Vitaminler ve Takviyeler

Kolajen açısından en iyi 5 gıda

Son yıllarda en çok duyduğumuz takviye ürünlerden biri kolajendir. Kolajen takviyesi alanlar ya da almayı düşünenler hangi gıdalardan bu proteini elde edebileceklerini merak ediyor. İşte, kolajen açısından zengin besinler...

Cilt, saç ve kemik sağlığı için bazı uzmanlar, hastalarının kolajen takviyesi kullanmasını tavsiye ediyor. Peki, kolajeni gıdalardan almak mümkün mü?

Kolajen nedir?

Kolajen vücudunuzda en çok bulunan proteindir. Vücudunuzun toplam proteininin yaklaşık %30’unu oluşturur. Kollajen  cildinin , kaslarının, kemiklerinin, tendonlarının, bağlarının ve diğer bağ dokularının birincil yapı taşıdır. Ayrıca organlarınızda, kan damarlarınızda ve bağırsak astarınızda da bulunur.  Proteinler amino asitlerden yapılır .

Kolajeni  oluşturan ana amino asitler prolin, glisin ve hidroksiprolindir. Bu amino asitler üçlü sarmal yapıda protein fibrilleri oluşturmak üzere bir araya gelirler. Vücudunuzun ayrıca üçlü sarmalın oluşması için uygun miktarda C vitamini, çinko, bakır ve manganeze ihtiyacı vardır.

Kolajen ne işe yarar?

Dermiste (orta deri tabakası) fibroblastların oluşmasına yardımcı olarak yeni hücrelerin büyümesine yardımcı olur.

Ölü cilt hücrelerinin değiştirilmesinde rol oynar.

Organlar için koruyucu bir kaplama sağlar.

Cildinize yapı, güç ve elastikiyet kazandırır.

Kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olur.

Yaşlandıkça kolajene ne olur?

Yaşlandıkça vücudunuz daha az kolajen üretir ve mevcut kolajen daha hızlı parçalanır. Kolajenin kalitesi de gençliğinize göre daha düşüktür. Kadınlar menopozdan sonra kollajen üretiminde önemli bir azalma yaşarlar. 60 yaşından sonra herkesin kolajen üretiminde düşüş yaşaması normaldir.

Yeni Trendler: Yaşlanmaya karşı kolajen

Vücutta kolajenin eksildiği nasıl anlaşılır?

 

Kırışıklık, ciltte sarkma,

Göz çevresinde kırışıklık,

Kasların küçülmesi, zayıflaması ve kas ağrıları.

Daha sert, daha az esnek tendonlar ve bağlar.

Aşınmış kıkırdak nedeniyle eklem ağrısı veya osteoartrit .

Eklem hasarı veya sertliği nedeniyle hareket kabiliyeti kaybı.

Sindirim sisteminizin astarının incelmesine bağlı mide-bağırsak sorunları.

Kan akışıyla ilgili sorunlar.

Hangi faktörler vücutta kolajeni azaltır?

Sigara içmek: Sigara kolajen üretimini azaltır. Kolajen ve elastine zarar vererek kırışıklıklara ve yara iyileşmesinin yavaşlamasına neden olur. Nikotin, cildinizin yüzeyine yakın kan damarlarını daraltarak oksijen ve besin maddelerinin dağıtımını engeller.

Çok fazla şeker ve rafine karbonhidrat tüketmek: Şeker, ileri glikasyon son ürünlerini oluşturmak için proteinlere bağlanır. Bu moleküller yakındaki proteinlere zarar vererek kolajenin zayıflamasına, kurumasına ve kırılganlaşmasına neden olur.

Ultraviyole ışığa maruz kalma: Çok fazla güneş ışığı kolajen üretimini azaltır ve kolajenin daha hızlı parçalanmasına neden olur. Ultraviyole güneş ışığı kırışıklıklara neden olur. Aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçının ve dışarıdayken daima güneş koruyucu (SPF 30 ve üstü) kullanın.

Kolajen açısından en iyi 5 gıda

kolajen gida

Kollajen doğal olarak hayvansal gıdalarda ve deniz ürünlerinde bulunur . Bitkisel besinlerde bulunmaz. Ancak vejetaryen veya vegan bir diyet uyguluyorsanız vücudunuzun daha fazla kolajen üretmesine yardımcı olabilecek bazı yiyecekler vardır.

Kolajen açısından zengin gıdaların aslında vücudumuzun daha fazla kolajen üretmesine yardımcı olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını belirtmek önemlidir. Kolajen besin kaynaklarına ilişkin mevcut araştırmalar hayvan ve laboratuvar çalışmalarından gelmektedir.

Araştırmalar, takviyeler yoluyla kolajen alımınızı artırmanın, yaşlanan cilt, yara iyileşmesi ve artrit gibi durumların tedavisine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Kolajen açısından zengin yiyecekler yemenin aynı etkiye sahip olup olmayacağını bilmek zor.

Birinin diyetindeki tek bir bileşeni incelemek zor olduğundan, kolajen açısından zengin gıdaların sağlık üzerindeki etkilerine ilişkin araştırmalar muhtemelen gelecekte hala eksik olabilir. Ancak birçok insan, olası sağlık yararları nedeniyle hangi gıdaların kollajen açısından yüksek olduğunu hala bilmek istiyor.

1.Kemik suyu

Sığır eti, tavuk veya balık eti ve kemiklerinin kaynatılmasıyla kemuk suyu elde edilir. Kemik suyu daha fazla protein içerir ve soğutulduğunda jelatinimsi kürecikler oluşur. (Bu kolajendir.) Marketten kutularda veya poşetlenmiş olarak hazırlanmış kemik suyunu satın alın veya ev yapımı kemik suyu yapabilirsiniz.

  1. Somon

Somon gibi balıkların derisi, kolajen ve omega 3 yağ asitleri gibi iyi bir protein kaynağıdır. Ayrıca somon, D vitamininin en iyi besin kaynaklarından biridir. Somon derisinin tadını çıkarmanın anahtarı, pişirme sırasında güzelce çıtırdatmaktır, böylece hoş çıtır bir doku kazanır.

3.Tavuk derisi

Pek çoğumuz kilo almamak için tavuğun derisini tüketmekten kaçınırız. Ancak tavuk derisi kolajen açısından zengindir.

3.Sığır eti

Sığır eti mükemmel bir kolajen kaynağıdır ancak herhangi bir sığır etinden yüksek miktarda kolajen alamazsınız. Aldığınız kolajen miktarını en üst düzeye çıkarmak için en sert sığır eti parçalarını arayın. Bu kesimlerin pişmesi en uzun sürüyor çünkü kolajen açısından zengin kıkırdak ve tendonlarla dolular.

Sığır etinden elde edilen kolajen çoğunlukla tip I ve tip III kolajendir. Bu kolajen türleri cildin yaşlanmasını yavaşlatmak ve yara iyileşmesine yardımcı olmak için çalışır .

4.Sardalye

Balıklardaki kolajenin çoğu kemiklerde, deride ve pullarda bulunur. Bu, genellikle bütün olarak yenildiği için sardalyayı kolajen açısından zengin bir gıda olarak mükemmel bir seçim haline getirir. Sardalya , insan vücudunda en yaygın bulunan kolajen türü olan tip I kolajenle doludur .

5.Meyveler

Favorinizi seçin; yaban mersini, ahududu, çilek veya böğürtlen. Bunların hepsi, vücudunuzun kolajen oluşturmasına yardımcı olan bir besin olan C vitaminini diyetinize eklemenin harika bir yoludur. C vitamini de vücudumuzun doğal olarak üretmemesi nedeniyle yememiz gereken bir vitamindir. Bir fincan çilek, günlük C vitamini hedefinizin yaklaşık %100’ünü içerir ve bir fincan ahududu veya böğürtlen, günlük C hedefinizin yaklaşık %35’ini içerir. C vitamininin cilt sağlığına faydaları olduğu bulunmuştur. 2021 Dermatoloji Klinikleri incelemesi, C vitamini tüketmenin güneş ışığından kaynaklanan cilt hasarını azaltabileceği sonucuna vardı.

Kimler hangi kolajen takviyesini kullanmalı?

kolajen takviye

Birkaç farklı kollajen takviyesi türü mevcuttur: hayvansal (normalde sığır kaynaklıdır) ve deniz ürünleri (balıktan elde edilir) ve bazı vegan ürünler. Vegan ürünler kolajenin öncüllerini sağlar çünkü doğal olarak oluşan kolajen yalnızca hayvansal kaynaklardan elde edilir.

Kolajeni, smoothie’lere veya sabah kahvenize katabileceğiniz toz halinde ya da tercihinize göre kapsül formunda satın alabilirsiniz. Etiket üzerinde ‘hidrolize kolajen’ veya ‘kollajen peptidleri’ gibi açıklamalar da görebilirsiniz; bunlar aslında aynı şeydir ve daha küçük, daha kolay emilen peptid parçacıklarına bölünmüştür.

 

En güçlü Kolajen kaynağı propolis yaşlanmayı tarihe gömüyor, tek damlası bile cilt yaralarını iyileştiriyor. Propolis gerçeği Kolajen içinde geçerli oluyor.

National Türk öneriyor: ‘Cilt lekesi’ deyip geçmeyin! Çok tehlikeli olabilir

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu