Şifalı Bitkiler

Buğday çimi içmenin sağlığa 10 faydası

Buğday çimi son yıllarda özellikle yaşlanma karşıtı detoks ürünü olarak tüketiliyor. Elbette buğday çiminin tek faydası cilt sağlığına değil. İşte, buğday çimi suyu tüketmenin birbirinden önemli faydaları...

Yapılan bilimsel araştırmalar buğday çiminin sağlık için son derece önemli olduğunu ortaya koydu. İşte, buğday çimi suyu hakkında her şey…

Buğday çimi nedir?

Buğday çimi, taze filizlenmiş buğday tohumlarından yetişen bir çim türüdür. Besin takviyesi olarak meyve suyu şeklinde tüketilir. Buğday çimi genel sağlığınızı ve bağışıklığınızı geliştirerek size çeşitli şekillerde fayda sağlar. Birçok kişi, detoks etkisi nedeniyle her gün buğday çimi suyu içiyor.

Buğday çiminin faydaları nelerdir?

bugday cimi

Kan hücrelerini korur

Buğday çimi suyu önemli miktarda klorofil içeriğine sahiptir. Klorofil bitkilerde bulunan yeşil bir pigmenttir. Biyolojik olarak insan kanındaki kırmızı pigment hemoglobine benzediği için sıklıkla “yeşil kan” olarak adlandırılır . Tek fark, klorofilin magnezyum içermesi, hemoglobinin ise demir içermesidir. Diyetinize klorofil eklemek, sağlıklı bir kalp ve kan damarlarını korumanıza yardımcı olabilir .

Buğday çimi aynı zamanda antioksidanlar açısından da zengindir. Bu maddeler kırmızı kan hücrelerinizin daha uzun süre hayatta kalmasına yardımcı olur. Bazı klinik çalışmalar, buğday çiminin , vücudunuzun yeterli miktarda hemoglobin üretmesini engelleyen bir kan hastalığı olan hemolitik anemisi olan kişilere de fayda sağladığını göstermektedir .

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Araştırmalar, buğday çimindeki şekerlerin veya oligosakkaritlerin bağışıklığı artırıcı etkilere sahip olduğunu gösteriyor. Buğday çimindeki şekerler monosit adı verilen bazı bağışıklık hücrelerini uyarır. Bu hücreler vücudunuzu enfeksiyondan korur.

Oksidatif hasarı önler

Buğday çimi flavonoidler adı verilen koruyucu antioksidanlar açısından zengin bir kaynaktır. Hücrelerinizi etkileyebilecek ve uzun vadede iltihabi hastalıklara yol açabilecek toksik serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresi önlerler . Buğday çimindeki flavonoidler serbest radikalleri yok ederek hücrelerinizi hasar ve hastalıklardan korur.

İnflamasyonu azaltır

Lipopolisakkaritler adı verilen maddeler hücrelerinizde nitröz oksit oluşumuna neden olabilir. Bu, kalp hastalığı ve kanser gibi uzun süreli hastalıklara neden olabilecek iltihaplanmalara yol açabilir.. Araştırmalar, buğday çimi suyunun bazı durumlarda bu iltihabı önlediğini gösteriyor, bu nedenle her gün buğday çimi suyu içmek iltihabı ve ilgili hastalıkları önleyebilir.

Sindirime yardımcı olur

Birçoğu, buğday çiminin sindirimi destekleyen veya sindirim sorunlarını önleyen enzimleri uyardığına inanıyor. Örneğin bir çalışma, yeşil buğday çimi suyunun stresli farelerde mide ülserlerini önlediğini gösterdi. Araştırmalar ayrıca buğday çimi suyunun bağırsaklarınızın duvarlarını temizlemeye ve detoksifiye etmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Kabızlık ve basur gibi mide ve kolonunuzu etkileyen sorunların tedavisine yardımcı olabilir .

Bakteriyel enfeksiyonu önler

Buğday çimindeki klorofil, antioksidanlar ve diğer biyoaktif maddeler bakteri üremesine karşı savaşabilir. Örneğin araştırmalar, buğday çimi ekstraktının Listeria monocytogenes ve Streptococcus pneumoniae gibi zararlı bakterilere karşı etkili bir şekilde savaştığını gösteriyor .

Cilt sağlığını iyileştirir

Buğday çiminin antioksidan, antibakteriyel, antiinflamatuar ve yara iyileştirici özellikleri onu cildiniz için mükemmel kılar. Cilt problemlerini ve enfeksiyonları önlemek için cildinize haricen uygulayabilir veya tüketebilirsiniz. Buğday çimi suyunu düzenli olarak içmek aynı zamanda cilt hücresi büyümesini teşvik eder ve cilt sağlığını korur.

Karaciğerinizi detoksifiye eder

Buğday çiminde bulunan klorofil karaciğerinizi düzenler ve korur. Buğday çimi suyundaki kolin ve eser mineraller gibi diğer besinler de benzer şekilde karaciğeri arındırır. Sıçanlar üzerinde yapılan araştırmalar, kolinin yağ birikimini önlediğini gösterdiFarelere kolesterol açısından zengin bir diyet verilse bile karaciğerde. Kolin ayrıca kolesterol ve gliserolü azaltır ve karaciğer hücrelerini hasardan korur.

Buğday çimi suyunun içilmesi, yağlı karaciğer hastalığı gibi karaciğer problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir .

Glutensiz süper gıda: Kinoa Tohumunun 7 faydası

Kanserin büyümesini önler

Buğday çimi çeşitli antioksidanlar ve absisik asit adı verilen bir bitki hormonu içerir. Kanıtlar absisik asidin güçlü bir antikanser ajanı olduğunu göstermektedir.

Buğday çimi suyu aynı zamanda hücreleri oksidatif hasardan koruyan antioksidan aktivite de gösterir. Hücrelerinizdeki hücreleri kanserli hale getirebilecek mutasyonları önler. Buğday çimindeki klorofil özellikle karaciğer kanseri ve mide-bağırsak kanseri olan kişilere fayda sağlayabilir.

Yaşlanmayı yavaşlatır

Yapılan bilimsel çalışmalar, düzenli buğday çimi tüketilmesi durumunda yaşlanma hızının yavaşladığını ortaya koymuştur.

Buğday çiminin yan etkileri var mıdır?

bugday cimi fayda

Buğday çimi genellikle sağlıklı bir besindir. Buğdayın aksine buğday çimi glutensizdir . Ancak ilk kez deniyorsanız alerjilere dikkat edin . Buğday çimi alerjisinin belirtileri arasında mide rahatsızlığı , mide bulantısı , boğazınızda veya dudaklarınızda şişlik, döküntüler ve baş ağrıları yer alır . Buğday çiminin diğer potansiyel yan etkileri arasında baş dönmesi , hafif baş ağrısı ve yorgunluk yer alır . Bu semptomları yaşarsanız derhal doktorunuzu ziyaret edin.

Buğday çimini diğer meyve ve sebzelerin de dahil olduğu dengeli bir beslenmenin yanında takviye olarak tüketebilirsiniz. Ancak buğday çiminin genellikle işlenmemiş olduğunu ve bakteri üremesine neden olabileceğini unutmayın. Buğday çimini tüketmeden önce iyice yıkayın.

Karabuğday: Bu süper gıda, proteinler, lif, vitaminler ve mineraller gibi temel besinler açısından zengindir

National Türk öneriyor: Astım her yıl 450 binden fazla kişinin ölümüne yol açıyor

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu