Kalp ve DamarBilim DünyasıGelecekKanser HastalıklarıTansiyon Hastalıkları

Domates suyu ile tifonun önüne geçilebilir!

Yapılan bir çalışma domates suyunun, tifo hastalığına sebebiyet veren Salmonella typhi bakterisi dahil birçok bakteriyi öldürebileceği ortaya kondu.

Genellikle gelişmekte olan ülkelerde görülen tifo hastalığı, önemli bir sağlık sorunudur. Yapılan son bilimsel çalışma, bu hastalığın tedavisi konusunda umut verdi.

Tifo nedir?

Tifo, Salmonella typhimurium (S. typhi) bakterisinin yol açtığı bir enfeksiyon türüdür. Bu bakteri, insanların bağırsaklarında ve kan dolaşımında yaşar. Enfekte bir kişinin dışkısına maruz kalarak bireyler arasında yayılır.

Tifo nereden bulaşır?

Tifo genellikle kirli yiyecek veya su tüketimi yoluyla veya enfekte olmuş bir kişiyle doğrudan temasla bulaşır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, tifo vakalarının çoğu kirli içme suyu ve yetersiz sanitasyon koşulları nedeniyle meydana gelir. Gelişmiş ülkelerde yaşayan insanlar genellikle seyahat sırasında enfekte olurlar ve daha sonra hastalığı başkalarına fekal-oral yolla bulaştırabilirler. Bu, bakterilerin dışkıdan yayıldığı ve bazen enfekte kişilerin idrarından çevreye bulaştığı anlamına gelir. Tifo hastaları, tuvalet sonrası ellerini yeterince yıkamazlarsa ve sonra yiyeceklerle temas ederlerse, bu yiyecekleri yiyen kişilere enfeksiyon bulaştırabilirler. Ayrıca bakterilerle kirlenmiş içme suyu veya diğer gıdalar aracılığıyla da enfeksiyon yayılabilir.

Tifo belirtileri nelerdir?

 • 39 ila 40°C’e kadar çıkabilen yüksek ateş
 • Halsizlik
 • Mide ağrısı
 • Öksürük
 • İştahsızlık
 • Döküntü
 • Kas ağrıları
 • Kızarıklık
 • İshal
 • Mide bulantısı
 • Şişkinlik
 • Karın ağrısı
 • Kabızlık
 • Baş ağrısı

Domates suyu tifo ile mücadelede işe yarar mı?

Techexplorist sitesinin haberine göre, Cornell Üniversitesinden araştırmacılar, domates suyunun, dünya çapında yılda 21 milyon vakaya ve 200 bin ölüme yol açan tifoya neden olan Salmonella typhi bakterisi de dahil olmak üzere sindirim sistemi ve idrar yolu sağlığına zarar verebilecek bakterileri öldürebileceğini tespit etti.

Çalışmanın başaraştırmacısı ve Cornell Üniversitesi Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Ana Bilim Dalı Profesörü Jeongmin Song, “Araştırmamız domates ve domates suyunun Salmonella gibi enterik bakterileri öldürdüğünü ortaya çıkardı.” ifadesini kullandı.

Çalışmanın makalesinde, domatesin içeriğinde bulunan ve bakteri zarını bozan küçük proteinler oldukları bilinen iki antimikrobiyal peptidin, sindirim ve idrar yoluna zarar veren bakterilerin koruyucu zarlarını bozarak hastalığa neden olan patojenleri ortadan kaldırdığı bulgusu yer aldı.

Araştırmacılar ek olarak domates suyunun sindirim ve idrar yolu sağlığını etkileyebilecek diğer bakterilere karşı etkisini de değerlendirdi.

Çalışmada, domates suyunun sindirim ve idrar yolu sağlığına zarar veren Salmonella typhi’nin varyantlarını ve diğer bakterileri de etkili şekilde ortadan kaldırdığı tespit edildi.

Araştırmacılar, çalışmanın sonuçlarının özellikle çocuklar ve gençler tarafından öğrenilmesinin, toplumda domates başta olmak üzere meyve ve sebze tüketimini artırmasını umut ediyor.

Araştırmanın detayları Amerikan Mikrobiyoloji Topluluğunun yayına hazırladığı Microbiology Spectrum gazetesinde yer alıyor.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu