GelecekBilim Dünyası

Yaşlılarda uzun süreli yalnızlık felç riskini arttırıyor

Bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırmanın sonucu çok konuşulacak türden. Yapılan araştırmaya göre yaşlılarda uzun süre yalnız kalma felç riskini arttırıyor.

Bilim insanları, uzun süreli yalnızlığın yaşlılarda felç riskini artırabildiğini ortaya koydu.

Sonuçları “eClinicalMedicine” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Harvard Üniversitesine bağlı T.H. Chan Halk Sağlığı bölümünden araştırmacılar, yaşlılarda uzun süreli yalnızlık ile felç riski arasındaki ilişkiyi inceledi.

Yaşlıların yalnızlık düzeyleri ölçüldü

Bilim insanlarının yeni bir çalışmaya imza attı. Yapılan araştırmaya göre yaşlılarda uzun süre yalnız kalma felç riskini arttırıyor.

Michigan Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Enstitüsü tarafından hazırlanan Sağlık ve Emeklilik Çalışması’nın (HRS) verilerinin kullanıldığı araştırmanın ilk etabında, hiç felç geçirmemiş 50 yaş ve üzeri 12 bin 161 kişiye, yalnızlık düzeylerini ölçmeye yönelik sorular soruldu.

Araştırmanın ikinci etabına devam eden 8 bin 936 kişiye 4 yıl sonra da aynı sorular sorulurken katılımcıların söz konusu dönemde felç geçirip geçirmediklerine dair veriler derlendi.

Yalnızlık düzeyleri bakımından katılımcıları 4 gruba ayıran araştırmacılar, bu gruplardaki yaşlılardan son dört yılda felç geçirenlere ilişkin verileri karşılaştırdı.

Sadece yaşlılar mı kalp hastası olur?

‘Kronik yalnızlık hissi’

Araştırmacılar, yaşadıkları uzun süreli yalnızlık nedeniyle “kronik yalnızlık hissi yaşayanlar” grubunda yer alanların, yalnızlık düzeyi düşük olanlara oranla felç geçirmiş olma oranının yüzde 56 daha yüksek olduğunu tespit etti.

Yalnızlık felç riskini artırıyor

Bu bulgular ışığında, yalnızlığın felç üzerindeki etkilerinin uzun vadede ortaya çıkabileceğini ifade eden araştırmacılar, uzun süreli yalnızlığın yaşlılarda “felç geçirme ihtimalini artıran bir risk faktörü” olabileceğini belirtti.

 

National Türk öneriyor: Japonya’da et yiyen bakteri paniği yaşanıyor

Çin’de yapılan bir araştırma, sosyal etkileşimlerin Yaşlı yetişkinlerin yaşam süresini uzatmada önemli bir rol oynadığını ortaya koydu.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu