Sağlık Haberleri

Yorgunluğunuzun sebebi uykusuzluk olmayabilir! Yorgunluğun 8 sebebi

Pek çok kişi günlük hayatın koşuşturmacasıyla yorgun hisseder. Çoğu zaman yorgunluk uykusuzlukla ilişkilendirilir. Ancak bu doğru değil. İşte, yorgun hissetmenize sebep olan etkenler...

Biliyoruz çok koşturuyor çok yoruluyorsunuz. Kimi zaman oturduğunuz yerde kimi zaman ise toplu taşımada hem de ayakta dururken uykuya yenik düşüyorsunuz… Ancak yaşadığınız bu sorunun sebebi uykusuzluk olmayabilir. Bazı sağlık sorunları yorgunluk olarak geri döner.

Yorgunluk nedir?

Uzmanlar hem fiziksel hem de zihinsel sorunların birleştiğinde yorgunluğu oluşturduğunu ifade ediyor.

yorgunlugunuzun sebebi uykusuzluk olmayabilir 1
Tired sleeping hipster businessman inside the subway in the city, travelling to work.

Fiziksel yorgunluk sebepleri nelerdir?

Uykusuzluktan dolayı yaşanan yorgunluk,

Yorucu egzersiz sonrası kas yorgunluğu,

Yetersiz beslenme

Hormonel değişiklikler

Psikolojik yorgunluk sebepleri nedir?

Normal nörotransmiter aktivitesinde bir bozulma.

Ruh halini ve bunun sonucunda da enerjiyi azaltan bir zihinsel sağlık bozukluğu.

Aşırı stres çoğu zaman fiziksel yorgunluğa yol açar.

Duygusal olarak sizi tüketen ortamlarda bulunmanız bedeninize fiziksel olarak yansır.

Yorgunluğun uykuyla ilgili olmayacağı 8 sebep

Dehidrasyon

Meşgul insanlar bazen gün içinde yeterince su içmeyi unutabilirler. Susuz kaldığınızda kan basıncınız düşebilir. Bu, beyninize ve kaslarınıza daha az kan pompalanması anlamına gelir ve bu da yorgunluk hissine yol açar. Bu sebeple su tüketimine önem göstermelisiniz.

Sağlıksız beslenme

Dengesiz beslenme alışkanlıkları yaygınlaşıyor ve birçok insan günlük enerji ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli veya doğru kaloriyi tüketmiyor. Düşük demir, D vitamini ve B12 vitamini seviyeleri, genel olarak yetersiz kalori tüketimi yorgun hissetmenize yol açabilir.

Stres

Stres ve kaygı  enerjiyi tüketir ve yorgunluk hissine de yol açabilir. Kaygılı bir zihin dinlenmek için çabalar. Bu sebeple kendinizi çok yorgun hissedersiniz.

Depresyon

Depresyondaki bir kişinin kendini yorgun, motivasyonsuz ve yıpranmış hissetmesi son derece normal. Bu sebeple sorunun uyku değil içinde bulunduğunuz ruh hali…

Sosyal ortam

Pek çok uzman sosyal uyarılma eksikliğinin, yalnızlığın ve can sıkıntısının da kartopu etkisi yaparak yorgunluk hissine yol açabileceğini belirtiyor.

Hamilelik ve hormonel değişimler

Yorgunluğun hormonal dengesizliğin en yaygın semptomlarından biri olduğu belirtiliyor. Düşük progesteron uykunuzu etkileyebilir, yüksek seviyeleri ise yorgunluğa neden olabilir. Menopozla birlikte gelen östrojen değişimleri de uyku ve enerjiye zarar verebilir.

Anemi

Demir eksikliği anemisi sorununz varsa fiziksel olarak normalden daha fazla nefes darlığı hissedersiniz. Yeterli miktarda hemoglobin olmadığında beyniniz ve kaslarınız nefes nefese kalır.

Hastalıklar

kalp yetmezliği, kanser, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), fibromiyalji, otoimmün durumlar, tiroid hastalıkları, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı ve daha fazlası gibi kronik yorgunluğa neden olabilecek çok sayıda tıbbi durum da vardır.

Sürekli Yorgun Hissetmenizin Nedenleri?

Hem erkekler hem de kadınlar Depresyon yaşayabilir ancak belirti ve semptomları farklı olabilir. Erkeklerde depresyon belirtileri nelerdir?

National Türk öneriyor: Selenyum eksikliği tedavi edilmezse ne olur?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu