Kalp ve Damar

Genetik yatkınlık varsa kalp problemlerini önlemenin hiçbir yolu yok mudur?

Ailesinde kalp hastaları bulunan kişiler, bu sorunu yaşamamak adına kendilerinin bir önlem alıp alamayacaklarını merak ediyor. Peki, kalp hastalığına genetik yatkınlığı olanlar ne yapmalıdır?

Kalp hastalıkları dünyada en çok görülen sağlık sorunlarının başında gelir. Ailesinde kalp hastalığı öyküsü olanlarda bu hastalığa yatkınlık yüksektir. Peki, kalp hastalıklarından korunmak mümkün mü?

Kardiyovasküler hastalık için risk faktörleri nelerdir?

kalp scaled

Kalp hastalığı ve felç için en önemli davranışsal risk faktörleri sağlıksız beslenme, fiziksel hareketsizlik, tütün kullanımı ve zararlı alkol kullanımıdır. Çevresel risk faktörleri arasında hava kirliliği önemli bir faktördür. Davranışsal risk faktörlerinin etkileri bireylerde yüksek kan basıncı, yüksek kan şekeri, yüksek kan lipitleri, aşırı kilo ve obezite olarak ortaya çıkabilir. Bu “orta risk faktörleri” birinci basamak sağlık kuruluşlarında ölçülebilir ve kalp krizi, felç, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyon riskinde artışa işaret edebilir.

Tütün kullanımının bırakılması, diyette tuzun azaltılması, daha fazla meyve ve sebze tüketilmesi, düzenli fiziksel aktivite ve zararlı alkol kullanımından kaçınılmasının kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı gösterilmiştir. Sağlıklı seçimleri uygun fiyatlı ve erişilebilir hale getirmek, hava kalitesini iyileştirmek ve kirliliği azaltmak için elverişli ortamlar yaratan sağlık politikaları, insanları sağlıklı davranışları benimsemeye ve sürdürmeye motive etmek için gereklidir.

Kardiyovasküler hastalıkların altında yatan bir dizi belirleyici de vardır. Bunlar, sosyal, ekonomik ve kültürel değişimi yönlendiren başlıca güçlerin bir yansımasıdır – küreselleşme, kentleşme ve nüfusun yaşlanması. Kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileri arasında yoksulluk, stres ve kalıtsal faktörler yer alır.

Ayrıca hipertansiyon, diyabet ve yüksek kan lipitlerinin ilaç tedavisi, bu rahatsızlıklara sahip kişilerde kardiyovasküler riski azaltmak ve kalp krizi ve felçleri önlemek için gereklidir.

Genetik yatkınlık varsa kalp problemlerini önlemenin hiçbir yolu yok mudur?

Genleriniz hayatınız boyunca neyseler odur, yani asla değişmezler. Neyse ki genleri kalp hastalığına yatkın hale getiren kişiler için bile bunu önlemenin yolları var. Düzenli egzersiz yapmak , sağlıklı beslenmek , sigara içmemek, stresi yönetmek , kan basıncını ve şeker hastalığını kontrol altına almak, bu istenmeyen aile mirasından kaçınmanın en büyük yollarından bazılarıdır.

Kalıtsal kalp hastalıkları nasıl önlenir?

kalp krizi 1

Kolesterolünüzü kontrol ettirin

Gençlerin de kalp sağlığına öncelik vermesi gerekiyor. 20 yaşından sonra bir birinci basamak hekimine başvurmanız ve kolesterolünüzü en az bir kez kontrol ettirmeniz önemlidir. Tarama, sıklıkla “kötü kolesterol” olarak bilinen düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) düzeyinizin yüksek olup olmadığını ve yaşam tarzınızın olup olmadığını tespit edebilir. Koroner arter hastalığı gelişme riskinizi önemli ölçüde azaltmak ve geciktirmek için değişiklikler (diyet ve egzersizin iyileştirilmesi gibi) veya statin veya lipid düşürücü ilaç tedavisine başlanması gerekli olabilir.

Tansiyonunuzu takip edin

Bir diğer risk faktörü olan yüksek tansiyon ise genellikle uzun yıllar fark edilemiyor. Normal kan basıncı 120/80’dir ve mevcut kılavuzlara göre sistolik (ilk sayı) okuma 120’nin üzerine çıkmaya başladığında yüksek kan basıncı başlar. Ancak sistolik okumaları 140’lı, 150’li veya 160’lı yıllarda olan kişilerde hiçbir belirti görülmeyebilir. Ancak sonuçta, hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon, kardiyovasküler hastalık olasılığınızı artırabilir. Neyse ki kan basıncınızı kontrol etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Birçok eczane ve bakkalda ücretsiz tansiyon test makineleri bulunmaktadır. Kan basıncınızı sık sık kontrol edin.

Ailenizde kalp hastalığı, kalp tıkanıklığı, yüksek kolesterol veya yüksek tansiyon hastası olduğunu biliyorsanız diğer risklerinizi azaltmak konusunda dikkatli olmalısınız. Sigara içmeyin. Aktif olun, düzenli egzersiz yapın ve dengeli beslenin.

Yaşam tarzınızı değiştirin

Elbette hepimizin değişmesi zor olan yerleşik alışkanlıklarımız var. Radikal diyetler kısa vadede işe yarayabilir ama uzun vadede işe yaramaz. Küçük değişikliklerle başlayın. Veriler, Akdeniz diyeti uygulayan hastaların kardiyovasküler açıdan önemli ölçüde daha iyi durumda olduğunu gösteriyor; bu nedenle şunları öneriyorum: Daha fazla meyve, sebze ve balık, daha az kırmızı et ve kızarmış yiyecek yiyin. Ara sıra “hile” yemeklerini yeme hakkına sahipsiniz, ancak bunu ayda bir veya iki kez bir ikram haline getirin.

Eğer bunu okuyorsanız, daha iyi kalp sağlığına doğru ilk adımı atıyorsunuz demektir. Ancak kardiyovasküler sorunlarla ilgili risklerini öğrenmeye kararlı olan her insan için, genellikle bilmek istemeyen bir kişi vardır. Bir aile üyesini kalıtsal bir kalp probleminden dolayı kaybettikleri için kendilerini rahatsız hissedebilirler, hatta korkabilirler. Bilginin güç olduğunu hatırlamanıza yardımcı olur. Riskinizi anlamak, kendinizi ve kardiyovasküler durumunuzu bilmenin fayda sağlayacağı aile üyelerinizi koruyabileceğiniz anlamına gelir.

 

Tüm Türkiye sıcak havanın etkisi altında. Sıcak hava ile Kalp hastalıkları arasında nasıl bir bağlantı olduğu ise merak ediliyor. Peki, sıcak hava kalp krizi riskini arttırır mı?

National Türk öneriyor: Kalp Krizi Riski: Keto ve Benzer Diyetler

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu