Şifalı BitkilerYiyecekler ve İçecekler

Kuşkonmaz faydaları nelerdir?

Son yıllarda ülkemizde de fazlaca tüketilen kuşkonmazın sağlığa olan faydalarının neler olduğu merak ediliyor. İşte, mutfakların yeni gözesinin sağlığa olan faydaları...

Türkiye’de yetiştirilmeye başlamasıyla birlikte fiyatı düşen, pazar ve marketlerde daha çok satılmaya başlanan kuşkonmaz sağlık için son derece faydalıdır. Kalori bakımından düşük olan kuşkonmaz içerdiği vitaminler sebebiyle adeta şifa deposudur.

Kuşkonmaz nedir?

Kuşkonmaz, sebze olarak yenen ve süs amacıyla yetiştirilen çeşitli bitki türlerini kapsayan bitki cinsi.

Hepsi de Asparagaceae familyasının cinsinde yer alan bu türlerin yabanilerine dünyanın ılıman bölgelerinde sıkça rastlanır.

İşte kuşkonmazın sağlığa olan faydaları

kuskonmaz

Kuşkonmaz lif, C vitamini ve folat kaynağı sağlayan besinlerle doludur. Kuşkonmaz aynı zamanda kanın pıhtılaşması ve sağlıklı kemikler için gerekli bir besin olan K vitamininin mükemmel bir kaynağıdır.Kuşkonmaz ayrıca insülinin glikozu kan dolaşımından hücrelere taşıma yeteneğini artırabilecek bir eser mineral olan krom da içerir . Kan şekeri seviyenizi takip ediyorsanız bu sizin için iyi bir haber…

Tansiyonu dengeler

Kuşkonmaz, kalbinizi, kemiklerinizi, böbreklerinizi ve sinirlerinizi işler ve sağlıklı tutmak için önemli bir besin maddesi olan potasyum içerir . Bu saplı sebze aynı zamanda asparaptin adı verilen ve kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabilecek ve dolayısıyla kan basıncını düşürebilecek bir bileşikten oluşur.

Kansere karşı koruyucudur

Frontiers in Nutrition’daki 2022 tarihli bir inceleme makalesine göre , bu otsu bitki, avokado, lahana ve Brüksel lahanasıyla birlikte, kanserojenleri ve serbest radikaller gibi diğer zararlı bileşikleri parçalamaya yardımcı olan detoksifiye edici bir bileşik olan glutatyonun özellikle zengin bir kaynağıdır . Glutatyon sayesinde kuşkonmaz yemek, kemik, meme, kolon, gırtlak ve akciğer kanserleri gibi belirli kanser türlerine karşı korunmaya ve bunlarla savaşmaya yardımcı olabilir.

Antioksidan deposu

Kuşkonmaz, hücreye zarar veren serbest radikalleri etkisiz hale getirme yeteneği nedeniyle en üst sıralarda yer alan sebzelerden biridir. Diğer potansiyel yaşlanma karşıtı gıdalarla birlikte kuşkonmaz, yaşlanma sürecini yavaşlatmaya ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Beyin sağlığı için önemli

Bu lezzetli bahar sebzesinin bir başka yaşlanma karşıtı özelliği de beynimizin bilişsel gerilemeyle mücadele etmesine yardımcı olabilmesidir. The American Journal of Clinical Nutrition’da 2021 yılında yapılan bir araştırmaya göre , yapraklı yeşillikler gibi kuşkonmaz da balık, kümes hayvanları, et ve süt ürünlerinde bulunan B12 vitamini ile birlikte çalışan folat sağlar ve bilişsel bozukluk riskini azaltır. Yaşınız 50’nin üzerindeyse, yeterli miktarda B12 aldığınızdan emin olun çünkü yaşla birlikte emilim kabiliyetiniz azalır.

İyi bir idrar söktürücü

Foods dergisindeki 2024 tarihli bir incelemeye göre kuşkonmaz, doğal bir idrar söktürücü görevi gören, idrara çıkmayı artıran ve vücudun aşırı tuzlardan kurtulmasına yardımcı olan bileşikler içerir. Bu özellikle ödemden (vücut dokularında sıvı birikmesi) muzdarip insanlar ve yüksek tansiyonu veya kalple ilgili diğer hastalıkları olanlar için faydalıdır.

Kilo vermeye yardımcı olur

kuskonmaz fayda

Kuşkonmaz sadece yağ ve kalori açısından düşük olmakla kalmaz ynı zamanda 2,8 gram (g) lif içerir. 2020 yılında yayınlanan bir incelemeye göre kilo vermeye çalışıyorsanız kuşkonmaz iyi bir seçimdir. Vücudunuz lifleri yavaşça sindirir ve öğünler arasında kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Araştırmalar, lifin tüketildikten sonra uzun süre kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabileceğini ve kilo kaybını teşvik ettiğini buldu. Lif ayrıca kabızlığı hafifletebilir ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

Sebzenin düşük kalorili içeriğini en üst düzeye çıkarmak için kuşkonmazı haşlanmış yumurtayla eşleştirin. Lif bakımından zengin kuşkonmazın yumurtadaki proteinle birleşimi kendinizi tok hissetmenizi sağlayacaktır.

E vitamini açısından zengin

Kuşkonmaz bir diğer önemli antioksidan olan E vitamini kaynağıdır . Bu vitamin bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur ve hücreleri serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur. Araştırmalar hâlâ E vitamininin kanseri, kalp hastalığını, demansı, karaciğer hastalığını ve felci önleyip önleyemeyeceğini belirlemeye çalışıyor.

K vitamini kaynağı

Bir fincan kuşkonmaz, diğer yeşil yapraklı sebzelerle birlikte mükemmel bir K vitamini kaynağıdır. Bu vitamin kemik sağlığı ve pıhtılaşma için çok önemlidir, bu da vücudunuzun bir kesikten sonra kanamayı durdurmasına yardımcı olur.Araştırma hala vitaminin kemik kırıklarına karşı korumada rol oynayıp oynamadığını belirlemeye çalışıyor. Bazı kanıtlar, K vitamininin kemik sağlığı için gerekli olduğunu, kemikle ilgili bazı proteinlerin üretilmesine yardımcı olduğunu ve kemik erimesini düzenlediğini öne sürüyor.

K vitamini yüksek besinler: Top 10

Üreme sağlığını destekler

Yeşil kuşkonmaz yüksek düzeyde saponin protodiosin içerir. Kuşkonmaza acı tadını bu bitki kimyasalı verir.

2021’de yayınlanan bir inceleme, protodiosinin yumurtalık sağlığını desteklediğini, menopoz sonrası libidoyu artırdığını ve hatta yumurtalık kanseri hücreleriyle savaşabildiğini açıklıyor .Ancak kuşkonmaz yiyerek bu etkilerden yararlanıp yararlanamayacağınız daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuyor. Kesinlikle denemekten zarar gelmez.

Bağırsak sağlığı için önemli

2018 yılında yayınlanan bir çalışmada kuşkonmazda bulunan bir prebiyotik olan inulinin bağırsak sağlığına nasıl fayda sağladığı belirtildi. İnülin , gazı azaltan ve yiyecekleri kolayca sindirmenize yardımcı olan “iyi” bağırsak bakterileri veya probiyotiklerin sağlıklı bir dengesini destekler.

Folik asit deposu

Dört adet kuşkonmaz,  hamileliği destekleyen günlük önerilen folik asit miktarının %22’sini içerir. Vücudunuzun yeni hücreler oluşturmasına yardımcı olan folik asite herkesin ihtiyacı vardır.

Ancak hamilelik sırasında yeterli miktarda folik asit almak, fetüsün beyninde veya omurgasında meydana gelebilecek büyük doğum kusurlarını önleyebilir.2019’da yayınlanan bir inceleme, hamile kalmadan önce folik asit takviyesi alan kişilerin erken doğum yapma olasılığının, almayanlara göre daha düşük olduğunu bildirdi.

Ruh halinizi iyileştirir

Kuşkonmaz, moralinizi yükseltebilecek ve sinirliliği önlemeye yardımcı olabilecek bir B vitamini olan folatla doludur. Araştırma, depresyonlu kişilerde düşük folat seviyeleri ile B12 vitamini arasında bir bağlantı bulmuştur .

Zencefil ve limon ikilisi mideyi sakinleştirici özelliğe sahiptir. Bu sebeple mide bulantısı sorunlarında ve soğuk algınlıkları sırasında sıklıkla tüketilir. Peki, zencefil çayı uyumadan önce içildiğinde nelere faydalıdır?

National Türk öneriyor: D3 K2 Vitamini fiyatı, faydaları

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu