Şifalı BitkilerSağlık Haberleri

Günde kaç litre su içmeliyiz?

Belki de en çok sorulan soruların başında gelir 'Kaç litre su içmeliyim?'... Yaz aylarında litre litre tüketilen su, genellikte kış mevsiminde fazlaca içilmiyor. Peki, sağlıklı bir beden için kim, kaç litre su içmeli?

Su, insan bedeni için olmazsa olmazdır. Yaşam kaynağımız olan suyun doğru tüketimi bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Peki, günde kaç bardak su içmek gerekir?

Günde kaç litre su içilmeli?

Yetişkinlerin günde en az 2 litre (8 bardak), havaların sıcak olduğu ve vücudumuzun sıcaklığı düzenlemek zorunda kaldığı dönemlerde ise 3 litreye kadar sıvı tüketmesi gerekiyor. Ancak diyet, iklim, egzersiz düzeyleri ve sağlık durumu gibi çeşitli faktörler, bir gün boyunca içmemiz gereken su ve sıvı miktarını etkileyebilir.

Çay ve kahve tüketimi su yerine geçer mi?

Hiçbir sıvı suyun yerini tutmaz. Beynin susama sinyallerini başka bir içecekle tatmin etmeden önce su içilmesi gerekir. Çay, kahve, bitki çayları gibi içecekler vücuttan su attığı için suyun yerine tüketilmemelidir.

Gün içerisinde yeterince su içilmezse ne olur?

Yeterince su içmemek dehidrasyona yol açar. Dehidrasyonun sağlığımız ve organlarımız üzerinde büyük etkisi olabilir.

Fazla su içtiğinizde vücudunuzda neler olur?

Dehidrasyon belirtileri nelerdir?

Susamış hissetmek

Koyu sarı, keskin kokulu idrar

Baş dönmesi

Yorgunluk

Ağız, dudak ve dil kuruluğu

Görme sorunları

Aç karna su içmek tehlikeli mi?

Sudan en iyi faydayı almak için doğru zamanı bilmemiz önemli. Uzmanlar, sabah uyanır uyanmaz bir bardak suyun mutlaka içilmesi gerektiğini ifade ediyor. Güne suyla başlamak, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Yemek sırasında su içilmemesi gerektiğini de uzmanlarca belirtiliyor. Su içmek için susamayı kesinlikle beklemeyin gün içerisinde aklınıza geldikçe su içmelisiniz.

Su içmenin faydaları nelerdir?

Baş ağrısını önler

Dehidrasyor başına baş ağrısına neden olabilir . Dehidrasyon ayrıca migren gibi baş ağrısı bozuklukları veya vücut sıvısı dengesizliğinin neden olduğu durumlar gibi altta yatan sorunları kötüleştirerek baş ağrılarına da yol açabilir.2020 yılında 18-45 yaş arası kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma, kadınlar ne kadar susuz kalırsa migren semptomlarının da o kadar şiddetli olduğunu ortaya çıkardı.

Yaşlanmayı yavaşlatır

Yeterince sıvı tüketmek yaşlanma sürecini yavaşlatabilir, kronik durumları önleyebilir ve hatta daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir.

Metabolizmayı hızlandırır

Kilo vermek isteyenlere günde en az 2.5 litre su tüketmeleri tavsiye edilir. 2019 yılında yapılan bir araştırma incelemesi, su alımını artıran kişiler arasında ortalama %5 oranında kilo kaybı olduğunu buldu.

Konsantrasyonu arttırır

Susuz kaldığınızda konsantre olmak zor olabilir. Baş ağrınız olabilir veya beyniniz optimum düzeyde çalışmıyor olabilir. Sonuçta beyninizin %75’e kadarı sudur.

2020 yılında 65 yaş üstü 2.500’den fazla yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, kadınlar arasında sıvı alımı ile zihinsel performans arasında bir ilişki buldu. Araştırmada, daha iyi sıvı tüketen kadınların dikkat ve işlem hızı testlerinde daha iyi performans gösterme eğiliminde olduğu görüldü.

Ruh halinizi iyileştirir

2020 yılında Çin’de yapılan bir çalışmada 12 saat boyunca su içilmediğinde kişilerin kendilerini yorgun ve sinirli hissettiğini ortaya koydu. Bir başka çalışmada ise günde 2 bardaktan az su içenlerin, 5 bardaktan fazla su içenlere göre depresyona girme olasılıklarının daha fazla olduğu ortaya konuldu.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu