Kadın SağlıkSağlık Haberleri

Spor yaparken makyajlı olmak cilde zarar verir mi?

Kadınların çoğu spor yapmadan önce makyajlarını temizlemiyor, hatta birçok kişi özellikle spor yapmadan önce makyaj uygulamayı tercih ediyor. Peki, spor sırasında ciltte bulunan makyaj zararlı mıdır?

Spora gitmeden önce mutlaka makyaj yapmayı tercih ediyorsanız; size kötü bir haberimiz var. Yapılan son bilimsel çalışma büyük yankı uyandırdı.

Spor yaparken makyaj yapılır mı?

makyaj

Araştırma için bilim insanları 43 sağlıklı erkek ve kadın üniversite öğrencisinden laboratuvarda 20 dakikalık koşu bandı egzersizi yapmalarını istedi. Egzersiz yapmadan önce hepsi yüzlerinin bir yarısına alnına ve yanaklarının üst kısmına krem ​​fondöten sürdü, diğer yarısını ise makyajsız bıraktı.

Antrenmanların sonunda herkesin yüzünün her iki yarısında da daha fazla nem oluştu. Ancak Journal of Cosmetic Dermatology dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre makyaj yapılan bölgelerde daha fazla nem mevcuttu .Makyajsız ciltte gözenekler genişledi ve yağ seviyeleri arttı, gözenekler aynı boyutta kaldı ve fondöten kullananların yağ seviyeleri düştü.

Seul’deki Kore Ulusal Eğitim Üniversitesi’nden Dr. Park, yapılan çalışmayı değerlendirdi.

Park, uygun yağ seviyeleri muhafaza edilmediğinde gelişebilecek çeşitli cilt sorunlarının bulunduğunu belirtti.

Park, “Tıkanmış gözenekler ve artan yağ üretimi, beyaz noktalar, siyah noktalar ve sivilceler de dahil olmak üzere sivilce oluşumuna yol açabilir. Bu özellikle sivilceye yatkın cildi olan kişiler için endişe verici olabilir! değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca spor sırasında ciltte bulunan makyaj terleme sebebiyle kötü bir görüntü oluşmasına yol açabilir.

Uzmanlar, çalışmanın fondöten kullanılarak yapıldığını ancak toz pudra kullanılmış olsaydı da sonucun değişmeyeceğini ifade ediyor.

Antrenmanlarınız sırasında kendinizi daha güvenli veya enerjik hissetmenizi sağlayacak çok ihtiyaç duyulan bir ruh hali artışı sağlıyorsa, spor salonuna tamamen makyajsız gitmeniz gerekmeyebilir.

Spor yaparken hangi ürünler kullanılabilir?

Spor yaparken gözeneklerinizi tıkama olasılığı daha az olan, komedojenik olmayan ürünler tercih edebilirsiniz.

Makyaj yapmanın zararları nelerdir?

spor yaparken makyajli olmak cilde zararli mi 1

Düzenli olarak makyaj yapıyor ve makyajı uzun süre cildinizde bırakıyorsanız cilt gözeneklerinizin tıkanma ihtimali vardır. Bu, cildinizin nefes almasına izin vermez, sivilce, şişlik ve diğer yüz derisi sorunlarına yatkın hale getirir . Göz çevrenizde de şişlikler fark edebilirsiniz.

Cildinizin sağlığını korumanız için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri onu güneşin zararlarından korumaktır. Makyaj yapmadan önce güneş koruyucu sürmeyi unuttuğunuzda cildinizi güneşin zararlarına maruz bırakırsınız. Makyajın uzun süre açık bırakılması ve güneş hasarı, kırışıklıklar , ince çizgiler ve yaşlılık lekeleri gibi erken yaşlanma belirtilerine neden olabilir. Ayrıca makyajınızı uyumadan önce çıkarmadığınızda gözeneklerinize girebilir, elastini kırabilir ve kırışıklıklara neden olabilir.

Cilt tipinize uygun olmayan makyaj ürünleri cildinizin daha kuru ya da yağlı olmasına neden olabilir. Kuru cilde sahip kişiler, cilt tiplerine uygun olmayan makyaj kullanırlarsa aşırı kuruluk yaşayabilirler. Benzer şekilde yağlı cilde sahip olanlar, yanlış ürünleri kullandıktan sonra normalden çok daha fazla yağ üretimi yaşayabilirler.

Hormonal dengesizlik, bazı ilaçlar, uygunsuz beslenme vb. nedenlerden dolayı sivilceler meydana gelebilir. Ancak düzenli makyaj kullanımı sıkıntılarınızı artırabilir ve daha sık sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Cilt uzmanları, sivilceye yatkın cilde sahip olanların makyaj kullanımını sınırlaması gerektiği konusunda hemfikirdir. Daha az makyaj uygulamak cildinizin sağlığını iyileştirebilir ve siyah noktaları da azaltabilir.

Bazı makyaj ürünleri benzer görünse de içerikleri markadan markaya değişiklik göstermektedir. Hafif içeriklerle formüle edilen ürünler cildinize zarar vermez. Ancak paraben ve SLES gibi zararlı kimyasallar içeren ürünler alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Bazı bileşenlere alerjiniz varsa bu tür ürünler durumu daha da kötüleştirebilir. Cildinizi kaşındırabilir ve rahatsız edebilirler.

Her gün makyaj yapmanın yan etkileri vardır ancak gece boyunca makyajla uyumak cildinize büyük ölçüde zarar verebilir. Kirlilik ve güneş nedeniyle oluşan serbest radikaller kolajeni etkileyerek cildinizi zayıflatabilir ve cilt renginizde değişikliklere yol açabilir. Örneğin uzun süre kalıcı rujlar 10 saatten fazla kullanıldığında dudaklarınıza oksijen gitmesini engelleyen maddeler içerdiğinden dudaklarınızın rengi koyulaşır.

Göz çevreniz ve göz kapağınız ince ve hassastır. Fondöten, kapatıcı, göz farı, eyeliner ve maskara gibi makyajları da burada kullanırsınız. Göz makyajınızdaki her türlü tahriş edici madde gözlerinize ciddi zararlar verebilir. Hatta göz enfeksiyonuna bile yol açabilir.

Cilt kanseri dünyada en sık görülen kanserlerden biridir. Makyaj ürünlerinin cilt kanseri ile ilişkisini ortaya koyacak çok az kanıt bulunduğunu da tespit etmiştir. Korelasyonu iddia edecek yeterli kanıt olmasa da formaldehit, kömür katranı, arsenik, silika ve krom gibi bileşenlerin kanserojen olduğu biliniyor.

Cilt sağlığı hepimiz için son derece önemli. Beslenme alışkanlıklarımız, kullandığımız ürünler gibi pek çok sebep cildimizin erken yaşlanmasına yol açıyor. İşte, cildimizi olumsuz etkileyen 7 alışkanlık…

National Türk öneriyor: ‘Cilt lekesi’ deyip geçmeyin! Çok tehlikeli olabilir

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu