Vitaminler ve Takviyeler

Elementel magnezyum ne demek?

Elementel magnezyum, en basit ifadeyle Magnezyum bileşiğinin içinde bulunan gerçek, saf magnezyum miktarıdır.

“Elementel magnezyum ne demek?” sorusu son derece önemli bir sorudur. Basitçe söylemek gerekirse, elementel magnezyum yalnızca bir bileşikteki magnezyum atomlarını ifade eder.

Bir takviyedeki elementel magnezyum miktarı, magnezyum atomlarının bir magnezyum bileşiğindeki miligram cinsinden ağırlığıdır. Magnezyum atomlarının gerçek ağırlığıdır.

Unutmayın, magnezyum takviyeleri asla %100 magnezyum değildir çünkü bu bir metal olurdu. Magnezyum takviyeleri her zaman bir moleküler bileşikte bir arada bulunur. Örn. Bisglisinat, oksit, sitrat ve diğerleri.

Elementel magnezyum, molekülün geri kalanını ayırdığımızda molekülün içindeki “saf” magnezyumun kütlesidir.

Magnezyum bisglisinat daha karmaşık bir moleküldür, ancak aynı mantık geçerlidir. Tüm moleküle bakarsanız ve basit bir matematik yaparsanız, molekülün magnezyum kısmının yalnızca yaklaşık %10’unun “elemental” magnezyum olduğunu göreceksiniz. Molekülün geri kalanı glisindir.

Bu, 100 mg elementel magnezyum elde etmek için 1 gram (1000 mg) saf (tamponsuz) magnezyum bisglisinata ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

Elementel magnezyumun yüzdesi magnezyum oksitte veya magnezyum bisglisinat formlarında çok daha yüksek olmasına rağmen, emilim oranları ve vücut üzerindeki genel etkileri, tamponlanmamış magnezyum bisglisinatı çoğu durumda çok daha üstün bir takviye formu haline getirir.

Elementel magnezyum miktarının önemi

Gıdalarda doğal olarak bulunan magnezyumu yeterli miktarda alabilmemiz her zaman mümkün olmamakta.

Son yıllarda besin kalitesindeki düşme ve kötü beslenme alışkanlıkları arkasından magnezyum eksikliğini de getiriyor. Bu durumda magnezyum takviyesi kullanmanız önerilir.

Günlük alınması gereken magnezyum miktarı kişinin cinsiyetine, yaşına, sağlık durumuna göre değişmektedir.

Günlük aldığımız Elementel magnezyum miktarı önemlidir. Günlük ortalama ihtiyaç kabaca erkekte 400 mg, kadında 300 mg olarak söylenebilir.

Magnezyum desteklerde tuz halinde bulunur. İnorganik veya organik tuzlar mevcuttur.

İnorganik tuzlarda magnezyum içeriği yüksektir, ancak çözünürlüğü düşüktür ve emilimi kötüdür.

Magnezyum oksit, magnezyum hidroksit, magnezyum sülfat, magnezyum fosfat gibi inorganik magnezyum tuzları mevcuttur. Bağırsakta fazla miktarda kaldığı için de bulantı, gaz, ishal gibi şikayetlere yol açabilir. Kabızlık şikayeti olanlarda daha çok tercih edilir.

Organik magnezyum tuzlarından bazıları Magnezyum sitrat, magnezyum glisinat (biglisinat), magnezyum malat, taurat vs.dir.

Magnezyum sitrat kaslarla ilgili şikayetlerde tercih edilir. Kas ağrıları, bacaklardaki kramplar için faydalı olabilir. Kabızlıkta da kullanılabilirken magnezyum biglisinat uyku problemlerinde, anksiyeteyi azaltmada, ağrının azalmasında, adet dönemi ağrılarında, migren baş ağrılarında etkilidir.

Magnezyum sitrat, sitrat olarak da bilinen sitrik asitle birleştirilmiş bir magnezyum tuzu biçimidir.

Magnezyum sitrat içeren bilimsel olarak desteklenen bir magnezyum takviyesi, genel vücut sağlığını destekler ve kardiyovasküler fonksiyon için özel faydaları vardır. Kütle olarak %16 elemental magnezyum sağlar.

Önemlisi, magnezyum sitrat organik bir tuzdur çünkü sitratla komplekslenmiştir ve klorür veya oksijen gibi bir mineral değildir. İnorganik magnezyum tuzlarıyla karşılaştırıldığında, organik magnezyum tuzları daha biyoyararlıdır.

Aslında, magnezyum sitratın en büyük güçlerinden biri, yüksek çözünürlüğü nedeniyle yüksek biyoyararlanıma sahip olması ve ayrıca uygun fiyatlı olmasıdır. Yüksek biyoyararlanıma sahip takviyeler, vücut onları daha kolay emebildiği için daha etkilidir.

Magnezyum glisinat ise kütlece %14,1 oranında elementel magnezyum içerir. Bu, 1.000 mg’da 141 mg magnezyum olduğu anlamına gelir.

Magnezyum türleri neler?
Kimler magnezyum ve B6 vitaminini birlikte kullanabilir?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu