Yaşam Haberleri

Selülitle mücadelenin sırrı arı zehri mi?

Kadınların pek çoğu selülitle mücadele ediyor. Uzmanlar ise bu duruma karşı arı zehri tavsiyesinde bulunuyor.

Kadınların sıkça karşılaştığı cilt sorunlarından biri olan selülit ve çatlaklar için uzmanlar, doğal olarak arı zehri ile hazırlanmış formüllerin bu problemi hafifletmede etkili bir rol oynadığını söyledi.

Selülitle mücadelede arı zehri önerisi

Selülitin genellikle portakal kabuğu görünümü ile karakterize edilen ve bacaklar, kalça, karın ve üst kol gibi bölgelerde görülen bir cilt problemi olduğunu belirten Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekai Kutlubay, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve cilt bakımı gibi yaşam tarzı değişikliklerinin, selülit oluşumunu önlemek için bilinen etkili yöntemler olduğunu söyledi. Kutlubay, arı zehri gibi doğal bileşenleri içeren cilt bakım ürünlerinin de son yıllarda popüler hale geldiğine dikkati çekerek, “Arı zehri, içeriğindeki bileşenleri sayesinde selülit görünümünün giderilmesinde etkili bir rol oynar” dedi.

Arı zehri ile cilt bakımı

Türkiye’nin arı zehri üreticisi BEE’O Genel Müdürü Arı Ürünleri Uzmanı Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı ise selülitin neden olduğu dolaşım bozuklukları, portakal kabuğu görünümü ve inflamasyona karşı, arı zehrinin içeriğindeki hyaluronidazlar sayesinde, uygulandığı bölgede etkili bir şekilde derinlere nüfuz ettiğini söyledi. Samancı, “Selülit genellikle inflamasyonla ilişkilidir ve arı zehrinin içeriğindeki bileşenler, proinflamatuar sitokinlerin salınımını önemli ölçüde baskılayarak inflamasyonun gelişimini engelleyici etki gösterir. Özellikle, arı zehrinin ana bileşeni olan mellitin, inflamasyonu düzenleyerek ilgili sinyal yolaklarını etkileyerek ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, mellitin ve apaminin düz kasları uyarıcı etkileriyle dolaşım sistemi uyarılır ve kan akışında artış sağlanır. Artan kan akışıyla birlikte, kolajen ve elastin üretimi teşvik edilerek, arı zehrinin uygulandığı cilt bölgesinde, doğal olarak selülit görünümünde azalma ve pürüzsüz bir görünüm sağlamak mümkündür” ifadelerine yer verdi.

Arı zehri nedir?

arizehri

Arı zehri, işçi arıların (Apis mellifera L.) abdomeninde bulunan zehir bezlerinden salgılanır ve iğnenin dip kısmında bulunan zehir kesesinde toplanır. Yeni ergin hale gelmiş bir günlük arılarda bir miktar arı zehri mevcut olup ikinci günden itibaren asit salgı bezinin aktivitesi artar. Ancak 16-19 günlük arılarda arı zehri üretimi en yüksek seviyeye ulaşır. Bir arıdaki zehir miktarı, mevsime ve arının yapısına göre 0.05-0.3 ml/arı olacak şekilde değişiklik gösterir. Arı zehri açık renkte, kokusuz, sıvı bir maddedir. Arı zehrinin %88’i sudan meydana gelmiştir ve bir arıdan yalnızca 0,1 mikrogram kuru zehir elde edilebilir. 1 gram kuru zehir elde edebilmek için yaklaşık 10 bin adet arıya ihtiyaç vardır.

Arı zehrinin faydaları nelerdir?

Kolajen ve elastin üretimini artırarak dolgun bir cilt görünümünü destekler.

Cilt yenilenmesinin hızlanmasına destek olur.

Cilt bariyerini destekleyerek daha ışıltılı ve pürüzsüz bir cilt görünümünü destekler.

Kırışıklıkların görünümünü azaltmaya destek olur.

Cildinizi nemlendirerek yeni kırışıklıkların oluşmasını geciktirir.

Yeme içme alışkanlığınızın cilt sağlığı üzerinde etkileri olduğunu biliyor muydunuz? İşte, Cilt kuruluğuna sebep olan 5 hata…

National Türk öneriyor: ‘Cilt lekesi’ deyip geçmeyin! Çok tehlikeli olabilir

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu