Şifalı BitkilerSağlık HaberleriVitaminler ve Takviyeler

Kolajen mucizesinde Propolis gerçeği

En güçlü kolajen kaynağı propolis yaşlanmayı tarihe gömüyor, tek damlası bile cilt yaralarını iyileştiriyor. Propolis gerçeği Kolajen içinde geçerli oluyor.

Son yıllarda gençleşmeyi sağlayan bir protein olarak bilinen kolajenin insan vücudundaki faydaları merak konusu olmaya devam ediyor.

Kollajen, bağ dokusu-deri, kemik, kıkırdak, tendonlar, bağlar, saç, tırnaklar oluşturmak için gereklidir.

Kollajen, glisin, prolin ve hidroksiprolinden oluşan peptitlerden oluşur.

Domuz, inek, deniz, balık, yumurta kabuğu zarından elde edilen kolajen  eklem ağrısı, enflamatuar bozukluklar, cilt, kemik ve doku onarımı, kardiyovasküler sistem için mutlak gerekli olan bir proteindir.

Yapılan Kolajen araştırmalarına şimdi de propolis eklendi.

Kolajen üretiminin azalmasıyla birlikte insanlarda cildin elastiki yapısının bozulduğu ve Azalan kolajen miktarı kırışıklıkların ve ince çizgilerin artmasına sebep olduğu bilinmektedir.

Bu sebeple cildinize kolajen desteği sağlamanız gerekir. Propolis, çok güçlü bir kolajen kaynağı olduğu için cilt hücrelerinin kısa sürede onarılmasına ve cildinizi yenilenmesine yardımcı olur. Propolis kremi ve maskesi kullanarak erken yaşlanmayı durdurabilmeniz mümkün.

Cildinizde zamanla azalan kolajen üretimi kırışıklık, sarkma, cilt lekeleri ve ince çizgiler gibi yaşlanma izlerinin daha belirgin hale gelmesine sebep olur.

Propolisin içerisinde arıların kendi salgıları, reçine ve balmumu gibi içerikler yer alıyor. Arılar, iğne yapraklı ağaçların ya da yaprak dökmeyen bitkilerin özünden propolis adı verilen bir bileşik üretiyor. Propolisin doğru kullanıldığında özellikle cilde çok faydası bulunuyor.

Özellikle enfeksiyonla ve cilt yaralarıyla mücadele etmek için propolis çok fazla tercih ediliyor. Hücre yenileyici özelliği ile propolis cilde kolajen de depoluyor.

Propolis üzerinde yapılan pek çok çalışma cilt üzerindeki faydalarını ortaya koyuyor. Propolis kaliteli bir antioksidan olarak biliniyor. Cildin bakımlı, canlı ve kusursuz görünmesini sağlıyor.

Propolis içeren bakım kremlerini düzenli kullanarak cildinizi dış etkenlere karşı güçlü hale getirebilmeniz mümkün.

Kolajen Desteği ile cildiniz gençleşir

Propolis cilde kolajen desteği sağlar. Bu özelliği ile hücreleri hızlı bir şekilde yeniler.

Kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltır. Propolisin içeriğindeki kolajenler, cildin kolajen seviyesini arttırarak cildin gençleşmesini ve sıkılaşmasını sağlar.

Cildin elastik yapısını koruduğu ve kolajen üretimini desteklediği için cildin kırışmasını da önler.

YARA VE YANIKLARI TEDAVİ EDER
Propolis ciltteki yaraları, ince sıyrıkları ve çizgileri de tedavi eder. Propolisi cilt yüzeyindeki enfeksiyonları önlemek için de kullanabilirsiniz.

Propolis ciltteki yaraların daha çabuk kapanmasına yardımcı olur. Tek başına kullanıldığı gibi ilaçlarla birlikte de cilt yüzeyine sürülebilir.

Propolis cildin tahriş olmasını engeller ve cildi yumuşatır. Deri yüzeyini iyileştirerek daha pürüzsüz olmasını sağlar.

Propolis kullanımı için propolis özütleri, serumları veya ham propolis kullanabilirsiniz.

Propolisler genellikle suda çözünebilir olurlar. Yani birkaç damla propolis özünü cildinize masaj yaparak uygulayabilir ve sabah uyandığınızda su ile temizleyebilirsiniz. Propolisi sabah ve akşam cildinize uygulayabilirsiniz.

Aktardan propolis alırken mutlaka güvendiğin markalar ve ürünün tamamen doğal olup olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

Eğer hassas ve alerjik bir cildiniz varsa propolis kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmanız önerilir.

Kolajen Faydaları

Günümüzde takviye olarak da ha ya da sıvı kapsül şeklinde alınabilen kolajen hakkında en çok sorulan sorulardan biri kolajen ne işe yarar? olarak karşımıza çıkmaktadır.

Daha dinç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyen kişiler tarafından tüketimine ilgi duyulan kolajen neye iyi gelir? sorularının cevabı şunlardır:

 • Kolajen cilt yapısının sıklaşmasına yardımcı olur, cildin elastik yapısını güçlendirir.
 • Kırışıklıkların daha geç oluşmasını sağlar.
 • Saç dökülmesi sorunları yaşayan kişiler kolajen takviyesi ile bu duruma karşı önlem alabilir.
 • Cildi yeniler, ışıltı verir.
 • Uyku düzensizliği yaşayan kişiler tarafından düzenli kullanıldığında uykusuzluğa iyi gelir.
 • Kas yapısını güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Kemik yapısını güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Kolajen bağışıklık sisteminin dostudur. Bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı kalkan görevi sağlar.
 • Antioksidan oranı çok yüksektir.
 • Kalp sağlığına fayda sağlayan bir protein olarak bilinir.
 • Cinsel gücü arttırarak, sağlıklı bir cinsel yaşam sunar.
 • Kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı olur.

Kolajen Ne İçin Kullanılır?

Kolajen insan vücudunda doğuştan olan bir proteindir. Ancak yaşa bağlı olarak zamanda kolajen seviyesinde de azalmalar meydana gelecektir. Bu yüzden kişiler kolajen takviyesi alarak vücuttaki kolajen seviyesini yükseltebilir. Kolajen takviyesinin vücuda pek çok faydası bulunur. Düzenli bir kolajen takviyesi ile cilt yapısı güçlenir, daha canlı ve pürüzsüz bir görünüm elde edilebilir. Kıkırdak sağlığına iyi gelir. Kıkırdak sağlığında bütünlük sağlar. Eklem ağrılarının iyileşmesine ve azalmasına katkı sağlar.

Kolajen Tipleri

Kalp sağlığından cilt sağlığına kadar insan sağlığına sayısız faydası olan kolajen vücudun olmazsa olmaz proteinlerinden biri olarak bilinmektedir. Vücudun yüzde 80’inin oluşturan ve dokuları bir arada tutan kolajenin de farklı tipleri bulunur. Her kolajen tipinin insan vücudundaki görevi farklıdır.

Vücutta yer alan kolajenler Tip 1, Tip 2, Tip 3 ve Tip 4 olarak ayrılır. Kolajen tiplerinin görevleri ve özellikleri şu şekildedir:

Tip 1 Kolajen: Vücuttaki kolajenlerin yüzde 90’ını oluşturur. İplikçi ve sıkı bir yapıdadır. Kemik, deri, diş yapısı, kıkırdak ve tendon yapısında yer alır.

Tip 2 Kolajen: Tip 1 kolajenlerine göre daha gevşek bir yapıda bulunur. Eklemlerdeki kıkırdaklarda yer alır. Özelikle bir göz rahatsızlığı olarak bilinen vitreos gövdesiyle, omur kemiği arasında yastıkçık görevi gören diskus intervertebralislerin iç kısımdaki nükleus pulpozus ‘da bulunur.

Tip 3 Kolajen: Tip 3 kolajenleri organlar, kaslar ve damarlarda yer alır.

Tip 4 Kolajen: Derinin katmanları altından bulunan kolajenlerdir.

Tip 5-akciğer, kornea, saç, cenin zarları, kemikler

Tip X-kemik sağlığı

Dr. Jin W. Sung‘un Kolajen ile ilgili açıklamaları

Hipokrat / İnceleme

Hipokrat

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu