Sağlık Haberleri

Migren iğnesi ne kadar etkili?

Migren yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, kimi zaman günlerce devam eden baş ağrısına bulantı ve kusmanın eklendiği ciddi bir sağlık sorunudur. Son yıllarda popüler hale gelen migren iğnesinin faydaları merak ediliyor. Peki, migren iğnesi fiyatı nedir?

Migren şiddetli baş ağrısı, kusma, bulantı, ses ve ışık hassasiyetiyle kendini gösteren önemli bir sağlık sorunudur. Migren hastalarının atak sıklığı ve şiddeti hem özel nayatlarını hem iş hayatlarını olumsuz etkiler. Bu sağlık sorunu kişilerin plan yapmasını dahi engelliyor. Hayat kalitesini bir hayli düşüren bu sağlık sorununun bir tedavisi var mı? Son yıllarda ülkemizde de bazı hekimlerce tavsiye edilen migren iğnesinin faydaları araştırılıyor. İşte, migren ve tedavisine yönelik merak ettikleriniz.

Migren nedir?

Migren , genellikle genetik ve çevresel koşullardan kaynaklandığı düşünülen baş ağrılarıdır. Migren dünya çapında insanların %10’undan fazlasını etkilemektedir ve kadınları erkeklerden daha sık etkilemektedir. Bir bireyin genetiğinin bazı migrenlere neden olmasından kısmen sorumlu olduğu düşünülmektedir; ancak migrene neden olan çevresel tetikleyicilerin de olduğu düşünülmektedir.

Migren neden olur?

Migrenin nedenleri tam olarak anlaşılamasa da genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı görülmektedir.

Beyin sapındaki değişiklikler ve bunun önemli bir ağrı yolu olan trigeminal sinir ile etkileşimleri söz konusu olabilir. Sinir sisteminizdeki ağrıyı düzenlemeye yardımcı olan serotonin de dahil olmak üzere beyin kimyasallarındaki dengesizlikler de aynı şekilde olabilir.

Araştırmacılar migrende serotoninin rolünü araştırmayı sürdürüyor. Kalsitonin geniyle ilişkili peptid (CGRP) dahil olmak üzere diğer nörotransmiterler migren ağrısında rol oynar.

Migreni hangi durumlar tetikler?

Kadınlarda hormonal değişiklikler: Adet dönemleri, hamilelik ve menopoz öncesinde veya sırasında östrojen dalgalanmalarının birçok kadında baş ağrısını tetiklediği görülmektedir.

İçecekler: Alkol özellikle şarap ve kahve gibi çok fazla kafein içeren içecekler.

Stres. Günlük hayattaki stres ve koşuşturmaca migrene neden olabilir.

Duyusal uyaranlar: Parlak veya yanıp sönen ışıklar, yüksek sesler migreni tetikleyebilir. Parfüm, tiner, sigara dumanı ve diğerleri gibi güçlü kokular bazı insanlarda migreni tetikler.

Uyku sorunları: Uykusuzluk ve düzensiz uyku bazı kişilerde migreni tetikler.

Yorgunluk: Uzun yolculuklar, dinlenmeden uzun süre çalışmak, yoğun spor ve egzersiz migreni tetikleyebilir.

Hava değişiklikleri: Hava koşullarındaki değişiklik, lodos ve şehir değiştirmek migreni tetikleyebilir.

İlaçlar: Oral kontraseptifler ve nitrogliserin gibi vazodilatörler migreni şiddetlendirebilir.

Yiyecekler: Taze peynirler, tuzlu ve işlenmiş gıdalar migreni tetikleyebilir.

Migren belirtileri nelerdir?

Baş ağrısından saatler veya günler önce migren hastalarının yaklaşık %60’ı aşağıdaki gibi semptomları yaşar;

 • Işığa, sese veya kokuya duyarlı olmak
 • Tükenmişlik
 • Yiyecek isteği veya iştahsızlık
 • Ruh hali değişiklikleri
 • Şiddetli susuzluk
 • Şişkinlik
 • Kabızlık  veya  ishal

Hangi gıdalar migreni tetikler?

 • Aşırı miktarda tüketilen kahve
 • Kırmızı şarap
 • Taze peynir
 • Çikolata
 • Turunçgiller
 • Aspartam ve diğer yapay tatlandırıcılar
 • Maya
 • Monosodyum glutama (konserve ve dondurulmuş gıdalarda bulunuyor)
 • İşlenmiş ve kurutulmuş etler
 • Sert kabuklu yemişler ve bazı tohumlar

Migren tedavisi var mı? Migren tamamen geçer mi?

Migrenin tam bir tedavisi bulunmuyor. Kullanılan ilaçlar, iğne ve botoks yöntemi ağrıların şiddetini azaltmak, atakların arasını açmak için tercih ediliyor.

Migren iğnesi nedir? Migren iğnesi ne kadar faydalı?

Migren enjeksiyonu migren için birçok tedavi seçeneğinden biridir. Son yıllarda migren iğnesi ülkemizde de yaygın olarak kullanılıyor. Migren aşılarının nasıl çalıştığını anlamak için öncelikle CGRP’nin (kalsitonin geniyle ilişkili peptid) migrendeki rolünün ne olduğunu anlamak faydalı olacaktır. CGRP, beyindeki ağrı sinyalleme sürecinde yer alan bir moleküldür ve araştırmalar, migren baş ağrılarının gelişiminde anahtar rol oynayabileceğini göstermiştir.

Migren aşıları, CGRP’yi hedef alarak, aktivitesini bloke ederek veya vücuttaki seviyelerini azaltarak çalışır.Önleyici enjekte edilebilir ilaçlar, migren ataklarının şiddetini değil sıklığını azaltmaya yardımcı olmak ve böylece daha az baş ağrısı geçirebilmeniz için düzenli olarak alınacak şekilde tasarlanmıştır.

Migren için hacamat yapılır mı? Hacamat mı botoks mu?

Migren iğnesi evde yapılabilir mi?

Migren iğnesi ilk uygulamada iki doz olarak yapılıyor. İlk iki dozun hekim kontrolünde uygulanması tavsiye ediliyor. Sonraki dozlarda hastanın kendi kendine iğneyi uygulaması mümkün. Elbette, iğnenin nasıl uygulanacağı konusunda hekiminden bilgi almış olması gerekiyor.

Migren atağı sırasında bulantı ilacı içilir mi?

Migren iğnesi fiyatları nedir 2024

Migren iğnesi yaptırmak isteyenler güncel fiyatları merak ediyor. Ocak 2024 itibariyle migren iğnelerinin fiyatı ortalama 7 bin TL civarında… En net bilgiyi eczanelerden ya da işlemi yaptıracağınız hastaneden öğrenebilirsiniz.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu