Sağlık Haberleri

Dudak seğirmesinin nedenleri: İşte 13 sebep

Dudak seğirmesi, üst veya alt dudağınızın kontrolsüz bir şekilde sallanması veya titremesidir. Peki dudak seğirmesi nedenleri nelerdir?

Dudak seğirmesi genellikle hızlıdır ve titreme gibi hissedilir.

Seğirme, dudak kaslarının istemsiz olarak hareket etmesidir. Çoğunlukla kasla ilgili bir durumdan kaynaklanır, ancak başka nedenleri de olabilir.

Dudak seğirmesi nedenleri ve bu konuda neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Dudağınız Neden Seğiriyor Olabilir?

Dudak seğirmesine neden olabilecek birçok şey vardır. Bazıları nispeten zararsızdır ve kendi başınıza düzeltmeniz kolaydır, ancak tıbbi tedaviye ihtiyaç duyabilecek başka nedenler de vardır.

Dudak seğirmesinin yaygın nedenleri şunlardır:

 • Kafein
 • İlaç tedavisi
 • Madde kullanımı
 • Beslenme eksiklikleri
 • Stres ve zihinsel sağlık koşulları

Dudak seğirmesinin daha az yaygın nedenleri şunlardır:

 • Yüz felci
 • Hemifasiyal spazmlar
 • Travmatik Fasiyal Paralizi
 • Tourette sendromu
 • Lou gehrig hastalığı
 • Parkinson hastalığı
 • DiGeorge sendromu
 • Hipoparatiroidizm
 • Kafein

Sitikolin ne işe yarar? İşte faydaları

Kafein kahve, çay, bazı atıştırmalık yiyecekler ve alkolsüz içeceklerde bulunan bir maddedir. Bir kişi çok fazla kafein tüketirse kafein toksisitesi belirtileri yaşayabilir.

Sinirlilik, kaygı, gerginlik ve titreme, çok fazla kafein almanın yaygın belirtileridir. Kafein toksisitesinden kaynaklanan titremeler dudaklarda olabilir.

Kahve gibi çok fazla kafeinli içecek içmek de su kaybına neden olabilir. Bazen kaslardaki seğirmeler dehidrasyondan kaynaklanabilir.

İlaç tedavisi: Bazı ilaçlar yüzünüzdeki kasların kontrolsüz bir şekilde seğirmesine neden olabilir. Küçük kas liflerinin kasılmadan etkilenmesine fasikülasyon denir.

Enflamasyonu azaltan ilaçlar olan kortikosteroidler fasikülasyonun yaygın nedenleridir. Dudak seğirmesine neden olabilecek diğer ilaçlar şunlardır:

 • Kas hastalıklarını tedavi eden ilaçlar (örn. Neostigmin)
 • Kısa süreli felci tedavi eden ilaçlar (örneğin süksinilkolin)
 • Akıl sağlığı bozukluklarını tedavi eden ilaçlar (örneğin Nortriptilin, lityum)
 • Migren önleme ilaçları (örn. Flunarizine)
 • Bazı antibiyotikler (örn. İzoniazid)

Bir ilaç kullanıyorsanız ve dudak seğirmesinin bir yan etki olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmadan ilacı almayı bırakmayın.

Potasyum Eksikliği: Potasyum vücutta elektrolit görevi gören bir mineraldir. Beynin vücudun diğer alanlarıyla iletişim kurmak için kullandığı sinir sinyalleri için elektrolitlere ihtiyaç vardır.

Eğer kişide yeterli potasyum yoksa bu mesajlaşma sistemi kesintiye uğrayabilir. Bazen bu kas spazmlarına ve seğirmelere yol açar.

Alkol ve İlaç Nöropatisi: Nöropati sinir hasarı anlamına gelen tıbbi kelimedir. Ağır alkol ve uyuşturucu kullanımı vücuttaki sinirlere zarar verebilir.

Sinirler hasar gördüğünde beyin ile vücut arasındaki sinyaller de etkilenir. Zayıf iletişim, dudak da dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerindeki kasların seğirmesine neden olabilir.

Stres ve Duygudurum Bozuklukları: Çok fazla stres altında olmak, yüz ve dudaklar da dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde kas spazmlarına veya seğirmelere neden olan hareket bozukluklarına yol açabilir.

Dudak seğirmesi stres veya duygudurum bozukluklarından kaynaklanıyorsa buna genellikle psikojenik denir.

Dudak Seğirmesi Stresten Kaynaklanabilir mi?

Yüksek düzeyde stres yaşıyorsanız dudak seğirmesi, ara vermeniz veya bazı stres giderici aktiviteler yapmanız gerektiğinin bir işareti olabilir.

Yüz felci: Bell felci olarak da bilinen yüz felci, yüzdeki kasların zayıflamasına veya felç olmasına neden olan bir durumdur.

Dudak seğirmesi yüz felcinin nadir bir komplikasyonudur ve tipik olarak göz kapaklarının sarkması gibi diğer semptomlarla ilişkilidir.

Hemifasiyal Spazmlar: HemifasiyalSpazmlar genellikle yüzün yalnızca bir tarafında meydana gelen kas spazmlarıdır. Spazmlar ağza yakınsa dudak seğirebilir.

Spazmlar, fasiyal sinire baskı yapan bir arterden, fasiyal sinirin hasar görmesinden veya siniri sıkıştıran bir tümörden kaynaklanabilir.

Travmatik Fasiyal Paralizi: Hemifasiyal spazmlara benzer şekilde, dudak seğirmesi fasiyal sinirin yaralanması veya travması sonrasında ortaya çıkabilir.

Beynin tabanında omuriliğe bağlanan beyin sapını etkileyen kafa travması da yüz sinirine zarar vererek dudak seğirmesine neden olabilir.

Yüz Kas Yaralanması: Yüz sinirleri, yüz kaslarının yaralanması nedeniyle hasar görebilir. Hasar görürlerse kaslar ve beyin arasındaki sinyaller çarpıklaşarak seğirmelere yol açabilir.

Tourette Sendromu: Tourette Sendromu, kişinin tekrar tekrar ve kontrolsüz bir şekilde ses çıkarmasına veya hareket etmesine neden olan bir hareket bozukluğudur.

Tourette hareketlerine tikler denir. Tikler istemsiz dudak seğirmesi ve diğer dudak hareketleri olabilir.

Lou gehrig hastalığı: Amyotrofik lateral skleroz (ALS) olarak da bilinen Lou Gehrig hastalığı, hem sinirlerin hem de omuriliğin işlevini etkileyen bir tür beyin hastalığıdır.

Bir kişide ALS geliştiğinde, genellikle dudaklar da dahil olmak üzere yüzün tamamında yüz seğirmesi görülür.

Parkinson hastalığı: Parkinson hastalığı vücudun farklı kısımlarını etkileyen ilerleyici bir beyin hastalığıdır.

Parkinson hastalığının ilk belirtilerinden biri sıklıkla alt dudaklardaki kas titremeleridir.

DiGeorge Sendromu: DiGeorge sendromu, birinin doğuştan sahip olduğu genetik bir durumdur. Bunun nedeni vücuttaki bazı dokuların fetal gelişim sırasında doğru şekilde oluşmamasıdır.

DiGeorge sendromuyla doğan kişilerin bağışıklık sistemlerinde sorunlar vardır.

Bu duruma sahip kişilerde yüz ve ağız özelliklerinin doğru şekilde oluşmaması da yaygındır. Bazen bu, dudaklar da dahil olmak üzere ağız çevresinde seğirmeye neden olur.

Hipoparatiroidizm: Hipoparatiroidizm paratiroid bezlerinin (boyundaki oval şekilli bezler) çok az paratiroid hormonu üretmesi sonucu ortaya çıkan bir hormon bozukluğudur.

Vücudun kalsiyumu serbest bırakmak, emmek ve depolamak için bu hormona ihtiyacı vardır.

Hipoparatiroidizm gelişirse vücudun kalsiyum seviyeleri çok düşer ve fosfor seviyeleri çok yükselir.

Bu dengesizlik, dudak çevresinde olduğu gibi ayak parmaklarında ve parmaklarda da karıncalanma veya uyuşukluğa yol açar.

Ayrıca dudaklar dahil yüzde kas spazmlarına ve seğirmelere neden olabilir.

Dudak Seğirmesi Ciddi midir?

Dudak seğirmesi zararsız olabilir. Ancak daha ciddi bir sağlık sorununun işareti de olabilir. Dudağınız seğiriyorsa ve buna neyin sebep olduğunu bilmiyorsanız, sağlık uzmanınıza danışın.

Dudak Seğirmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Dudak seğirmesinin teşhisinde ilk adım sağlık uzmanınız tarafından yapılacak fizik muayenedir.

Doktorunuz seğirmenin nasıl göründüğünü görmek için ağzınıza bakabilir. Ayrıca yaşadığınız diğer semptomları, sağlık geçmişinizi ve yaşam tarzı alışkanlıklarınızı da soracaklar.

Açık bir neden yoksa, doktorunuz kan tahlili veya bazı tıbbi testler yapmak isteyebilir.

Dudak Seğirmesi Nasıl Durdurulur

Dudak seğirmesinin tedavisi buna neyin sebep olduğuna bağlıdır.

Örneğin, dudak seğirmeniz potasyum eksikliğinden kaynaklanıyorsa, diyetinizde muz, ıspanak veya avokado yoluyla daha fazla potasyum almak, semptomun giderilmesine yardımcı olabilir.

Hemifasiyal spazmınız varsa, Botox enjeksiyonları dudak seğirmesini durdurmaya yardımcı olabilir.

Dudak seğirmesini durdurmak için deneyebileceğiniz bazı evde tedavi yöntemleri arasında kafein veya alkol alımını sınırlamak ve etkilenen bölgeye baskı uygulamak yer alır.

Bununla birlikte, dudak seğirmesinden endişeleniyorsanız veya onu ortadan kaldıramıyorsanız, doktorunuzla görüşün.

Dudak Seğirmesi Ne Zaman Acil Bir Durumdur?

Aniden ortaya çıkan veya “kırmızı bayrak” semptomlarıyla (zayıflık, baş dönmesi veya vücudun bir tarafında uyuşma gibi) birlikte gelen dudak seğirmesi, daha ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir.

Dudak seğirmesi ile birlikte bu belirtilere sahipseniz derhal tıbbi yardım almalısınız.

Bir Sağlık Uzmanına Ne Zaman Başvurulmalı?

Dudak seğirmesinin kendi başına çözebileceğiniz basit bir nedeni olabilir.

Ancak dudak seğirmesi başladıktan sonra veya başladıktan sonra başlayan başka semptomlarınız varsa sağlık uzmanınıza söylemelisiniz.

Ayrıca, adımlar attıysanız (potasyum alımınızı artırmak, kafein ve alkol tüketimini azaltmak gibi) ve herhangi bir iyileşme görmediyseniz yine bir sağlık kuruluşuna danışmalısınız.

Dudak seğirmesi geçmiyorsa, sürekli olarak tekrarlanıyorsa veya stresinize neden oluyorsa ya da günlük yaşamınızı etkiliyorsa, ek semptomlarınız olmasa bile doktorunuzu bilgilendirin.

Dudak seğirmesi neden olur, nasıl geçer?
Sitikolinin faydaları

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu