Uncategorized

Bamya suyu kilo verme konusunda faydalı mı?

Bamya sağlık açısından son derece faydalı olsa da ek çok kişi bu şifalı besini tüketmeyi sevmiyor. Son zamanlarda bamya suyu ise sosyal medyada popüler hale geldi. Peki, bamya suyu kilo verdiriyor mu?

Bamya içinde bulunan vitamin ve minaraller sayesinde tam bir şifa deposudur. Ancak pek çok kişi bamyayı yemek olarak tüketmeyi tercih etmiyor. Son zamanlarda sosyal medya videolarında bamba sık sık kullanılmaya başladı. Bamyalar önce ortadan ikiye bölünüyor ardından da suya atılıyor. Suda bekletilen bamyalar süzülüyor. Geride kalan su ise kilo vermek için içiliyor. Peki, bamya suyu gerçekten faydalı mı?

Bamya suyu nedir?

Bamya suyu, bamya kabuklarının (bitkinin yenilebilir kısmı) birkaç saat veya gece boyunca suya batırılmasıyla yapılabilecek ev yapımı bir karışımdır. Ortaya çıkan içeceğin dokusu, bamya dahil birçok bitkide bulunan jelatinimsi bir madde olan müsilajından dolayı sıklıkla sümüksü olarak tanımlanır.

Bamya birçok faydalı antioksidan, vitamin, mineral ve diğer besinleri içerir. Aynı zamanda sindirimin iyileştirilmesi de dahil olmak üzere birçok faydası olan lif açısından da zengindir.

‘Sarımsak’ deyip geçmeyin! İşte sarımsağın birbirinden önemli 14 faydası

Bamya suyu kilo verme konusunda faydalı mı?

Bamya sağlık açısından faydalı, düşük kalorili bir besindir. Ancak bamya suyunun kilo vermeye faydalı olup olmadığına ilişkin yeterli bilimsel çalışma bulunmuyor. Tadından hoşlanıyorsanız ve diyetinize biraz lezzet katmanın düşük kalorili bir yolunu arıyorsanız, bamya suyu sağlıklı bir içecek olarak düşünülebilir.

Bamyanın içerdiği bazı vitaminler ve antioksidanlar var ancak tüm besin maddelerini tek başına suyla çıkaramayacaksınız ve liflerin neredeyse hiçbirini alamayacaksınız. Bu sebeple bamyayı yemek olarak tüketmek size daha çok fayda sağlayacaktır. Bamya suyunun bel çevresini incelttiğine dair doğrudan bir kanıt yok. Ancak uzmanlar bamyanın yüksek lif içeriği nedeniyle tokluk ve tatmin hissini teşvik ederek ve potansiyel olarak kalori alımını azaltarak kilo kaybını destekleyebileceğini öne sürüyor.

Bir çalışmada, bamya tozu ve inülin içeren bir takviye olan IQP-AE-103, fazla kilolu bireylerde yan etkilere neden olmadan kilo kaybına yardımcı olma konusunda umut verici sonuçlar gösterdi; bu da bunun sağlıklı bir diyetle birleştirildiğinde güvenli ve etkili bir seçenek olabileceğini öne sürüyor.

Tabii ki, bamyanın tek başına doğal haliyle benzer etkilere sahip olup olmayacağını belirlemek için daha titiz araştırmalara ihtiyaç vardır ve bamya suyunun gerçekte ne kadar lif içeriğine sahip olduğu bilinmemektedir, dolayısıyla bu sonuçların içeceğe yansıması pek olası değildir. Yine de içme suyunun, özellikle soda ve diğer şekerle tatlandırılmış içecekler gibi yüksek kalorili içeceklerle değiştirildiğinde kilo verme etkileri olduğu biliniyor. ani bu şekilde bamya suyunun kilo kaybına dolaylı bir etkisi olabilir.

bamya suyu faydalari

Bamya suyu kan şekerini düzenleyebilir

Sınırlı araştırmaların, bamyanın muhtemelen lif içeriği ve şeker emilimini yavaşlatan ve insülin duyarlılığını artıran bileşikler nedeniyle kan şekerinin yönetilmesine yardımcı olabileceğini öne sürülüyor. Tip 2 diyabetli 120 kişiyi kapsayan bir çalışmada, bamya kapsülü alanların kan şekeri düzeyleri plasebo alanlara göre daha düşüktü; bu da bamyanın kan şekerini yönetmede faydalı olabileceğini gösteriyor.

Bu çalışmada kullanılan bamya formu konsantre edilmiştir ve bamya yemenin veya bamya suyu içmenin etkilerinin benzer olup olmayacağını belirlemek için ek araştırmalara ihtiyaç vardır.

Bamya sindirime yardımcı olur

Bamya, kabızlığı önlediği ve düzenli bağırsak hareketlerini desteklediği bilinen lif açısından zengindir.Bamyanın diğer potansiyel faydaları gibi bamya suyunun da benzer faydalar sağlayıp sağlamadığını görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bamyanın halihazırda sindirim sorunları olan kişilerde mide rahatsızlığına neden olabileceğini unutmamak önemlidir.Bamyadaki karbonhidratlar ve lifler, özellikle irritabl bağırsak sendromu gibi rahatsızlıkları olan kişilerde sindirim rahatsızlığına neden olabilir. Bu nedenle sindirim sorunları geçmişiniz varsa dikkatli olun.

Sıvı alımına yardımcı olur

bamya

Bamya suyunun belki de en büyük faydası sıvı alımınızı arttıracağıdır. Bamya suyu hidrasyon açısından faydalıdır çünkü çoğunlukla sudan oluşur. Ayrıca vücuttaki sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olan potasyum ve magnezyum gibi elektrolitleri de sağlar.

Bamyanın cilde faydaları nelerdir?

Bamya cildi beslemeye ve korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Bamya suyunda bu mikro besinlerden ne kadarının bulunduğu bilinmediğinden içeceğin cilde faydaları da bilinmemektedir. Bamyadaki antioksidanlar cilde fayda sağlayabilir, ancak bamya suyunun cilt sağlığı için sihirli bir iksir olduğuna dair güçlü bir kanıt yok.

Bamya su trendi kimler için faydalı kimler için zararlı?

Bamya, çoğu yetişkinin tüketimi güvenli olan, besleyici, bitki bazlı bir besindir. Sağlıklı bireyler için bamya suyu içmenin herhangi bir sağlık riski yoktur, ancak uzmanlar internette karşılaşabileceğiniz sağlık vaatlerine fazla kapılmamanız konusunda uyarıyor.

Yine de bazı kişilerin bamya ve bamya suyunu tüketirken dikkatli olması gerekebilir. Bamyanın böbrek taşı oluşumuna katkıda bulunabilecek oksalatlar açısından yüksek olması nedeniyle böbrek taşı öyküsü olanlar dikkatli olmalıdır. Ayrıca bamyadaki karbonhidratlar ve lifler, özellikle irritabl bağırsak sendromu gibi rahatsızlıkları olan kişilerde sindirim rahatsızlığına neden olabilir.

Rengi ve tadıyla dikkat çeken Zerdeçal, tam bir şifa kaynağıdır. Doğru tüketildiğinde zerdeçal sizi pek çok hastalığa karşı koruyacaktır. İşte, zerdeçalın faydaları…

National Türk öneriyor: D vitamini eksikliği belirtileri neler?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu