Kadın SağlıkSağlık Haberleri

Gebelikte kabızlık yaşamanın sebepleri nelerdir?

Hamilelik döneminde bazı kadınlar sık sık kabızlık sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Peki, hamilelikte kabızlık yaşamanın sebebi nedir?

Hamilelik her kadın için özel bir dönemdir. Bu özel süreç kimi kadın için son derece rahatken kimi için işler sanılanın aksine zordur. Kadınların birçoğu ilk aylarda bir kısmı ise son aylarda bulantı problemi yaşar. Anne adaylarının neredeyse büyük çoğunluğu kabızlıktan dert yanar. Peki, hamilelikte kabızlık normal mi?

Hamilelikte kabızlık yaşamak ne kadar yaygın?

Çok sayıda hamile kadın kabızlıktan muzdariptir. Bazı araştırmalar kadınların %72’sinin hamileliklerinin bir aşamasında bu durumla karşılaşabileceğini öne sürüyor. Hormon değişiklikleri, rahime baskı ve demir tabletleri hamilelikte kabızlığa neden olan faktörlerden bazılarıdır.

Gabelikte kabızlık neden yaşanır?

kabizlik

Hamilelik sırasında kabızlığa çeşitli faktörler neden olabilir. Hormonal değişiklikler, demir tabletleri, yeterli su içmeme, beslenme alışkanlıkları ve zayıf fiziksel aktivite bunlardan bazılarıdır.

Hormonal değişiklikler

Hamilelikte kabızlığın temel nedeni progesteron seviyelerindeki artıştır. Progesteron, hamilelik sırasında rahim iç yüzeyinin korunmasına yardımcı olan bir hormondur. Ancak aynı zamanda bağırsaktaki kasları da gevşeterek yiyeceklerin ve atık ürünlerin bağırsaklarda hareketini geciktirir. Bu gecikme kabızlığa neden olabilir.

Daha önce de belirtildiği gibi, yüksek progesteronun bağırsak kasları üzerindeki rahatlatıcı etkisi, gıda ve atık ürünlerin geçiş sürelerini yavaşlatır. Yavaşlamak dışkıların sertleşmesine ve kurumasına neden olabilir, bu da dışkıların geçmesini zorlaştırabilir.

Demir takviyeleri

Demir takviyeleri, hem annede hem de bebekte anemiyi durdurmaya yardımcı olduğundan doğum öncesi bakım sırasında çok önemlidir. Ancak demir bazen bağırsaktaki geçiş süresini daha da yavaşlatarak kabızlığa yol açabilir. Demir tabletleri alıyorsanız ve kabızlıktan şikayetçiyseniz, bunu doktorunuza iletmeniz önemlidir.

 Dehidrasyon

Yeterli su içmemek hamilelik sırasında kabızlığın daha da kötüleşmesine neden olabilir. Hamile kadınların daha fazla sıvıya ihtiyacı vardır ve yeterli su olmaması dışkıyı sert ve atılması zor hale getirebilir. Sulu kalmak ve sağlıklı bağırsak hareketlerini artırmak için her gün en az sekiz bardak su içilmelidir.

 Beslenme Alışkanlıkları

Lif bakımından düşük veya rafine karbonhidrat bakımından yüksek bir diyet, hamilelik sırasında kabızlığa yol açabilir. Bol miktarda meyve, sebze, tam tahıl ve lif dolu diğer yiyecekleri yemek kabızlığın durdurulmasına yardımcı olabilir. Düzenli ve rahat kalmak için günde en az 25 ila 30 gram lif almayı hedeflemek önemlidir.

Fiziksel Aktivite Eksikliği

Fiziksel aktivite, sağlıklı sindirimi artırmada ve kabızlığı durdurmada önemli bir rol oynar. Hamile kadınlar, sağlık uzmanlarının onayı ile haftanın çoğu günü, yürüyüş veya yüzme gibi en az 20 dakika hafif egzersiz yapmayı hedeflemelidir.

Hamilelikte göz kuruluğu: Bilinmesi gerekenler

Gebelikte kabızlığa karşı neler yapılmalı?

Beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli

Beslenmenizde bazı değişiklikler yapmak, hamilelik sırasında aşağıdaki gibi kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilir.

Meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve fasulye içeren lif açısından zengin bir diyet yemek, dışkılarınızı yumuşatmanıza ve bağırsak hareketlerinizin sıklığını artırmanıza yardımcı olabilir. Günde en az 25 ila 30 gram lif almayı hedeflemeye çalışın.

Bol miktarda su ve diğer sıvıları içmek çok önemlidir. Her gün en az sekiz adet 12 onsluk bardak su içmeye çalışın; ayrıca çorba, çay ve meyve veya sebze suları gibi ekstra sıvılar da yardımcı olabilir.

Kafein ve Rafine Şekerleri Sınırlayın

Kafein ve rafine şekerler dehidrasyona yol açarak kabızlığı daha da kötüleştirebilir. Kahve, siyah çay, soda ve şekerli atıştırmalıkların tüketimini sınırlamaya çalışın ve daha sağlıklı seçeneklere odaklanın.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Diyetteki değişikliklerin yanı sıra, yaşam tarzınızdaki bazı değişiklikler hamilelik sırasında kabızlığın önlenmesine ve kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilir.

Fiziksel aktivite bağırsak fonksiyonu için iyidir ve hamilelikte kabızlığın azaltılmasına yardımcı olabilir. Eğer sağlık uzmanınız uygun görüyorsa, her hafta en az 150 dakika orta düzeyde egzersiz yapmayı hedefleyin.

Düzenli bir banyo rutini oluşturmak ve sürdürmek, vücudunuzun daha düzenli bağırsak hareketlerine sahip olması için eğitilmesine yardımcı olabilir. Banyoyu her gün aynı saatte kullanmaya çalışın, kendinize rahatlamak ve ihtiyaçlarınıza odaklanmak için yeterli zaman tanıyın.

Tuvalette doğru duruş bağırsak hareketlerinin kolaylaşmasına yardımcı olabilir. Tuvalete, ayaklarınız yere düz basacak şekilde ve biraz ayrık, düz bir sırtla öne eğilerek oturun. Dışkıyı çıkarmaya çalışırken itmekten kaçının çünkü bu, kazıklara ve anal çatlaklara yol açabilir.

Kadınlar için Hamilelik, annelik yolundaki heyecanlı ve yorucu mesainin başlama sürecidir. Kadınların çoğu ilk belirtileri fark edemez bu sebeple gebelik ilerledikçe hamile olduklarından şüphe ederler. Peki, hamileliğin en erken belirtileri nelerdir?

National Türk öneriyor: Polikistik over sendromu ne demek?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu