Vitaminler ve TakviyelerSağlık HaberleriSağlık SektörüVeganlıkYiyecekler ve İçecekler

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

B12 vitamini eksikliği yavaş yavaş gelişir ve genellikle uzun süre fark edilmez. Bu nedenle işaretlerini bilmek önemlidir. İşte B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

B12 vitamini eksikliği vücut üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Peki bunu nasıl anlarız. B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri içeriğimize göz atın.

B12 vitamini bir grup bileşiktir. Bunlara kobalaminler de denir ve hepsi aynı etkiye sahiptir.

Kanın ve yeni genetik materyalin oluşumunda önemli rol oynarlar ve bu nedenle insan vücudu için hayati öneme sahiptirler.

Alman Beslenme Derneği’ne (DGE) göre, bazı yağ asitlerinin parçalanması ve hücre bölünmesi üzerinde de olumlu etkileri vardır.

B12 vitamini eksikliği varsa bu durum sağlığınıza zararlı olabilir. Genellikle yavaş yavaş gelişir ve uzun süre fark edilmeden gider.

Ancak B12 vitamini eksikliği belirtileri bu durumu önceden fark etmenizi sağlayabilir.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri: 9 Belirti

B12 vitamini esas olarak karaciğerde depolanır. Organ, rezervleri üç ila dört yıl boyunca orada depolayabilir, böylece B12 vitamini eksikliği ancak yavaş yavaş ortaya çıkar.

Etkilenenler bu nedenle başlangıçta uzun süre semptomsuz yaşayabilirler.

Tehlikeli olan şey, bir eksikliğin genellikle yalnızca sinirler zaten hasar gördüğünde fark edilmesidir.

Bu, durumu gösterebilecek tipik semptomlara dikkat etmenin daha da önemli olmasını sağlar. Bu nedenle aşağıdaki dokuz şikayet olası işaretler olabilir:

  • Baş ağrısı
  • Konsantrasyon eksikliği
  • Hafıza kaybı
  • Kalıcı yorgunluk
  • Yanan dil
  • Ruh hali
  • Solukluk
  • Baş dönmesi
  • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon

B12 Vitamini eksikliği: Sebebi beslenmede olabilir

Vitaminler vücudun kendisi tarafından üretilemeyen ancak besinlerle düzenli olarak tüketilmesi gereken temel maddelerdir.

Bu nedenle B12 vitamini eksikliği emilimin azalmasına bağlanabilir.

Süt, yumurta, et, somon ve deniz ürünleri B12 vitamininin ana kaynakları olarak kabul edilir ve bu nedenle eksikliği önlemek için diyete düzenli olarak dahil edilmelidir.

B12 Vitamini Nedir?

B12 vitamini suda çözünebilen, DNA sentezinde, yağ asitleri ve amino asitlerin vücut içinde kullanımında oynadığı rol sayesinde vücut içerisindeki hemen her hücrenin ihtiyaç duyduğu bir B vitamini türüdür.

Kobalamin de denilen B12 vitamini en büyük ve yapısal olarak en karmaşık vitamindir.

Vücut tarafından ya hiç üretilmeyen ya da hastalıkları önlemek için yetersiz miktarda üretilebilen vitaminler, uygun beslenmeyle ve sadece gerekli olduğunda takviyelerle alınabilir.

Vitaminler sadece tıbbi açıdan gerekli olduğu durumlarda vitamin takviyeleriyle vücuda sağlanmalıdır.

B12 Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Beynin ve sinir sisteminin normal işlevini sürdürmesi için önemi büyük olan bu vitamin alyuvarların oluşumunda da önemli bir role sahiptir.

DNA’nın oluşturulmasına ve düzenlenmesine yardımcı olur.

Vücuttaki hemen her hücrenin metabolizması, yağ asitlerinin sentezinde ve enerji üretiminde rol oynayan B12 vitaminine bağlıdır.

B12 vitamini, insan vücudunun folik asidi emmesine yardımcı olarak depolanan enerjinin salınmasını sağlar.

Alyuvar hücrelerinin çoğalması için B12 vitamini gereklidir. B12 vitamini seviyeleri çok düşükse alyuvar hücrelerinin üretimi azalır. Alyuvar hücresi sayısının düşmesi anemiye yol açar.

Araştırmalara göre 14 yaşındaki bireylerin günde 2.4 mikrogram (mcg), hamile kadınların 2.6, emziren kadınların ise 2.8 mikrogram B12 vitamini tüketmeleri tavsiye edilir.

Bu vitaminin aşırı alımı zararlı veya toksik etki göstermez. Fakat yine de vitamin takviyesi almaya başlamadan önce her zaman doktora başvurulmalıdır.

B12 Vitamini Nelerde Var?

B12 Vitamini Nelerde Var?
B12 Vitamini Nelerde Var?

Bu vitamini birçok besin kaynağından elde edebilirsiniz ancak en çok et ürünleri ve hayvansal gıdalarda bulunur.

Mantarlar hayvansal olmayan birkaç B12 vitamini kaynağı arasındadır.

Bitkilerde B12 vitamini bulunmaz. Bu yüzden vegan beslenenlerin dikkat etmesi gereken bir vitamindir.

B12 eksikliğinin neden olduğu bağışıklık sisteminin zayıflaması, unutkanlık gibi hafıza problemleri ve kansızlık gibi durumlar için hayvansal gıda tüketmeyen kişiler takviye ürünlerden faydalanabilmektedir.

B12 Vitamininin en çok bulunduğu besinler et, süt, yumurta ve peynir altı suyudur.

B12 Vitamin Takviyesi

Bazı bireyler normal hayvansal gıda kaynaklarından B12 vitamini emmekte zorluk çeker ve takviye almaları gerekebilir. Takviyeler ağızdan veya burun spreyi ile alınabilir.

Bununla birlikte, ağızdan alınan takviyeler genellikle eksiklik durumunun giderilmesinde yardımcı olmaz. Bu tür vakalarda B12 vitamini doğrudan vücuda enjekte edilebilir. Bazı soya sütü markaları ve kahvaltılık tahıllar B vitamini ile takviye edilir.

Veganlar, diyetlerinde B12’yi doğal olarak sağlayan hayvan ürünleri bulundurmadığı için, B12 eksikliğini önlemek üzere takviye alabilirler. Bu özellikle hamilelik ve emzirme döneminde önemlidir. Ancak B12 takviyesi böbrek hastalığı olan kişiler için önerilmez.

En doğal antidepresan: Yoğurt
Damar Tıkanıklığı Belirtileri: Dr. Mehmet Öz Anlatıyor

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu