Sağlık HaberleriBeslenme ve Diyet

Susuzluk (dehidrasyon) mide ağrısı yapar mı?

Susuzluk, (Dehidrasyon), vücudunuz emdiğinden daha fazla su kaybettiğinde ortaya çıkar. Yeterli su olmadan vücudunuz artık normal şekilde çalışamaz ve mide ve karın ağrısı gibi ciddi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz.

Dehidrasyon; hastalık, egzersiz nedeniyle terleme veya sıcakta çok fazla zaman geçirme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilir.

Düzgün bir şekilde rehidrasyon, dehidrasyondan kaynaklanan mide ve karın ağrısını hafifletmeye ve önlemeye yardımcı olabilir.

Bu makale, susuz kaldığınızda neden mide krampları ve ağrının meydana geldiğini, daha iyi hissetmek için neler yapabileceğinizi ve ne zaman tıbbi yardım almanız gerektiğini açıklamaktadır.

Su, ortalama bir yetişkinin vücut ağırlığının %60’ını oluşturur.

Normalde metabolizma, nefes alma, terleme ve atıkların uzaklaştırılması yoluyla su kaybederiz. İçecekler ve yiyecekler yoluyla su tüketmek, bu bedensel işlevlerden dolayı kaybedilen suyun geri kazanılmasına yardımcı olur.

Susuzluk – Dehidrasyon ve Mide Ağrısı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak

Su, vücudunuzun yiyecekleri sindirmesine, mide-bağırsak sisteminde hareket etmesine ve dışkıyı yumuşak tutmasına yardımcı olur. Susuz kalırsanız bağırsaklarınız halsizleşebilir, bu da kabızlığa, karın ağrısına ve kramplara neden olabilir.

Dehidrasyon ayrıca elektrolitlerinizi (sodyum ve potasyum gibi önemli yüklü mineraller) kaybetmenize ve kan damarlarınızın daralmasına neden olur. Bu, mide ve karın da dahil olmak üzere vücutta kas kramplarına ve mide bulantısına neden olabilecek baş dönmesine yol açabilir.

Hem akut hem de kronik dehidrasyon, bazı durumlarda şiddetli olabilen karın ağrısına neden olabilir.

Dehidrasyon ayrıca sindirim sisteminde kan akışının azalmasına (iskemi) neden olabilir. Bu, maraton koşucuları gibi dayanıklılık sporcularında ve yaşlı insanlarda görülmüştür. Kramp şeklinde karın ağrısı bunun bir belirtisidir.

Dehidrasyon Nasıl Hissettirir?

Susuz kalırsanız kendinizi zayıf ve susuz hissedebilirsiniz. Ayrıca karın veya mide krampları da yaşayabilirsiniz. Dehidrasyon kötüleşirse mideniz bulanmaya, kusmaya veya sıvı tüketmede zorluk yaşamaya başlayabilirsiniz.

İshale neden olan viral veya bakteriyel hastalıklar gibi dehidrasyonun bazı nedenleri de karın ağrısı, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.

Diğer Dehidrasyon Belirtileri

Dehidrasyon ciddidir ve tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Karın krampları veya ağrısına ek olarak hafif dehidrasyon belirtileri şunlardır:

 • Susuzluk ve ağız kuruluğu
 • Baş ağrısı
 • Normalden daha az veya koyu renkli idrar
 • Normalden daha az terleme
 • Kuru veya donuk cilt
 • Yorgun hissetmek
 • Baş dönmesi

Hafif dehidrasyon, dehidrasyonun fiziksel semptomlarının yanı sıra ruh hali değişikliklerine de neden olabilir veya kafanızın karışmasına, öfkelenmesine veya yorgun hissetmenize neden olabilir.

Tedavi edilmezse dehidrasyon orta veya şiddetli hale gelebilir. Orta veya şiddetli dehidrasyonun belirtileri şunlardır:

 • Sinirlilik
 • Hızlı kalp atışı veya nefes alma
 • Batık gözler
 • Deliryum

Susuz Kaldığınızı Nasıl Anlarsınız?

Belirtileriniz susuz kaldığınızdan şüphelenmenize yol açabilir. Belirtileriniz şiddetliyse veya hafif belirtileriniz içme suyu veya sporcu içecekleriyle geçmiyorsa bir sağlık uzmanına görünmek isteyebilirsiniz.

Dehidrasyonu teşhis etmek için fizik muayene yapacaklar ve belirtilerinizi soracaklar. Ayrıca dehidrasyonun başka belirtileri için kan ve idrar tahlili de yapabilirler.

Mide ağrısını dehidrasyondan kurtarmaya ne yardımcı olur?

Dehidrasyonunuzu nasıl tedavi edeceğiniz, buna neyin sebep olduğuna bağlı olabilir. Hafif dehidrasyon vakalarında en iyi tedavi, bol miktarda su ve rehidrasyon içecekleri veya elektrolit içeren spor içecekleri içerek kaybedilen sıvı ve elektrolitleri yeniden sulandırmak ve yerine koymaktır.

Dehidrasyonu daha da kötüleştirebileceği için kafein veya alkol içeren içeceklerden kaçınmalısınız.

İshal dehidrasyona neden oluyorsa, yüksek miktarda şeker içeren meyve suyu veya spor içecekleri gibi sıvılardan kaçınmak en iyisidir çünkü bunlar durumu daha da kötüleştirebilir.

Oral rehidrasyon elektrolit çözeltileri (Pedialyte gibi) sıklıkla mide böceklerinden susuz kalan çocuklara verilir.

Ancak bunlar pahalı ve tatsız olabilir. Seyreltilmiş elma suyu (bir ölçü elma suyu, bir ölçü su), ardından tercih edilen içecekler (meyve suyu veya spor içecekleri) bazılarının üzerinde çalıştığı farklı bir seçenektir.

Dehidrasyona Bağlı Mide Ağrısı Nasıl Önlenir?

Dehidrasyonu ve buna eşlik eden mide ağrısını önlemeye yardımcı olmak için şunları yapmalısınız:

Bol miktarda sıvı tüketin
Egzersiz yaparken veya güneşteyken kaybettiğinizden daha fazla sıvı içtiğinizden emin olun.
Günün serin zamanları için fiziksel açık hava etkinlikleri planlayın

Karın Ağrısının Diğer Olası Nedenleri

Dehidrasyonun yanı sıra karın veya mide ağrısının başka olası nedenleri de vardır:

İrritabl Bağırsak Sendromu, Gastroenterit, İdrar yolu enfeksiyonları, Kabızlık

Bir Doktora Ne Zaman Başvurulmalı?

Şiddetli dehidrasyon, intravenöz (IV) sıvılarla tedaviyi gerektirebilecek tıbbi bir acil durumdur. Tedavi edilmezse dehidrasyon ciddi komplikasyonlara ve hatta ölüme neden olabilir.

Hızlı veya zayıf nabız, aşırı baş dönmesi veya sekiz saat veya daha uzun süre idrar yapmama gibi şiddetli dehidrasyon belirtileriniz varsa derhal tıbbi yardım almalısınız.

Sıvı içmenize rağmen mide veya karın ağrısı yaşamaya devam ediyorsanız veya 24 saat içinde üç defadan fazla kustuysanız da bir sağlık uzmanına başvurmalısınız.

Bebeğinizin veya yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun susuz kalmış olabileceğini düşünüyorsanız, bir sağlık uzmanıyla iletişime geçmelisiniz.

Elektrolit içecekler faydalı mı yoksa dolandırıcılık mı?
Uzmanların gündemindeki mucize enzim: Nattokinaz

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu