Spor

Pilates kaç kalori yaktırır?

Pilates, duruşun iyileştirilmesine ve esnekliğin arttırılmasına yardımcı olabilecek harika bir egzersizdir ancak pilates kaç kalori yaktırır sorusunun yanıtı net değildir.

Mat haricinde herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan her yerde yapılabilen pilates kaç kalori yaktırır?

Kalori yakımı çoğu zaman insanların Pilates yapmasının ana nedeni olmasa da çoğu kişi Pilates kaç kalori yakar sorusunun yanıtını bilmek ister.

Ne yazık ki laboratuvarda egzersiz yapmadığınız sürece Pilates yaparken yakılan kalorileri ölçmek pek de mümkün değildir.

Ancak Pilates sırasında yakılan kalorileri etkileyen faktörleri anlamak ve yakılan kalorileri nasıl ölçeceğinizi bilmek Pilates egzersizinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir.

Pilateste yakılan kaloriler

Pilates’i 1 saat boyunca yapmak, eğer yeni başlıyorsanız yaklaşık 170 ila 250 kalori yakar; orta veya ileri düzey bir egzersiz yapıyorsanız bu sayı daha da artar.

Bu aralığın neresine düşeceğiniz kilonuza bağlıdır. 55 kilo ağırlığında bir kişi Pilates ile saatte 170 civarı kalori yakacaktır.

65 kiloluk bir kişi mat pilates ile 200 kalori yakacak, 80 kiloluk kişi ise 1 saat boyunca pilates yaparak 25’den fazla kalori yakabilecektir.

Bir kalorinin enerji veya ısı için bir ölçü birimi olduğunu unutmayın.

Vücudunuz, yiyeceklerden ve depolanmış besinlerden (çoğunlukla yağ) gelen kalorileri, ısı açığa çıkaran termal metabolik süreçler yoluyla enerjiye dönüştürür, dolayısıyla ” kalori yakma ” terimi kullanılır.

Vücudunuzun hayatta kalması ve normal şekilde çalışması için belirli miktarda kalori gerekir. Bu sizin bazal metabolizma hızınızdır (BMR).

BMR’niz yaşınızdan, cinsiyetinizden, kilonuzdan ve vücut kompozisyonunuzdan (örneğin yağ/kas oranı) etkilenir. Egzersiz (Pilates dahil) günlük kalori yakımınızı artırmanıza yardımcı olur.

Pilates için Kalori Sayacı Kullanmak

Pilates egzersizinde yakılan kalorilerin tam olarak ölçülmesinde bir dizi değişken vardır.

Buna, Pilates’te mevcut olan egzersiz yoğunluğundaki büyük farklılıkların yanı sıra ekipmanlı ve ekipmansız Pilates egzersizinin yoğunluğundaki büyük farkları ve ardından hangi ekipmanla ve hangi direnç seviyesindeki büyük farklılıkları da eklediğinizde, belirli bir egzersiz türünü tanımlamak açıkça imkansızdır.

Ancak bir aktivite hesaplayıcı kullanarak yaktığınız kalori miktarını tahmin edebilirsiniz.

Çoğu online kalori hesaplayıcının yalnızca kilonuzu ve egzersiz sürenizi istediğini unutmayın.

Size temel değerlerinin hangi popülasyondan alındığını (cinsiyet, kilo, kondisyon düzeyi vb. gibi) söylemezler ve mat egzersizleri, ekipman egzersizleri veya yeni başlayanlara karşı ileri düzey Pilates gibi hangi düzeyde ve türde Pilates yapıldığını belirtmezler.

Dolayısıyla bu sayıların son derece genel olduğu kabul edilmelidir.

Ayrıca, “tahmin” yapıyorsanız, erkeklerin genellikle aynı aktiviteyi yapan kadınlara göre daha fazla kalori yaktığını unutmayın.

Pilates Sırasında Yakılan Kalori Nasıl Tahmin Edilir?

Pilates’in yaktığı kalori miktarını biraz daha doğru bir şekilde elde etmek için kendi vücudunuza dayalı ölçümlere başvurmanız gerekir.

Yakılan kaloriler için en doğru hesaplamayı elde etmenin birkaç yolu vardır. Kendi kişisel kalori yakımınızı tahmin etmek için bu üç stratejiyi izleyin.

Kalp atışı ekranı: Yakılan kaloriyi tahmin etmenin birincil yolu kalp atış hızı monitörü kullanmaktır.

Vücudun kalori yakmak için oksijene ihtiyacı olması ve kalbin vücuda oksijen pompalaması nedeniyle, kalbin ne kadar sıkı çalıştığı ile vücudunuzun kalori yakmak için oksijene olan talebi arasında bir ilişki vardır.

Bazı kalp atış hızı monitörleri, BMR’nize ve efor dönemindeki ortalama kalp atış hızınıza göre yakılan kalori projeksiyonlarıyla birlikte çalışır.

Çok iyi olanlar kilo ve cinsiyet gibi diğer kişisel veriler için de girdilere sahip olacaktır.

Kalp Atış Hızı Hesaplayıcıları: Kalp atış hızına dayalı kalori yakma hesaplayıcıları, yaktığınız kaloriyi belirlemenize de yardımcı olabilir ve tüm bunları online olarak yapabilirsiniz.

Teknoloji geliştikçe, aktivite monitörleri Pilates egzersizleri sırasında yakılan kaloriyi daha doğru bir şekilde tahmin edebilecek; ancak henüz birden fazla hareket düzlemindeki aktiviteyi izlemek için geliştirilmediler.

Algılanan egzersiz derecesi: Efor seviyenizi bir kalp atış hızı monitörüyle takip edebilirken, aynı zamanda algılanan efor ölçeğinin (RPE) derecelendirmesini de kullanabilirsiniz.

Ölçek, efor oranınızı ölçmenize yardımcı olmak için 6’dan (hiç efor yok) 20’ye (mümkün olan en fazla efor) kadar bir ölçekte ölçülen nefes alma hızı, yorgunluk ve ter gibi öznel bir deneyimi kullanır.

Antrenman yaparken RPE’nizi kontrol etmeye devam edin. Kolay bir antrenmansa RPE’niz 11 veya 12’ye yakın olacaktır.

Çok zorlu bir antrenman yapıyorsanız veya yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman yapıyorsanız 18 veya 19’a yakın olabilirsiniz.

Pilates ile kilo verilir mi?

Pilates ile kilo verilir mi?
Pilates ile kilo verilir mi?

Pilates’te yakılan kalorilere olan ilginiz kilo verme hedefiyle ilişkiliyse, 1 kilo vücut yağını kaybetmek için aldığınız kaloriden 3500 kalori daha fazlasını yakmanız gerektiğini unutmayın.

Çoğu insan zamanla bunu, aldıkları kalori miktarını azaltarak ve egzersizle yaktıkları kalori miktarını artırarak başarır.

Pilates ve kalori yakımına gelince, orta dereceli bir kuvvet antrenmanı türü olarak Pilates, kilo verme programında kesinlikle önemli bir role sahiptir ve kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.

Yüksek Metabolizma Hızı

Aslında, Pilates gibi direnç egzersizlerinin, egzersiz sonrasında metabolik hızı aerobik egzersize göre daha uzun süre yüksek tuttuğu gösterilmiştir.

Pilates yapmanın ekipmansız veya klasik Pilates reformer gibi ekipmanları kullanmak da dahil olmak üzere birçok farklı yolu vardır ve belirli hareketler ekstra kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.

Daha fazla kalori yakmak için bu popüler Pilates hareketlerini göz önünde bulundurun:

Yüzme: Ekipman gerektirmeyen bu hareketle kollarınızı, bacaklarınızı ve göbek bölgenizi çalıştıracaksınız. Kollarınız uzatılmış ve vücudunuz tek bir düz çizgide olacak şekilde karnınızın üzerine uzanarak başlayın. Dizlerinizi ve kollarınızı yavaşça yerden kaldırın ve bacaklarınızı tekmelemeye ve kollarınızı birlikte hareket ettirmeye başlayın.
Plank: Klasik tam vücut egzersiz hareketi olan plank, krikoların eklenmesiyle daha etkili hale gelir. Bilekleriniz omuzlarınızın altında olacak şekilde plank pozisyonunda başlayın. Avuç içlerinizi yerde tutarken, sanki yatay olarak zıplama yapıyormuş gibi ayaklarınızı dışarı doğru atlayın. Orijinal tahta pozisyonuna dönerek hareketi bitirin.
100 Hareketi: Bacaklarınız uzatılmış ve kollarınız yanlarınızda olacak şekilde yere yatarak başlayın. Bacaklarınızı klasik masa üstü pozisyonuna kaldırın veya 45 derecelik bir açıyla uzatın. Kollarınızı mattan kaldırın ve parmak uçlarınızı ileri doğru uzatarak başınızı, boynunuzu ve kürek kemiklerinizi mattan kıvırın. Kollarınızı yanlarınızda yukarı ve aşağı pompalayın, 5 nefes alın ve verin.

Kaliteli uyku için 8 nefes egzersizi
Omurga Temelli Rahatsızlıkların Egzersiz Metotları Nedir?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu