Şifalı Bitkiler

Yasemin çayı içtiğinizde vücudunuzda neler olur?

Yasemin, kokusuyla büyüleyen tadıyla damakları şenlendiren faydalı bitkilerden biridir. İşte, yasemin çayının sağlığa faydaları...

Yüzyıllardır keyifle tüketilen popüler çay türlerinden biri de yasemin çayıdır. Lezzeti ve kokusuyla dikkat çeken yasemin çayı sağlık için muhteşem bir alternatif içecektir. İşte, yasemin çayının faydaları…

Yasemin çayının sağlığa faydaları nelerdir?

yasemin cayi

Kanser riskini azaltır

Yasemin çayı, kanser karşıtı etkileri araştırılan polifenoller içerir. Çalışmalar çay ile daha düşük kanser riski arasında potansiyel bir ilişki olduğunu belirtti ancak bunun doğrulanması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.Yasemin çayı sağlık açısından faydalar sağlayabilir, ancak kanseri önleyici spesifik bir önlemden ziyade dengeli bir yaşam tarzının parçası olarak görülmesi daha iyidir.

Stresi azaltır

Stres sizi yıpratıyorsa, bir fincan yasemin yeşili çayı yudumlamak rahatlamanıza ve ruh halinizi iyileştirmenize yardımcı olabilir . Geçmiş araştırmalar yasemin çayı aromasının sinir sisteminizi sakinleştirmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Ayrıca çay yaprakları, stres ve kaygının azalmasıyla ilişkili bir nörotransmiter olan gama-aminobütirik asitin (GABA) salınımını tetikleyebilen L-theanine amino asidini içerir.

Bağırsak sağlığını iyileştirir

Dehidrasyon kabızlığın yaygın bir nedenidir. Yasemin çayı gibi içeceklerin sıvı hedefleriniz açısından önemli olduğunu unutmayın.Yasemin çayının “bağırsak bakterileri ve iltihaplanma üzerinde olumlu etkileri olabilecek” polifenoller içerdiği ifade ediliyor. Yasemin çayı sadece antiinflamatuar olmakla kalmaz, aynı zamanda daha sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunu da destekler , bu da kronik hastalık vakalarının azalmasıyla bağlantılıdır.

Kardiyovasküler sağlığa iyi gelir

Uzmanlar yasemin çayının içerdiği polifenoller nedeniyle kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayabileceğini söylüyor.Bu antioksidanlar arteriyel plak oluşumuna karşı koruma sağlıyor ve ‘kötü’ LDL kolesterolün düşürülmesine yardımcı oluyor.Yasemin çayı antioksidanlar, atardamarların iç yüzeylerine zarar verebilecek, kalp hastalığı ve felç riskinin artmasına neden olabilecek iltihaplanmayla mücadele edebilir. Günde yaklaşık iki fincan yasemin çayı içmek felç riskini %21 oranında azaltır.

Cilt sağlığına iyi gelir

Yasemin çayını hayatınıza davet ettiğinizde muhteşem, nemli ve ışıltılı bir cilde merhaba deyin. Botanik güzellik uzun zamandır popüler bir konu ve yasemin yapraklarının derin temizleme özelliklerine sahip olduğu ve ciltte doğal iyileşmeyi teşvik edebileceği iyi bir nedenden dolayı söyleniyor. Yasemini yüzünüze sürmeseniz bile faydalıdır. Araştırmalar, çaydaki polifenollerin , hücre hasarına neden olabilecek serbest radikalleri uzak tuttuğu için sağlıklı yaşlanmaya katkıda bulunur.

Beyin sağlığı için önemli

Yasemin çayında bulunan az miktardaki kafein oldukça etkilidir. Bu çayda yaklaşık 15-60 mg kafein bulunur ve sinir sistemini hızlandırmaya yardımcı olur, bu da beyin gücünü artırabilir ve beyninizle vücudunuz arasında mesajları ve sinyalleri hızlı bir şekilde iletebilir. Sinir sisteminizi hızlandırmak ihtiyacınız olan bir şey gibi gelmeyebilir (özellikle endişeli insanlar için), korkmayın. Yasemin çayı ayrıca beyni mutluluk kimyasalları olan bol miktarda dopamin ve serotonini ateşlemeye davet eder.

Kan şekerini düzenler

Tip 2 diyabet riski taşıyan veya halihazırda sağlık durumunu yönetmeye çalışanlar için, yeşil çay yaprakları sayesinde bir fincan yasemin çayı da ağırlığınca altın değerinde olabilir. Temel olarak yeşil çayı kullanan yasemin çayı, diyabetlilere sağlık açısından çok sayıda fayda sağlayacaktır. Bu içecek , vücudunuzun insülini etkili bir şekilde kullanmasına ve hatta vücuttaki kan şekeri seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olan yüksek seviyedeki ECGC bileşikleriyle bilinir .

Ağız sağlığına iyi gelir

Dişlerinizi temiz, güçlü ve hayata tutunmaya hazır tutmak önemlidir; özellikle yaş ve yaşam tarzıyla birlikte dişlerimiz parlak parlaklıklarının bir kısmını kaybedebilir. Neyse ki yasemin çayı, yeşil çayda bulunan kateşinlerin bolluğu sayesinde sağlığınızı geri getirebilir. Bir çalışma , bir hafta boyunca yeşil çay bazlı gargara kullanan bir grup insanın, antiseptik gargara kullanmayla benzer etkiye sahip olduğunu buldu. Farklı bir çalışma, yasemin çayının bakterileri yok ederek ağız kokusunu da azaltabildiğini gösterdi .

Sağlıklı uykunun anahtarı

Yasemin çayı, çay bazınıza bağlı olarak bir miktar kafein içerse de, yatmadan birkaç saat önce yasemin çayı içmek yatma vakti rutininize iyi bir katkı olabilir. Yasemin çiçeğinin kokusu, vücudun rahatlamasına ve zihnin yavaşlamasına yardımcı olabilecek parasempatik sinir sistemi tepkisini teşvik eder. Sindirim sisteminin rahatlamasına da yardımcı olduğu gibi, bu da vücudun bütün gece dönüp durmasını ve rahatlamaya çalışmasını engelleyebilir. Yasemin çayını gece rutininize dahil etmek istiyorsanız, saf yasemin çayını seçtiğinizden emin olun veya siyah çaydan daha az kafein içerdiğinden yeşil çay bazını tercih edin .

Kilo vermeye yardımcı olur

Yasemin çayı metabolizmanızı harekete geçirebildiğinden, aynı zamanda istenmeyen obeziteyi azaltmanın da iyi bir yolu olduğuna inanılmaktadır. Sağlık veya tıbbi nedenlerden dolayı kilo vermeye teşvik edilenler için yasemin çayı yolculuğunuzun bir parçası olabilir. Bu çayın kalorisi son derece düşüktür ve şeker isteğini kesmeye yardımcı olmak için doğal olarak tatlıdır. Aynı zamanda metabolizmanızı %5’e kadar artırabilir ve vücudunuzun %16’ya kadar yağ yakmasına yardımcı olabilir.

Yasemin çayının dezavantajları nelerdir?

yasemin

Kafein içeriği yüksek

Yasemin çayı, Camellia Sinensis çay bitkisinden elde edilen bir çay bazına sahip olduğundan miktarı değişmekle birlikte kafein içerir.

Yasemin çayı (veya yeşil çay) içmek bir dizi sağlık yararıyla ilişkilendirilse de kafein içerdiğini unutmamak önemlidir . Diğer kafeinli içecekler gibi, çok fazla yasemin çayı tüketmek de anksiyete, gerginlik, baş ağrısı, mide bulantısı, huzursuzluk, kalp atış hızının artması veya uyku sorunları gibi semptomlara neden olabilir.

Bazı insanlar kafeine karşı diğerlerine göre daha duyarlıdır.400 miligram kafein (yeşil çayla yapılan 10 bardak yasemin çayı içindeki miktar), sağlıklı yetişkinlerin tüketmesi gereken maksimum günlük kafeindir. Ayrıca hamileyseniz, hamile kalmaya çalışıyorsanız veya emziriyorsanız güvenli kafein tüketimi düzeyi hakkında doktorunuzla görüşmelisiniz.

Demir eksikliği

Yasemin çayı, vücudunuzun yiyeceklerdeki demiri absorbe etme yeteneğini azaltabilecek bileşikler içerir Demir eksikliği riski taşıyorsanız yasemin çayını yemek yerine öğün aralarında yudumlayın ve çayı ölçülü tüketin.

 

Yasemin çayı aromalı ve kokulu bir çaydır. Kokulu çaylar, Camellia sinensis çalılarından elde edilen geleneksel çay yapraklarının ilave lezzet sağlamak üzere çiçekler, meyveler, baharatlar, yağlar, özler veya diğer bileşenlerle aşılanmasıyla yapılır.

National Türk öneriyor: Meyan Kökü ve Balgam Söktürücü Çaylar

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu