezliği Nedir?

“Kalp yetmezliği” terimi korkutucu olabilir. Bu, kalbin “başarısız olduğu” veya çalışmayı bıraktığı anlamına gelmez. Bu, kalbin olması gerektiği kadar pompalamadığı anlamına gelir.

Kalp yetmezliği ABD’de yaklaşık 5 milyon Amerikalıyı etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Her yıl yaklaşık 550.000 kişiye kalp yetmezliği teşhisi konur. 65 yaş üstü kişilerde hastaneye yatışın önde gelen nedenidir.

Kalp Kapakçığı Hastalığı Nedir?

Kalp kapakçıklarınız dört kalp odacığınızın her birinin çıkışında bulunur ve kalbinizde tek yönlü kan akışını sağlar. Kalp kapak hastalığı, kapakçıkların sızdırması veya sertleşmesiyle ortaya çıkan sorunları içerir

Kalp kapakçığı hastalıklarına örnek olarak mitral kapak prolapsusu , aort darlığı ve mitral kapak yetersizliği verilebilir.

Kalp Büyümesi (Kardiyomiyopati) Nedir?

Kardiyomiyopatiler, genişlemiş kalp olarak da adlandırılır , kalp kasının kendisinin hastalıklarıdır. Kardiyomiyopatisi olan kişilerde kalpler anormal şekilde genişlemiş, kalınlaşmış ve/veya sertleşmiştir. Sonuç olarak, kalbin kan pompalama yeteneği zayıflar. Tedavi edilmediğinde, kardiyomiyopatiler zamanla kötüleşir ve genellikle kalp yetmezliğine ve anormal kalp ritimlerine yol açar.

Perikardit Nedir?

Perikardit, kalbi çevreleyen zarın iltihaplanmasıdır . Genellikle bir enfeksiyondan kaynaklanan nadir bir durumdur.

Kalp hastalığı erkek hastalığı mıdır?

Kalp hastalığı erkeklerde ve kadınlarda önde gelen ölüm nedenidir. Kalp krizi kadınlarda her zaman erkeklere kıyasla aynı şekilde görünmez veya hissedilmez. Erkekler genellikle hastaneye göğüs ağırısı şikayetiyle başvurur.

Kadınlar ayrıca göğüs basıncından da şikayetçidir (hala en önemli şikayettir), ancak aşağıdakileri de bildirme olasılıkları erkeklere göre daha yüksektir:

Mide bulantısı

Terlemek

Kusma

Boyun, çene, boğaz, karın veya sırtta ağrı.

Kalp ve damar hastalıkları kadınlarda daha sessiz ilerler ve özellikle menopoz sonrası risk artar.  Kısacası toplum içerisinde yaygı olan ‘Kalp hastalığı erkek hastalığıdır’ inanışı gerçeği yansıtmaz. Dünya genelinde erkekler kadar kadınlar da kalp hastalıkları sonucunda yaşamlarını yitiriyor.

Kadınlarda kalp krizini taklit eden hastalıklar nelerdir?

kalp kadin

Kadınların kalp krizini taklit eden hastalıklara yakalanma olasılığı erkeklerden daha yüksektir. Örneğin, kadınların şunları yaşama olasılığı daha yüksektir:

Koroner spazm:  Bir kan damarı sıkışır ve kalp krizini taklit eder.

Koroner diseksiyon:  Kan damarının duvarı yırtılır.

Kırık kalp sendromu:  Bu, kandaki enzimlerin ve kalp kaslarındaki değişikliklerin kalp krizini andırdığı, ancak burada gördüğünüz gibi tıkalı arterlerin olmadığı kimyasal bir kalp krizidir. koroner arter hastalığı.

Ailesinde kalp hastaları bulunan kişiler, bu sorunu yaşamamak adına kendilerinin bir önlem alıp alamayacaklarını merak ediyor. Peki, Kalp hastalığına genetik yatkınlığı olanlar ne yapmalıdır?

National Türk öneriyor: Kalp Sağlığını Destekleyen Baharat: Kimyon

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu