Spor

Tai Chi tansiyon tedavisinde aerobikten daha etkili!

Tai chi kan basıncını düşürmede aerobik egzersizden daha etkili olabilir

Egzersiz sağlıklı bir yaşam tarzının kritik bir bileşenidir. Yüksek tansiyonun yönetilmesine ve önlenmesine yardımcı olabilir. Yeni bir araştırmaya göre Tai Chi tansiyon konusunda epey etkili.

JAMA Network Open Trusted Source’da yayınlanan yeni bir çalışma, tai chi ve aerobik egzersizin, ön hipertansiyonu olan katılımcılar arasında kan basıncını düşürme üzerindeki etkilerini karşılaştırdı.

Haftada dört kez birer saatlik tai chi veya aerobik egzersiz seanslarından on iki ay sonra, tai chi grubu kan basıncı ölçümlerinde daha belirgin bir düşüş yaşadı.

Sonuçlar, tai chi’nin kardiyovasküler sağlığı iyileştirmedeki potansiyel faydalarına işaret ediyor.

Tansiyon: Hangi sayılar yüksek kabul edilir?

Kan basıncı, kardiyovasküler sağlığın iyi bir göstergesidir. Çok yükseldiğinde felç ve kalp hastalığı riskini artırabilir.

Tıp uzmanları, bir kişinin kan basıncının ne kadar yüksek olduğunu ve bunu sağlıklı bir aralıkta tutmak için hangi müdahalelerin en yararlı olabileceğini izlemek için kan basıncı ölçümlerini birkaç kategoriye ayırır.

Tai Chi Parkinson Hastalarına Çare Olabilir mi?

Tipik olarak normal bir kan basıncı ölçümü sistolik 120 mmHg’den az ve diyastolik 80 mmHg’den azdır. Yüksek bir okuma sistolik 120-129 mmHg arasındadır ve diyastolik 80 mmHg’den azdır. Yüksek tansiyon birinci aşama sistolik 130-139 mmHg veya diyastolik 80-89 mmHg arasındadır. Daha sonra, yüksek tansiyon 2. aşama sistolik 140 mmHg veya daha yüksek veya diyastolik 90 mmHg veya daha yüksek olur.

Artık eskisi kadar tipik olmayan bir terim, normalden yüksek olan ancak yüksek tansiyonun ikinci aşaması olarak kabul edilecek kadar yüksek olmayan kan basıncıyla ilgili olan prehipertansiyondur.

Kardiyolog Dr. Rigved Tadwalkar:

“Prehipertansiyon, sistolik kan basıncının 120 ile 139 mmHg arasında veya diyastolik kan basıncının 80 ile 89 mmHg arasında olması olarak tanımlanır. Prehipertansiyonun hipertansiyon (sürekli yüksek tansiyon) ile aynı şey olmadığını unutmamak önemlidir. Bununla birlikte, ön hipertansiyonu olan kişilerde hipertansiyonun yanı sıra kalp hastalığı, felç ve diğer kardiyovasküler problemlerin gelişme riski de yüksektir.”

Tansiyonu normal seviyelerin üzerinde olan kişiler, yönetime yönelik birkaç adım atabilir. Ana müdahalelerden biri düzenli egzersizdir. Yürüyüş ve bisiklete binme gibi çeşitli egzersiz seçenekleri mevcuttur.

Tai chi ilginç bir çalışma alanı olmaya devam eden bir egzersiz şeklidir. Nazik hareketler ve denge içerir. Düşmeyi önleme ve ağrı kontrolü gibi sağlığın çeşitli alanlarında yardımcı olabilir.

Mevcut çalışmanın araştırmacıları, tai chi’nin kan basıncını düşürmeye yardımcı olup olmadığını ve bunun diğer egzersizlerle karşılaştırıldığında nasıl olduğunu görmek istedi.

Tai chi ve aerobik egzersiz: Hangisi daha iyi?

Bu çalışma 342 yetişkinin katıldığı randomize bir klinik çalışmaydı. Tüm katılımcılarda araştırmacıların “120 ila 139 mm Hg sistolik kan basıncı (SKB) ve/veya 80 ila 89 mm Hg diyastolik kan basıncı (DBP)” olarak tanımladığı prehipertansiyon vardı.

Araştırmacılar diyabet, koroner kalp hastalığı veya kronik böbrek hastalığı gibi belirli rahatsızlıkları olan katılımcıları hariç tuttu. Katılımcıların ortalama yaşı 50 civarındaydı.

Araştırmacılar katılımcıları iki müdahale grubuna ayırdı. Bir grup tai chi yaptı, diğeri ise aerobik egzersizine katıldı.

Her grup, bir yıl boyunca haftada dört adet birer saatlik denetimli oturuma katılarak etkinliklerine katıldı.

Tai chi grubu 24 formlu Yang tarzı tai chi yaptı ve aerobik egzersiz grubu koşu, bisiklete binme ve tempolu yürüyüş gibi aktiviteler yaptı.

Araştırmacıların ölçtüğü birincil sonuç, on iki ay sonra sistolik kan basıncıydı. Ayrıca altı ay sonra sistolik kan basıncındaki değişiklikler ve diyastolik kan basıncı okumalarındaki ortalama değişiklikler gibi birkaç ikincil sonuca da baktılar.

Genel olarak, tai chi’ye katılan grup kan basıncı ölçümlerinde en fazla iyileşmeyi gördü. Bir yıl sonra tai chi grubunda sistolik kan basıncında ortalama 7,01 mmHg’lik bir düşüş görüldü. Buna karşılık aerobik grupta sistolik kan basıncında ortalama 4,61 mmHg’lik bir düşüş görüldü.

Ek olarak, tai chi grubundaki daha fazla katılımcının kan basıncı ölçümleri on iki ay sonra normal aralıkta gerçekleşti.

Araştırmacılar ayrıca 24 saatlik ayaktan sistolik kan basıncı ölçümlerinin tai chi grubunda aerobik gruba göre daha fazla düştüğünü buldu.

Sonuçlar, tai chi’nin kardiyovasküler sağlık için yararlı bir müdahale olduğuna dair kanıtlara katkıda bulunuyor.

Çalışmaya dahil olmayan Dr. Cheng-Han Chen araştırma hakkında şunları söyledi:

“Bu çalışmada düzenli tai chi’nin, prehipertansiyonu olan hastalarda kan basıncını aerobik egzersize göre daha iyi iyileştirdiği bulundu. Bu yararlı bir bulgu çünkü bize yüksek kan basıncını tedavi edebilmemiz için başka bir yol sunuyor.

Tai chi’nin klinik hipertansiyona ilerlemeyi önleyip önleyemeyeceğini değerlendirmek için daha uzun vadeli çalışmalar düşünülmelidir. Kan basıncı yüksek olan hastalarda tai chi, kan basıncını potansiyel olarak iyileştirebilecek düşük etkili bir egzersiz şekli sağlayabilir.

Aynı zamanda denge ve esnekliğe yardımcı olma gibi ek bir faydaya da sahiptir. Ancak klinik fayda ve kabul, teknikte uygun eğitimin bulunmasına bağlı olacaktır.”

Peki tai chi tansiyonu nasıl düşürür?

Bu araştırmanın belirli sınırlılıkları bulunmaktadır. Birincisi, çalışma tek bir ülkede yürütüldü ve gelecekteki araştırmalar katılımcılar arasında daha fazla çeşitlilik içerebilir.

Araştırmacılar alt gruplar arasındaki müdahale etkilerine bakamadılar.

Araştırmacılar ayrıca ikincil sonuçların sonuçlarının keşfedici olduğunu da kabul ediyorlar. Gelecekteki araştırmalar bu bulguları doğrulamak için çalışabilir.

Katılımcıların toplam %17,3’ü katılımlarını bıraktı ve analiz edilecek yalnızca belirli sayıda katılımcı kaldı.

Dr. Tadwalkar, çalışmanın sonuçlarını yorumlarken şu uyarılarda bulundu:

“Bunun oldukça küçük bir çalışma olduğunu ve bu bulguları doğrulamak ve Tai Chi’nin kardiyovasküler sağlık üzerindeki uzun vadeli etkilerini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu hatırlamak önemli.

Ek olarak çalışma, Tai Chi’nin tansiyonu düşürücü etkilerini hangi mekanizmalarla uygulayabileceğini keşfetmedi. Bu mekanizmaları anlamak, gelecekteki araştırmalar ve klinik uygulamalar için değerli bilgiler sağlayabilir.”

Bununla birlikte, çalışmanın yazarlarının belirttiği gibi, bir müdahale olarak tai chi hala faydalı olabilir, çünkü bu, birçok yaş grubunun topluluk ortamlarında yapabileceği bir şeydir.

Tai chi’yi denemekle ilgilenen kişiler profesyonellerden uygun rehberlik alabilirler.

Tai Chi sporu Parkinson semptomlarını yavaşlatıyor

Damar tıkanıklığı nasıl temizlenir? Nattokinaz’ı deneyin

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu