Şifalı Bitkiler

Mevsimi geldi! Kiraz sapının sağlığa faydaları

Yaz mevsimi denildiğinde akla gelen ilk meyvelerden olan kiraz hem leziz hem de şifa kaynağıdır. Meyvenin yanı sıra kirazın sapı da sağlık için son derece yararlıdır.

Havaların ısınmasıyla birlikte tezgahlarda kiraz bolluğu yaşanıyor. Kiraz hem meyvesi hem de sapıyla adeta bir şifa kaynadığıdır. Kiraz sapı çay olarak günde 2 fincan olarak tüketilir. İşte, kiraz sapının birbirinden önemli faydaları…

İşte kiraz sapının faydaları

kiraz sapinin sagliga faydalari

Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir

Antioksidan maddelere sahip olduğundan kiraz, atardamar sağlığını iyileştirerek kalbin serbest radikallerden korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle kalp rahatsızlığı olan kişilere kiraz sapı çayı tavsiye edilir.

Uykusuzluğa iyi gelir

Kiraz, uykuyu tetikleyen ve uyumanıza yardımcı olan bir hormon olan melatonin içerir. Bu nedenle uykusuzluk durumunda bu çayı içmekten çekinmeyin, sonuçların ortaya çıktığını göreceksiniz.

Kabızlığa iyi gelir

Kiraz müshil gibi davranabilir, bu nedenle özellikle kabızlıktan muzdarip olanlar için sindirim sağlığına yardımcı olur. Durum böyleyse günlük beslenmenize kiraz sapı çayını dahil etmeye başlayın.

Stresi ve erken yaşlanmayı azaltır

Serbest radikallerle savaşan antioksidanlar aynı zamanda stres seviyelerinin düşürülmesine ve erken yaşlanmanın önlenmesine de yardımcı olur.

Kas ağrılarını hafifletir

Kiraz sapı çayında bulunan flavonoidler kas iyileşmesine yardımcı olur, bu nedenle bu bir antrenman veya zorlu fiziksel bir testten sonra tüketilecek mükemmel bir içecektir.

Enerji verir

Kirazdaki tanenler bir enerji kaynağı görevi görür, ruh halini iyileştirir ve hatta zayıflama süreçlerine yardımcı olur. Yani pek çok avantajı var!

Kiraz sapı çayı tüm bu faydalarının yanı sıra idrar sorunları, şişkinlik, yüksek tansiyon, hiperürisemi, obezite, grip ve soğuk algınlığıyla da mücadeleye uygundur. Ancak aşırı tüketimi ishale neden olabileceğinden dikkatli olun.

Cildi güzelleştirir

Beta karoten içerdiğinden bu çay mükemmel bir besin takviyesi olarak çalışır; cildin, pençelerin ve saçın durumunu iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak daha sağlıklı olmasını sağlar.

İyi bir ağrı kesicidir

Kiraz sapları, artrit gibi inflamatuar süreçlerde ağrının hafifletilmesine yardımcı olan antosiyanin sayesinde antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle astarı kiraz sapı ve çekirdeğinden oluşan kırlentler bulunmaktadır.

Kanser riskini azaltır

2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre kiraz sapları, göğüs ve kemik kanseri gibi bazı kanser türlerinin riskini azalttığı ortaya konulmuştur.

Adet Öncesi Sendromu (PMS) için etkilidir

Kiraz sapları idrar söktürücü ve antiinflamatuar özellikleri sayesinde şişkinlik ve ağrı gibi bazı PMS semptomlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Kemikleri güçlendirir

Mineral zenginlikleri nedeniyle kemiklerin güçlenmesine ve osteoporoz gibi durumların önlenmesine yardımcı olabilirler.

Yorgunluğu azaltır

Kiraz sapları, kan dolaşımını iyileştirerek ve iltihabı azaltarak yorgunlukla mücadeleye yardımcı olabilir ve daha iyi bir genel enerjiye katkıda bulunabilir.

Karaciğere faydalıdır

Kiraz sapları, toksin eliminasyonunu teşvik ederek ve karaciğer sağlığını destekleyerek karaciğer fonksiyonunun iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde kiraz sapı çayı içilir mi?

kiraz sapi

Kiraz sapları hamilelik sırasında su tutulumunu azaltmaya ve annenin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir ancak bu dönemde bunları tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bilinçsiz olarak hamilelik ve emzirme döneminde bitki çayı tüketmekten kaçınmanız yararlı olacaktır.

Kiraz sapı çayı zararları nelerdir?

Yaygın yan etkilerin ötesinde, kiraz sapı çayı nadir de olsa daha ciddi yan etkilere neden olabilir. Özellikle endişe verici durumlardan biri, kanda aşırı yüksek düzeyde potasyum bulunmasıyla karakterize edilen ve böbrek hastalığı olan kişiler için tehlikeli olabilecek bir durumdur. Kiraz sapları doğal olarak potasyum içerir, bu nedenle aşırı tüketim, özellikle böbrek fonksiyonu zayıf olanlarda elektrolit dengesini bozabilir.

Luciano tarafından 2014 yılında yayınlanan belgelenmiş araştırma , önceden böbrek rahatsızlığı olan hastalarda kiraz konsantresi tüketiminin akut böbrek hasarına yol açtığı vakaları bildirmiştir.

Kiraz sapı çayının tüketimi, birçok önemli kontrendikasyona sahip olduğundan dikkatli kullanılmalıdır. Böbrek sorunları olan kişiler bu çaydan kaçınmalıdır çünkü idrar söktürücü etkisi mevcut rahatsızlıkları kötüleştirebilir ve daha önce bahsedilen hiperkalemi gibi komplikasyonlara yol açabilir. Ayrıca elektrolit dengesine olan etkilerinden dolayı idrar söktürücü ilaç kullanan veya hipertansiyon tedavisi görenlerin bu tür çayları tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Hünnap meyvesi 3000 yılı aşkın bir süredir geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Hünnap günümüzde de tüm dünyada popüler bir meyvedir.

National Türk öneriyor: D vitamini eksikliği belirtileri neler?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu