Sağlık Haberleri

Fazla su içtiğinizde vücudunuzda neler olur?

Uzmanlar, sağlıklı bir beden için günde en az 2,5 litre su tüketilmesi gerektiğini ifade ediyor. Peki, fazla su tüketildiğinde vücutta neler oluyor?

Suyun cildinize parlak bir görünüm kazandırmaktan enerji seviyenizi yükseltmeye kadar fiziksel sağlıktaki hayati rolünü hepimiz biliyoruz . Susuz kalmamanın optimal sağlık ve sindirimi desteklemek, vücut ısısını düzenlemek ve besin taşınmasını kolaylaştırmak gibi çeşitli vücut fonksiyonları için gerekli olduğu bir sır değil.

Ancak sosyal medyada gezinirken, sisteminizi “toksinlerden” arındırmak gibi, bol su içmenin diğer sözde mucizelerini öneren sağlık mesajlarıyla karşılaşabilirsiniz. Peki, fazla su tüketmek gerçekten sağlıklı mı?

Su zehirlenmesi nedir?

Su zehirlenmesi; kısa sürede aşırı miktarda su tükettiğinizde böbreklerinizin suyu ortadan kaldırma yeteneğini aştığınızda ortaya çıkan bir durumdur. Vücudunuzu, böbreklerinizin atamayacağı kadar suyla doldurmak, kanınızdaki elektrolitleri, özellikle de sodyumu seyreltir . Bu dengesizlik hücrelerin normal işleyişini bozar.

Su zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

Su  zehirlenmesi, elektrolit dengesizliği sonucu çeşitli semptomlara yol açabilir. İlk belirtiler arasında uyuşukluk, kas zayıflığı veya kramp, kan basıncında artış ve çift görme yer alabilir. Ancak durum ilerledikçe belirtiler daha da şiddetli hale gelebilir.

  • Tükenmişlik
  • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
  • Baş ağrıları
  • Uyuşukluk
  • Çift görme
  • Azalan idrara çıkma
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Artan kan basıncı
  • Kas zayıflığı veya kramp
  • Duyusal uyaranları tanımlayamama

Çok fazla su tüketmenin zararları nelerdir?

Sodyum, hücrelerinizin içinde ve çevresinde uygun sıvı dengesinin korunmasında çok önemlidir. Journal of Clinical Neurology’de 2016 yılında yapılan bir inceleme , kandaki sodyum seviyelerinin seyreltilmesinin hafif mide bulantısından nöbetlere kadar değişen semptomlara yol açabileceğini ve ciddi vakalarda yaşamı tehdit edebileceğini belirtti.

Hücreler genellikle su içeriğini düzenleyebiliyor olsa da, onları çok fazla su ile boğmak bu dengeyi bozabilir. Hücresel şişme, hücresel fonksiyonun bozulması ve dokularda artan basınç gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. 2019 yılında Nutrients dergisindeyer alan bir araştırmada; fazla su tüketimin kafatasınızın kapasitesinin %5 ila %8’ini aşan beyin şişmesine neden oldğunu ve bunun ölümcül olabileceğini işaret etti.

Böbrekleriniz vücudunuzun sıvı dengesini korumada çok önemli bir rol oynar. Ancak su zehirlenmesi bu hayati organları zorlayabilir. İngiliz Beslenme Vakfı, kısa sürede çok fazla su içmenin böbreklerinizin fazla suyu atma yeteneğini baskılayabileceğini ve böbreklerinizin düzgün çalışma yeteneğini etkileyebileceğini belirtiyor .

Su zehirlenmesi nadir olmasına rağmen ciddi sağlık riskleri ve komplikasyonları oluşturabilir.Aşırı su tüketimi dolaşım sistemini aşırı yükleyebilir, ödeme neden olabilir ve kalp üzerinde ek stres oluşturarak potansiyel olarak kardiyovasküler sorunlara neden olabilir. Ek olarak aşırı hidrasyon, sodyumun yanı sıra potasyum, magnezyum ve klorür gibi diğer temel elektrolitlerin dengesini de bozarak çeşitli vücut fonksiyonlarını etkileyebilir.

Günlük su ihtiyacı ne kadar?

Beslenmeyle ilgili her şeyde olduğu gibi, su tüketiminde de herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. Yapılan bir araştırmaya göre tavsiye, 19 ila 30 yaş arasındaki erkekler için günde 3,7 litre, aynı yaş aralığındaki kadınlar için ise günde 2,7 litredir. Ancak bireysel gereksinimler yaşa, kiloya, diyete, aktivite düzeyine ve iklime göre değişiklik gösterir; dolayısıyla bunu bireysel ihtiyaçlara göre ayarlamak önemlidir. Fiziksel olarak aktifseniz, sıcak bir iklimde yaşıyorsanız veya hamileyseniz ortalama bir insandan daha fazla suya ihtiyacınız olabilir. Sadece aşırı hidrasyonun risklerine dikkat edin.

Kaç litre su, zehirlenmeye yol açar?

Su zehirlenmesi, genellikle böbreklerinizin atabileceği miktarın ötesinde aşırı miktarda su içtiğinizde meydana gelir. Kesin miktar kişiden kişiye değişir, ancak genellikle elektrolit tüketmeden kısa bir sürede litrelerce u tüketmekle bağlantılıdır ve bu da elektrolit dengesizliğine yol açar.

Günde 4 litre su içmek tehlikeli olur mu?

Uzmanlar, 8 bardak su içmenin normal olduğunu belirtiyor. Suyun miktarı kadar suyun içildiği süre de çok önemlidir. ireysel ihtiyaçlar farklılık gösterir; bu nedenle, susuz kalmadığınızdan emin olmak için iklim, diyet ve fiziksel aktivite gibi faktörlere dayalı olarak sizin için doğru su miktarını belirlemek üzere bir hekime tanışmak en doğrusu olacaktır.

Su zehirlenmesi ölümcül olabilir mi?

Aşırı durumlarda su zehirlenmesi hiponatremiye yol açabilir. Bu durumda, kandaki düşük sodyum seviyeleri beynin şişmesine neden olarak nöbetlere, komaya ve potansiyel olarak ölüme yol açabilir.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu