Spor

Uzmanlara göre yağmurda yürümenin faydaları

Yağmurda yürümek, sunduğu iyileştirilmiş hava kalitesi nedeniyle sağlığınız için büyük ölçüde faydalıdır.

Dışarıda yağmur yağdığında, içeride kalıp güzel bir kitap veya film eşliğinde kanepede dinlenmek cazip gelebilir. Bununla birlikte, dışarı çıkıp hareket etme dürtüsü hissediyorsanız, sağlığınız için iyi bir şey yapacaksınız demektir.

Sağlık uzmanlarına göre yağmurda yürümenin pek çok beklenmedik faydası var.

Yağmurda Yürümek sağlığınız için neden iyidir?

Orange County, California’daki Providence St. Joseph Hastanesi aile hekimliği doktoru Neal Patel, yağmurda yürümenin temel faydalarından birinin havanın daha temiz ve nefes almak için daha taze hale gelmesi olduğunu söylüyor.

Yağmur, özellikle aşırı nüfuslu ve kirli birçok büyük şehirde havadaki kirleticileri ve alerjenleri temizleyebilir.

Prof. Misbah Keen ise yağmur yağdığında atmosfere düşen su damlacıklarının toz parçacıkları ve kirleticiler gibi havadaki asılı parçacıkları emdiğini söyledi.

Bu durum meydana geldiğinde atmosferdeki toz parçacıkları yağmur damlalarıyla birlikte yere çökerek yağış sonrası havanın daha temiz hale gelmesini sağlar.

Keen, “Askıda kalan tüm parçacıklar yağmurda çözünüyor ve aşağı inerek havanın daha temiz olmasını sağlıyor” dedi.

Yağmurdan sonra geride kalan havada daha az alerjen, toz ve diğer parçacıklar bulunur ve bu da solunum sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Egzersiz Sırasında Aşırı Isınmak Daha Zordur

Keen, daha sıcak ortamlarda, yağmurlu havanın vücut sıcaklığının daha etkili bir şekilde düzenlenmesine yardımcı olarak egzersiz sırasında aşırı ısınmayı önleyebileceğini söyledi.

Normalde egzersiz yaptığınızda vücudunuz ısı üretir ve sıcaklığınızın yükselmesine neden olur. Terlemek ise sizi serinletir.

Ancak yağmur yağdığında, daha düşük sıcaklıklar ve yağmur damlaları doğal soğutucu görevi görerek vücudunuzdaki ısının dağılmasına yardımcı oluyor.

Keen “Yağmur, çoğunlukla soğuduğu için aşırı ısınmayı önler. Ayrıca yağmur yağdığında hava çoğunlukla kapalı oluyor, bu da güneşi önlüyor” diyor.

Daha Fazla Kalori Yakabilirsiniz

Dr. Eric Ascher ise sert hava koşullarında yürümenin daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olma şansının bulunduğunu söyledi.

Bunun nedeni, insanların ıslanmamak için bir motivasyon kaynağı olarak yağmurda daha hızlı yürüme eğiliminde olmalarıdır, böylece vücut doğal olarak biraz daha fazla çalışır ve daha fazla kalori yakar

Ayrıca Keen, yağmurla ilişkili daha düşük sıcaklıkların vücudunuzun çekirdek sıcaklığını korumak için daha fazla çalışmasını gerektirdiğini ve bunun da sizi sıcak tutmak için daha yüksek enerji ve kalori harcamasına yol açabileceğini ekledi.

Keen, “Dışarısı serin olduğunda, vücudunuz aslında vücudunuzu daha sıcak tutmak için daha çok çalışıyor. Vücut, yağmur yağmadığı zamana göre birkaç kalori daha fazla yakar” ifadelerini kullandı.

Ruh Halinizi Yükseltmeye Yardımcı Olur

Ascher, yağmurun sesi ve kokusunun zihin üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olabileceğini, bunun da ruh halini artırabileceğini, rahatlamayı teşvik edebileceğini ve stres seviyelerini azaltabileceğini söyledi.

Yağmur kokusunun anıları veya duyguları tetiklemesiyle ortaya çıkan duruma petrichor etkisi adı veriliyor. Bunun sakinleştirici bir etkisi veya ruh halini iyileştirici özellikleri vardır.

Yağmurda Yürümekten Ne Zaman Kaçınılmalıdır?

Güvenliğinize ve sağlığınıza öncelik vermek için yağmurda yürümekten kaçınmanız gereken bazı durumlar vardır.

Patel, örneğin düşme riskiniz varsa, daha önce düşme geçmişiniz varsa veya denge sorunu yaşıyorsanız, yağmur yağarken dışarıda yürümemenin en iyisi olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Yardımsız veya düz olmayan veya kaygan yüzeylerde yürürken kendinizi güvende hissetmiyorsanız yürümekten kaçının. Bunun nedeni düşme veya önlenebilir büyük bir yaralanmaya maruz kalma riskidir.

Görme veya hareket kabiliyeti kısıtlı kişiler, yağmura veya soğuğa maruz kalma nedeniyle sağlık durumları kötüleşebilecek olanlar ve yaraları olan kişiler de yağmurda egzersiz yapmamalı.

Fırtına, kasırga, yıldırım, kuvvetli rüzgar ve ani su baskını gibi şiddetli hava koşullarında elbette kapalı mekanlarda kalmanız gerekir.”

Yağmurda Yürümek Hasta Eder mi?

Ascher’e göre aslında sadece yağmurda yürümekten hastalanamazsınız. Ancak uzun süre ıslak veya soğuk kıyafetlerle kalırsanız ve vücut sıcaklığınız bağışıklık sisteminizi etkileyecek kadar düşerse hastalanma riskiniz artabilir.

Yağmurlu Bir Yürüyüş Nasıl Rahat ve Güvenli Hale Getirilir?

Keen, yağmurda yürümeye karar verirseniz kayma, düşme veya su toplamaya karşı önlem almanın önemli olduğunu söyledi. Yağmur yürüyüşüne uygun şekilde hazırlanmak için uzmanlar şunları öneriyor:

İyi tutuş sağlayan ayakkabılar giyin. Mümkünse Gore-Tex gibi su geçirmez ayakkabılar giyin.

Yağmurluk giyin. Yağmurluklar şiddetli yağmurda bile kuru kalmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca vücut sıcaklığının korunmasına yardımcı olmak için rüzgara karşı yalıtım da sağlayabilirler.

Sıcak aylarda ise aşırı ısınmayı önlemek için biraz nefes alabilen bir yağmurluk giyin.

Yağmurda yürüyüş sırasında yansıtıcı giysiler giymek, özellikle düşük görüş ve düşük ışık koşullarında görünür ve güvende kalmanıza yardımcı olabilir.

Su geçirmez kıyafetleriniz, ceketleriniz, ayakkabılarınız veya sırt çantanız yoksa bu eşyalara uygulanabilecek su geçirmez sprey kullanabilirsiniz.

Her ihtimale karşı yanınızda yedek çorap bulundurun. Islak çoraplar, neme uzun süre maruz kalması nedeniyle rahatsızlığa ve kabarcıklara neden olabilir.

Çok fazla ağaçla kaplı veya elektrik hatlarının olduğu alanlarda yürümekten kaçının. Şiddetli yağmur ve rüzgar dönemlerinde ağaç dalları ve yapraklarının düşme olasılığı daha yüksektir.

Günde yarım saat yürüyüş ile vücudunuzda neler olur?
Soğuk havada yürüyüş rehberi

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.
Başa dön tuşu