Bilim DünyasıBeslenme ve DiyetGelecekYaşam Tarzı

Merdiven çıkmak uzun yaşamaya yardımcı olabilir mi?

İngiltere'de yapılan bir çalışmada uzun yaşama ve merdiven çıkma arasındaki ilişkiyi incelendi.

Herkes sağlıklı ve uzun bir ömür yaşamak ister. İngiltere’de yapılan bir çalışmaya göre uzun yaşamak için yürüyen merdiven ve asansörden kaçımanın önemi ortaya çıktı. Araştırmacılar, düzenli olarak merdivenleri kullanan kişilerin, merdivenleri atlayan kişilere kıyasla kalp hastalığından ve herhangi bir nedenden ölme riskinin daha düşük olduğunu buldu.

merdiven cikma

Norwich Üniversitesi Hastane Vakfı Vakfı ve Doğu Üniversitesi’nden çalışma yazarı MBBS’den Sophie Paddock, “Merdivenleri veya asansörü (asansör) kullanma seçeneğiniz varsa, merdivenleri tercih edin, çünkü bu kalbinize iyi gelecektir” dedi.

Dr. Paddock, “Kısa süreli fiziksel aktivite patlamalarının bile sağlık üzerinde faydalı etkileri vardır ve kısa süreli merdiven çıkma, günlük rutinlere entegre edilebilecek ulaşılabilir bir hedef olmalıdır” dedi.

Merdiven çıkmak ölüm riskini yaklaşık yüzde 40 azalttı

Merdiven çıkmak kadar basit bir şeyin kalp hastalığı ve erken ölüm riskini azaltıp azaltamayacağını öğrenmek için araştırmacılar mevcut en iyi kanıtları topladı ve yaklaşık yarım milyon katılımcıyla dokuz çalışmanın meta-analizini gerçekleştirdi.

Hem sağlıklı katılımcılar hem de daha önce kalp krizi veya periferik arter hastalığı öyküsü olan kişiler dahil edildi ve yaşları 35 ila 84 arasında değişiyordu.

merdiven

Merdiven çıkmamaya kıyasla merdiven çıkmanın herhangi bir nedenden ölme riski yüzde 24, kalp hastalığından ölme riski ise yüzde 39 daha düşüktü. Merdiven çıkmak aynı zamanda kalp krizi, kalp yetmezliği ve felç dahil olmak üzere kalp hastalığı riskinin azalmasıyla da bağlantılıydı.

Paddock, bu bulguların merdiven çıkmayı günlük hayatınıza dahil etmenin koruyucu faydalar sağlayabileceğini gösterdiğini söyledi.

Bu faydalardan bazıları, merdiven çıkan kişilerin düzenli egzersiz yapmak veya sağlıklı beslenmek gibi başka sağlıklı alışkanlıklara sahip olmasından kaynaklanıyor olabilir mi? Belki, diyor Paddock. “Sistematik incelememiz diyet ve diğer egzersiz gibi diğer faktörleri kontrol etmese de, analize dahil edilen birçok orijinal makale bunu kontrol ediyordu. Bu, gelecekteki çalışmalarda önemli bir faktör olacaktır, özellikle de merdiven çıkmanın optimum miktarını ve yoğunluğunu objektif olarak ölçeceksek, ki bunu yapmanın önemli olduğunu düşünüyorum” diyor.

Sağlık için günde kaç basamak çıkmak gerekir?

Paddock, “Çalışmamız, ne kadar çok merdiven çıkılırsa faydaların o kadar artacağını öne sürdü, ancak bunun doğrulanması gerekiyor. Bu nedenle işte, evde veya başka bir yerde merdivenleri kullanın” dedi.

Yazarlar, bu bulguların, kısa aralıklarla yüksek yoğunluklu merdiven çıkmanın, kalp-solunum kondisyonunu ve kan kolesterol düzeylerini iyileştirmek için zamandan tasarruf sağlayan ve kolay erişilebilir bir yol olabileceğini gösterdiği sonucuna vardı. Ve daha yapılandırılmış egzersiz aktivitelerinden farklı olarak, özel bir ekipman veya spor salonu ücreti gerekmediğini yazdılar.

 

Yüksek tansiyon genel sağlığınız için önemli bir tehdit oluşturarak çeşitli sağlık sorunlarına ve kardiyovasküler hastalıklara yol açabilir. Yürüyüş tansiyonu kontrol etmenin en etkin yollarından biridir.

National Türk öneriyor: D vitamini eksikliği belirtileri neler?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu