Şifalı Bitkiler

Salataların olmazsa olmazı kaparinin sağlığa 12 faydaları

Salatalara ve balık yemeklerine ayrı bir lezzet katan kapari, sağlık için son derece faydalıdır. İşte, gebre otunun faydaları...

Kapari bir diğer ismiyle gebre otu sağlık için son derece faydalıdır. İşte, bu küçük bitkiyi sofralarınızda daha çok bulundurmanıza sebep olacak sağlık faydaları…

Kapari nedir?

Özellikle Akdeniz ikliminin etkili olduğu yerlerde yetişse de, Karadeniz sahili dışında tüm bölgelerde görülebilir. İklimin uygun olduğu yerlerde denizden 1800 m yükseklerde de yetişebilir. Güneşi seven bir bitki olan gebre otu, hassas bir bitki olmadığı için duvar diplerinde bile rahatlıkla yetişebilir. İklime göre, mayıstan itibaren çiçeklenme dönemi sürekli olarak devam ederek ağustos-eylül zamanı karpuza benzeyen meyveleri vardır.

Kaparinin sağlığa 12 faydası

kapari fayda

Kanseri önler

Kapari, kümes hayvanları veya kırmızı et ile birleştirildiğinde, hücre hasarına ve artan kanser riskine bağlı zararlı yan ürünlerin oluşumunu sınırlamaya yardımcı olabilir. Bu sağlık faydası az miktarda kapari tüketildiğinde bile geçerlidir. Bu nedenle kapari özellikle kırmızı et veya diğer doymuş yağ kaynakları açısından zengin diyetlerle beslenen kişiler için faydalıdır.

Kapari turşusu, KCNQ gen ailesinin potasyum iyon kanallarının işleyişinde önemli bir rol oynayan biyoflavonoid quercetin’i yüksek dozda içerir. Bu kanallar işlevsizse, kişinin kalpte aritmi de dahil olmak üzere çeşitli tehlikeli sağlık sorunlarına yakalanma olasılığı artar. Kaparide bulunan kersetin, KCNQ kanallarının açılmasını sağlayarak daha sağlıklı kalp aktivitesini teşvik edebilir.

Alzheimer hastalığının Önler

Quercetin gibi flavonolleri düzenli olarak tüketen kişilerin Alzheimer’a yakalanma olasılığı daha düşüktür. Bu azalan risk, doğal antioksidanlardan ve bu flavanollerin hücresel hasarı sınırlayan antiinflamatuar özelliklerinden kaynaklanabilir.

Kilo vermeye yardımcı olur

Kapari yemeğinize lezzet katsa da kaparilerin sağlığa en büyük faydalarından biri de kalorilerinin düşük olmasıdır. Bu onları kilo verme diyetinize ekleyebileceğiniz mükemmel bir yiyecek haline getirir. Kapari genellikle kilo kaybı için bir “süper gıda” olarak görülmez, ancak kilo yönetimi diyetine sağlıklı bir katkı olabilir. Kalorileri düşük ve lif açısından zengindirler, bu da tokluğa ve iştahı kontrol etmeye yardımcı olabilir. Kilo vermek genel olarak insan sağlığına da fayda sağlayabilir ve bu nedenle düşük kalorili yiyeceklerinize kapari eklenebilir. Lezzet katmak için yüksek kalorili malzemelerinizi kapari ile değiştirebilirsiniz. Bu, günlük kalori alımınızı azaltarak etkili kilo kaybına yol açabilir.

İltihapla mücadele eder

Antioksidanlar, vücudunuzdaki hücrelere zarar verebilecek serbest radikalleri nötralize etmeye ve hücre hasarını önlemeye yardımcı olan bileşiklerdir. raştırmaya göre kapari, quercetin ve rutin gibi mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Bazı araştırmalar antioksidanların inflamasyonu da azaltabileceğini öne sürüyor.

Ayrıca kanser, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi hastalıklara karşı korunmaya da yardımcı olabilirler.Hem kersetin hem de rutin iyi araştırılmış bileşiklerdir ve iltihabı hafiflettiği, kan şekeri seviyelerini yönettiği ve yara iyileşmesini hızlandırdığı gösterilmiştir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre quercetin, vücuttaki iltihapla savaşmaya yardımcı olabilecek analjezik, antiinflamatuar, antibakteriyel ve anti-karsinojenik aktivitelere sahiptir.

Diyabet hastaları için faydalıdır

Kapariyi diyetinizde kullanmayı düşünmenizi sağlayacak bir başka sağlık yararı da diyabetin yönetilmesine yardımcı olabilmesidir. Kaparideki bileşiklerin kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır.

Kapari yemek, düşük glisemik indeksi ve kan şekeri kontrolünü iyileştirme potansiyeli nedeniyle diyabetin yönetilmesine yardımcı olabilir. Kapari, karbonhidrat sindirimini yavaşlatabilen ve yemek sonrası kan şekeri artışlarını azaltabilen lif ve antioksidanlar açısından zengindir. Bir literatür incelemesine göre, kaparide bulunan spesifik bileşenler, karbonhidrat emilimini azaltarak ve pankreastaki insülin üreten hücreleri koruyarak kan şekeri düzenlemesinin iyileştirilmesini destekleyebilir

Minaral deposu

kapari

Kapari, vücuda faydalı olabilecek kalsiyum, demir ve bakır gibi çok çeşitli mineraller içerir.Demir, kaslarımız tarafından oksijenin depolanmasına ve kullanılmasına yardımcı olur. Vücudumuzdaki yiyeceklerin sindirimine yardımcı olan çok sayıda enzimin bir bileşenidir. Kalsiyum ise güçlü kemiklerin ve dişlerin oluşumuna yardımcı olur. Bakır, çeşitli biyolojik fonksiyonlarda katalizör görevi gören enzimler oluşturmak için spesifik proteinlerle reaksiyona girer.

Vitamin açısından zengin

Kaparinin sağlık açısından bir diğer faydası da çeşitli vitaminler açısından zengin bir kaynak sağlamasıdır. Kapari, genel sağlığınızı artıran niasin, K Vitamini, A Vitamini ve riboflavin içerir. Genellikle B2 vitamini olarak bilinen riboflavin, vücudun gıdayı enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur.

Ayrıca adrenal fonksiyona yardımcı olduğu düşünülmektedir. Sonuç olarak sağlıklı bir sinir sisteminin korunmasına katkıda bulunur. A vitamini, görme yeteneğinin iyileştirilmesinden sorumlu olduğu için önemli bir besindir. Aynı zamanda karanlıktaki şeyleri görmemize de yardımcı olur. Ayrıca bazı malignitelerin gelişme riskini de azaltabilir. Bu gerekli vitamin hastalıklarla mücadelede yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

K vitamini kemik sağlığı için gereklidir. Kanın pıhtılaşma olasılığını azaltır. Niasin sizi kardiyovasküler hastalıklardan korumada ayrılmaz bir rol oynar. Kolesterolü düşürmeye ve bilişsel, nörolojik ve sindirim süreçlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Romatizma sorunlarına iyi gelir

Kapari, antiinflamatuar özelliklere sahiptir ve bu da onları romatizmayı yönetmek için mükemmel bir bileşen haline getirebilir. Antik çağlardan beri Yunan tıbbında romatizma tedavisinde kullanılmaktadırlar.apari, quercetin, rutin ve diğer flavonoidler gibi anti-inflamatuar özelliklere sahip olabilecek belirli besin maddeleri ve bileşikler için iyi bir kaynaktır. Bu bileşikler vücuttaki iltihabı azaltma potansiyelleri açısından incelenmiştir. Kapari bazı potansiyel faydalar sunsa da, romatizma semptomlarını yönetmek için sıklıkla önerilen tıbbi tedavinin veya diğer yaşam tarzı değişikliklerinin yerini tutmadığını unutmamak önemlidir. 2016 yılında yapılan bir hayvan araştırması da kapari özlerinin romatoid artritle ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini buldu.

Gaz sorunuyla mücadele eder

Kapari ayrıca mide ağrılarını ve şişkinliği azaltmada da faydalı olabilir. Bununla birlikte iştahınızı iyileştirmek için de kullanmayı tercih edebilirsiniz.

 Kuru Cilt Sorunlarını Yönetmeye Yardımcı Olabilir

Kapari bitkisinin sağlığa faydalarının sadece vücudunuzla sınırlı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz! Ayrıca cildiniz için de harikadırlar. Kuru cildiniz varsa kapari sizin için iyi sonuç verebilir.

Saçların uzamasını kolaylaştırır

Kapari, yüksek B vitamini ve demir içeriğinden dolayı saç bakım ürünlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Her ikisinin de saç büyümesini teşvik ettiği bilinmektedir. B vitamini ve demir eksikliğinin saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir; diyetinize kapari eklemek, saç dökülmesiyle mücadele etmenize ve daha güçlü saçlara sahip olmanıza yardımcı olabilir

Kemik sağlığı için önemli

Kapari kemik sağlığında önemli bir rol oynar. Kapari, kemik yoğunluğuna yardımcı olan yüksek konsantrasyonda K Vitamini içerir. Kemik yoğunluğunun azalması sonucu ortaya çıkan osteoporoz ve artrit gibi kemikle ilgili hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

 

Bağırsaklar ikinci beyin olarak ifade edilir. Bağırsakla ilgili yaşanan sorunlar yaşam kalitesini bir hayli düşürür. İşte, bağırsak sağlığına iyi gelen besinler…

National Türk öneriyor: D vitamini eksikliği belirtileri neler?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu