Şifalı Bitkiler

‘Sarımsak’ deyip geçmeyin! İşte sarımsağın birbirinden önemli 14 faydası

Dünya üzerindeki en etkili doğal antibiyotik olduğu ifade edilen sarımsağın sofralardan eksik edilmemesi gerektiğinin 14 kanıtı...

Sarımsak yemeklerden, turşulara mutfağımızın vazgeçilmezlerindendir. Kokusu sebebiyle kullanımı konusunda kaygılar olsa da bu faydaları duyduktan sonra sarımsağı evlerden eksik etmek istemeyeceksiniz.

İşte, sarımsak yemenin en önemli 14 faydası

sarimsak bagisiklik

1.Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kronik inflamasyon, beyaz kan hücresi sayınızı azaltarak bağışıklığınıza zarar verebilir. Journal of Clinical and Translational Research’te 2021 yılında yapılan bir incelemeye göre sarımsak ekstraktının etkilerini araştıran çalışmalar, sistemik inflamasyonu azaltmaya ve beyaz kan hücresi seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu . Bu büyük ölçüde soğan, frenk soğanı ve sarımsak gibi allium gıdalarında bulunan kükürt içeren bir bileşik olan allisin sayesindedir.

Ayrıca, Gıda Bilimi ve Teknolojisindeki Trendler dergisinde 2020 yılında yapılan bir inceleme , sarımsağın organosülfür bileşikleri sayesinde antiviral aktiviteye sahip olabileceğini ortaya çıkardı. Araştırmacılar sarımsağın virüslerin hücrelerimize girmesini ve çoğalmasını engellemeye yardımcı olduğuna inanıyor.

2.Kolesterolü düşürür

Kolesterol seviyenizi yönetmek önemlidir. Çünkü yüksek kolesterol kalp hastalıkları ve felç riskini arttırır. 2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre  sarımsak , özellikle yüksek kolesterol veya diyabet hastalarında kolesterol düzeylerini de iyileştirebilir .

3.Yüksek tansiyonu düşürür

Yapılan bir çalışmaya göre sarımsağın bağışıklık sağlığı üzerindeki etkisinin yanı sıra kolesterol seviyelerini düşürme potansiyeli de kan basıncını düşürebilir. Bir çalışma arımsağın, kalp hastalığı, felç ve diyabet riskinizi artıran bir grup sağlık durumu olan metabolik sendromu olan kişilerde hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını azaltabildiğini buldu. Bu faydalar, katılımcıların dört hafta boyunca günde iki kez vücut ağırlığının kilogramı başına 100 miligram (mg/kg) çiğ ezilmiş sarımsak tükettiğinde ortaya çıktı. 150 kiloluk bir kişi için bu, iki karanfilden biraz fazlasına eşdeğerdir.

yuksek tansiyon

4.Kan şekerini dengeler

Sarımsak, özellikle diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine de yardımcı olabilir. 2019 yılında yapılan bir meta-analiz, diyabetli kişilerde açlık kan şekeri ve hemoglobin A1C düzeylerini azaltmada sarımsağın plasebodan daha etkili olduğunu buldu. Açlık kan şekeri seviyeleri neredeyse 11 mg/dL düştü ve A1C yaklaşık 0,6 mg/dL düştü; her ikisi de önemli iyileşmelerdi.

5.Sindirim sistemini düzenler

Bağırsak sağlığınızı destekleyen canlı bakteriler olan probiyotikleri duymuş olabilirsiniz ancak prebiyotiklerin gücünü hafife almayın . Prebiyotikler bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterileri besler ve sarımsak bunların iyi bir kaynağıdır. sarımsak herkesin gastrointestinal sistemi için dost değildir. Sarımsak fruktan bakımından yüksektir, bu nedenle irritabl bağırsak sendromu (IBS) olan kişilerde gaz ve şişkinlik gibi sindirim semptomlarını tetikleyebilir.

  1. Beyin sağlığı için önemlidir

Sarımsak, antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri nedeniyle beyin sağlığını destekler. Alzheimer ve demans gibi nörodejeneratif hastalıklara karşı etkilidir.

Yutulabilir parfüm üretildi

7.Cilt sağlığını iyileştirir

Sarımsak sivilceleri önlemeye yardımcı olur ve sivilce izlerini hafifletir. Uçuklar, sedef hastalığı, döküntüler ve kabarcıkların tümü sarımsak suyunun uygulanmasından faydalanabilir. Ayrıca UV ışınlarına karşı koruma sağlayarak yaşlanmayı da önler.

8.Kansere karşı savaşır

Sarımsak, yüksek miktardaki antioksidanlar nedeniyle vücudu akciğer, prostat, mesane, mide, karaciğer ve kolon kanserine karşı korur. Sarımsağın antibakteriyel etkisi, bağırsaktan bulaşmayı ortadan kaldırdığı için peptik ülserleri önler.

  1. Kilo vermeye yardımcı olur

Sarımsak kilo verme

Sarımsak, yağ depolayan yağ hücrelerinin oluşumundan sorumlu genlerin ifadesini azaltır. Aynı zamanda vücutta termojenezi arttırır ve daha fazla yağ yakılmasına ve LDL’nin (kötü kolesterol) düşmesine yol açar.

Kilo kaybına iyi gelmesinin yanı sıra sarımsak oldukça besleyicidir. Aslında yaklaşık 3 gram olan bir diş çiğ sarımsak şunları içerir:

Manganez

B6 Vitamini

C vitamini

Selenyum

Lif

Kalsiyum, bakır, potasyum, demir vb. miktarları.

  1. Enerji verir

Sarımsak, en iyi “performans artırıcı” maddelerden biri olarak kabul edilir. Eski zamanlarda bu madde yorgunluğu tedavi etmek ve işçilerin çalışma kapasitesini artırmak için kullanılıyordu. Kemirgenler üzerinde yapılan araştırmalar, sarımsak tüketmenin egzersiz performansını artırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Kalp hastalığı olan kişilerin 6 hafta boyunca sarımsak tüketmesi, kalp atış hızlarında %12 oranında azalmaya ve egzersiz kapasitelerinin artmasına neden oldu.

  1. Alzheimer ve Demansı önleyebilir

Sarımsak, yüksek miktardaki antioksidanlarla vücudunuzda oksidatif hasarın oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Bu antioksidan özellikler demans ve Alzheimer gibi bazı bilişsel hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Sarımsağın sağlık açısından faydaları dikkate değer olsa da, bu iddiaya yine de bir tutam sarımsakla yaklaşmalısınız. Yüksek dozda sarımsak takviyesi almanın size bu hastalıklara karşı bağışıklık kazandırmadığını unutmamak önemlidir. Sarımsağın tıbbi özellikleri sağlığı ancak belirli bir noktaya kadar iyileştirebilir.

12.Kemik sağlığına iyi gelir

Sarımsak ayrıca özellikle menopozdaki kadınlarda kemik sağlığı için değerli bir müttefik olarak ortaya çıkmıştır . Kadınlar menopoz sırasında östrojen üretiminin azalması nedeniyle kemik kaybı yaşadığında sarımsak oksidatif stresin azaltılmasına yardımcı olabilir.

13.Böbrek sağlığını iyileştirir

Taze sarımsak suyu, idrar yolu enfeksiyonuna (İYE) neden olan E. Coli bakterilerinin büyümesini azaltma potansiyeline sahiptir. Ayrıca böbrek enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur.

Sarımsak yaralardaki enfeksiyonları azaltır, saç büyümesini, kemik sağlığını ve karaciğer sağlığını destekler. Ev ilaçlarının çoğu yalnızca sarımsak çiğ tüketildiğinde etkilidir.

  1. Kan Toksisitesini Azaltır

Mesleki tehlikeler nedeniyle kurşun zehirlenmesine yatkın kişiler için sarımsak en iyi organik çözüm olabilir. 2012 yılında yapılan araştırmalar, sarımsağın kandaki kurşun zehirlenmesini azaltmada, aynı tedavide yaygın olarak kullanılan d-Penisilaminden daha güvenli ve daha iyi olduğunu ortaya çıkardı.

Sarımsak, östrojen üretimini teşvik ederek, potansiyel olarak kemik kaybını durdurarak ve osteoartrit gibi durumlara karşı koruma sağlayarak destekleyici bir rol oynar. Kemiklerinizi güçlendirmek ve yaşa bağlı kemik endişelerine karşı koruma sağlamak sarımsağın bir başka doğal faydasıdır.

Her gün sarımsak yemek zararlı mı?

Dünyanın dört bir yanındaki pek çok kültürde sarımsak her gün tüketilir ve hoş olmayan etkilerin görülme olasılığı düşüktür. Sarımsağı daha sık yerseniz, sarımsağı küçük miktarlarda yemeye eğilimli olduğumuz için sağlığa faydalarından yararlanma olasılığınız daha yüksek olabilir. Ancak irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi bağırsak sorunlarınız varsa sarımsak gaz ve şişkinliğe neden olabilir.

Sarımsak yemenin en sağlıklı yolu nedir?

Sarımsağı olabildiğince çiğe yakın yemek, allisin içeriği zirvede olacağından sarımsak yemenin en sağlıklı yoludur. Sarımsak ne kadar işlenir ve pişirilirse allisin içeriği o kadar azalır.

Ağız kokusu sorunu sosyal hayatı olumsuz etkileyen problemlerin başında geliyor. Peki, ağız kokusundan tamamen kurtulmak mümkün mü?

National Türk öneriyor: Sarımsağın Sağlık Riskleri

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu