GelecekBilim DünyasıKalp ve Damar

Ksilitol kalp krizine ve felce mi neden oluyor?

Yapılan bilimsel çalışma yapay tatlandırıcı "ksilitol" maddesinin kalp krizine ve felce yol açtığı ortaya konuldu.

Bilim insanları, “ksilitol” isimli düşük kalorili yapay tatlandırıcının, kalp krizi ve felce yol açabileceğini ortaya koydu.

“European Heart Journal” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre araştırmacılar, 2004-2011’de kalp rahatsızlığı için tedaviye alınan hastaların 1157 kan örneği ile yüksek kalp rahatsızlığı riski altındaki 2 bin 100 kişinin kan örneklerini inceledi.

Sakız ve diş macunu gibi birçok üründe kullanılan yapay tatlandırıcı ksilitolun, kanın daha kolay pıhtılaşmasına neden olabildiğini tespit eden araştırmacılar, pıhtıların kalbe ulaşmasıyla kalp krizine, beyne ulaşmasıyla da felce yol açabileceğini belirledi.

ksilitol

Araştırma ekibinden Dr. Stanley Hazen, CNN’e yaptığı açıklamada, ksilitolun obezite ve diyabet gibi hastalığı bulunanlara alternatif tatlandırıcı olarak verildiğine dikkati çekerek, bunun ölümcül sonuçlar doğurabileceği konusunda uyardı.

Ksilitol için yapılan araştırmanın sonuçlarının eritritol ile benzerliğine işaret eden Hazen, kalp hastalığı riski taşıyanların kanlarında yüksek seviyede ksilitol bulunmasının, bu rahatsızlıklara kapılma tehlikesini iki kat artırdığını vurguladı.

Hazen, şekerin glukoz seviyesini yüzde 10-20 artırmasının normal olduğunu belirterek, sağlıklı gönüllülere ksilitol içeren içecek verdiklerinde glukoz seviyelerinin 1000 kat arttığına dikkati çekti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Haziran 2023’te yapay tatlandırıcılardan aspartamı, insanlar için “muhtemel kanserojen” olarak sınıflandırmış, günlük alım miktarı aşılmadığı sürece kullanımının güvenli olduğunu açıklamıştı.

Ksilitol nedir?

Ksilitol, birçok meyve ve sebze de dahil olmak üzere bitkilerde bulunan doğal bir şeker alkolüdür . Tatlı bir tada sahiptir ve sıklıkla şeker yerine kullanılır. Ksilitol tatlı bir tada sahiptir ancak şekerin aksine diş çürümesine neden olmaz . Tükürükteki çürümeye neden olan bakteri düzeylerini azaltır ve ayrıca kulak enfeksiyonlarına neden olan bazı bakterilere karşı da etki gösterir . “Şekersiz” sakızlarda, nane şekerlerinde ve diğer şekerlerde yaygın olarak kullanılır.

Birleşik Krallık’ta yapılan yeni bir araştırmaya göre yapay Tatlandırıcı neotam (neotame), bağırsak kanalındaki sağlıklı hücrelere zarar vererek irritabl bağırsak sendromu gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor.

National Türk öneriyor: Antidepresanlar yoksunluğa mı yol açıyor?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu